
Kétkedve fogadták a baloldaliak, amikor Orbán Viktor szokásos, év végi sajtótájékoztatóján közölte, hogy a kormány céljai között szerepelt, hogy 2023. decemberére egyszámjegyűvé szeretné tenni a kormány az inflációt. Úgy tűnik nem kellett sokáig várni, hogy a csökkentés megkezdődjön, ugyanis már februárban alacsonyabbak voltak a számok, az infláció letörésébe pedig a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) – mint független szerv – is beszállt. Mindezek eredményeképpen az élelmiszer kereskedelemben egy verseny alakult ki a vevők kegyeiért, különböző akciókkal és tartós árcsökkentésekkel igyekeznek magukhoz édesgetni a vásárlókat a kereskedők. Többen azt mondják, hogy a beszállítókkal való megegyezés eredménye, hogy lejjebb vitték az árakat, de van, aki szerint a GVH vizsgálódása önmagában elindított egy árcsökkentést. A PestiSrácok.hu-nak korábban nyilatkozó szakértő szerint viszont a magas árak részben azért voltak, mert a kereskedők túlárazták a termékeket.
Az év végére tíz százalék alá kell szorítani az inflációt, és az ehhez szükséges döntéseket a kormány meghozta
-ismételte el a tavaly decemberben beharangozott terveit Orbán Viktor a Kossuth Rádiónak adott interjújában februárban. A baloldali sajtó természetesen szkeptikus volt és talán most is az a kormányfő szavait illetően, ám az álmok úgy tűnik valóra válhatnak. Ugyanis amíg az infláció januárban még 25,7 százalék volt, addig februárba 25,4 százalékra mérséklődött. A kormányfő továbbá azt is megjósolta, hogy márciusban már érezhető lesz az infláció csökkenése. A híreket nézve úgy tűnik, ebben is igaza volt, ugyanis a kereskedők árcsökkentésbe kezdtek.
Már nem hétezer forint a sajt
Sokan biztos találkoztak azokkal a sokkolók képekkel, amik bemutatták, hogy egyes élelmiszerláncok aranyárban adták például a trappista sajtot, ezért a vásárlók inkább nem vették vagy kevesebbet fogyasztottak belőle. A magas árak viszont most elkezdtek mérséklődni és verseny alakult ki a fogyasztókért. A két német cég, az Aldi és a Lidl már tavaly árcsökkentésbe kezdett, és például a szépséghibás gyümölcsöket és zöldségeket kedvezményes áron adták, később pedig a sajtokat is jobb áron kínálták, körülbelül mindegyiké 20 százalékkal csökkent. Az árak mérséklődtek továbbá a felvágottak között is, a gyümölcslevek, más tejtermékek, de még a bacon ára is kedvezőbb lett. A Lidl azzal magyarázta a januártól való csökkentéseket, hogy a beszállítókkal kedvezőbb feltételeket tudtak kialkudni, ennek eredményképpen pedig 200 termék árát csökkentették. Az árcsökkentő versenybe beszállt a Penny is, ez a multi 20–25 százalékos árcsökkentést hajtottak végre egyes import, illetve magyar vajaknál. Az okokat ők is a beszállítókkal való jobb feltételekkel magyarázták.
Biztos, hogy csak az infláció okozta a magas árakat?
A PestiSrácok.hu tavaly decemberben készített interjút a Századvég makrogazdasági üzletágvezetőjével, aki szerint az árak egekbe szökése nem csak az infláció és a magas energiaáraknak az eredménye, hanem a kereskedők túlárazása miatt is van. Isépy Tamás elmondta, hogy feltevését a német Ifo gazdaságkutató intézet jelentése is alátámasztja, hiszen arról írtak, hogy a vállalatok egy sor esetben túláraztak, ami a profitjukban majd jövő májusban meg fog látszani. A közgazdász szintén a sajt példájával állt elő korábban, mint fogalmazott:
a lengyel trappista sajt 25 százalékkal olcsóbb, mint a magyar trappista, annak ellenére, hogy a külföldi terméknek a szállítási költsége magasabb.
A GVH beszállt az infláció letörésébe és vizsgálatokat indított, erre leestek az árak
Rigó Csaba Balázs, a GVH elnöke egy háttérbeszélgetésen elmondta, hogy bár az infláció minden jel szerint a csúcsára ért, a GVH sem mehet el mellette szó nélkül. Független hatóságként, de kiveszik a részüket az infláció letörésében. Rigó elmondta, hogy a GVH célzott hatósági akciókat hajt végre, mellyel a céljuk az, hogy feltárják az élelmiszer- termékláncok versenytorzulásait. A vizsgálatok oka pedig a drasztikus áremelkedések. Nem kellett sokáig várni és az árak csökkenni kezdtek. A vélemények megoszlanak az árakkal kapcsolatban, ugyanis az Országos Kereskedelmi Szövetség elnöke szerint a termékdrágulást leginkább a beszerzési árak emelkedése okozta. Ennek ellenére a GVH lépésére máris csökkentek az árak. A hivatal ugyanis súlyos büntetéseket szabhat ki, a tavalyi évről készült beszámolójuk szerint hivatal közbenjárásának eredményeképpen összesen több mint 55 milliárd forint haszon ütötte a magyar emberek markát. 2022-ben a Versenytanács 36 ügyben, összesen 101 vállalkozással szemben hozott döntést, az esetek több mind háromnegyedében ugyanis jogsértés történt. Továbbá 22 ügyzáró döntésében 57 vállalkozással szemben szabtak ki bírságot, összesen mintegy 3,7 milliárd Ft összegben. Ezen kívül meghatározó volt a kartellekkel szembeni hatékony fellépés is, hiszen 2,5 milliárd forint értékben szabtak ki emiatt bírságot.
Az árcsökkentés tehát még nem egyértelmű, hogy minek köszönhető, mindenesetre kezdhetünk fellélegezni, ugyanis, ha a tendencia így megy tovább, akkor az egy számszegyű cél nem elérhetetlen.
Forrás: MTI
Éva Mag
2023-03-26 at 13:52
FÜGE
formáJJJJJában !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Géza Kékazég
2023-03-23 at 12:27
Én inkább multinál vásárolok, mint kisboltban, mea culpa.
A kisboltban kicsi a forgalom, ha betéved egy vevő – különösen olyan balek arccal, mint az enyém – azon az egy vásárlón akarják a napi bevételt teljesíteni.
Ez nem csak a kisboltokra igaz, hanem a taxisokra is például.
Nahát
2023-03-22 at 14:16
Elindultak az árak lefelé? Én nem veszem észre. A vaj tavaly még a felébe került a mostaninak, a pudingok az utóbbi egy-két hétben 200 Ft-tal drágultak az Auchanban, a Lidlnél a halkonzervre dobtak rá kb. 200 Ft-ot szintén egy-két hete. Ez az, amit kis vásárláskor a héten észrevettem. Szerintem ez a nagy árcsökkentés csak mese, ami rájuk rohad, azt akciózzák le.
Hans Landa
2023-03-22 at 11:01
Kartellező,harácsoló hiénafalka.Az élelmiszer nagyker külföldi multi-láncok kezére játszása nemzetbiztonsági kockázat.Bod Péter és Raskó elvtársaktól lehetne ez ügyben érdeklődni…..Kevés dolog működött elfogadhatóan 90-előtt,de az élelmiszer kereskedelem igen.Az extraprofit adó semmit nem old meg,árhivatalféleség kell sürgősen,állandó ellenőrzések a multi láncoknál és kemény büntetések ha kell engedély megvonás.A mol egy külön “tészta”,nem tudom mennyire hazai cég.Mindenesetre Hernádi úrnak lehet,hogy a horvát ügyészséggel kéne “beszélgetnie”……..
János
2023-03-21 at 14:17
bl
2023-03-20 at 20:58
A görögöknek ebben is igazuk volt.
Uncle Ment
2023-03-21 at 09:59
Tényleg annak ÖRÜL(nek), hogy az élelmiszerek
nem kétszer annyiba, hanem csak 1,8-szorosába kerülnek
és olyan mondatokat elhisz(nek), hogy
“verseny alakult ki a vevők kegyeiért” ??
Gyermeke(i)m…
ViAM
2023-03-21 at 07:08
A kapzsiság, a nemtörődömség az oka az áraknak. Hetedik éve élek falun, de ha a helyi boltokból szerezném be a napi – nem luxus – ellátásomhoz szükséges élelmiszereket, nem lenne elég rá a nyugdíjam.
A hozzáállásuk: amikor kaptak négymillió forintot raktárfeltöltésre, egyikük így reagált, “mi az a négymillió, semmire nem elég”. Amikor több tízmilliót kaptak pályázat útján, úgy felnyomták az áraikat, hogy megfizethetetlenné váltak, plusz direkt rosszul mérnek, hasra ütött árakkal manővereznek, s a számlába kis összegnél 50-150, nagyobbnál több száz forintot csempésznek, persze nem a NAV-hoz kötött gépen.
Ha valaki szóvá meri tenni, nem is köszönnek, illetve a füle hallatára közlik, hogy “minek jön ez ide, menjen máshová vásárolni”.
Füge
2023-03-21 at 06:58
A hazai áremelkedés (kisker áremelésre utalva), az itt lévő multi kereskedelmi láncoknak is köszönhető, A vírus első napjai után, a jelenlegi ukrűn háború kapcsán is INDOKOLATLAN áremeléseket hajtottak végre. Ez a jellemző rájuk. Bármi is történik a volágban itthon abszurd mértékú árat emelnek, mert senki nem lép ellenük. Vizsgálják meg pl. az enetgia takarékosságot hogyan hajtották végre…: létszám “átszervezéssel”.
Nagyon szabadon rabolnak! Ez nem szabad kereskedeéem, hanem szabad ranlás!
Talán ki vagyunk szolgáltatva ezen multiknak??? Ha nem akkor miért nem szabályozzuk, ellenőrizzük szigoruan ezeket, munkaügy (foglalkoztatás), működés stb. Meglepődnének mennyi visszaélés, túlárazás stb-t találnának.
Nekik mindegy mi van, csak a legnagyobb hasznot húzzák le RÓLUNK!!!
Az extra profit adóztatás erre nem megoldás, azt is dolgozókon, vásárlókon hajtják be és hogyan? Hát áremelés formályában, no meg létszámleépítéssel!!!
Neratíva
2023-03-21 at 06:00
Tudjuk nem a kormány hanem brüsszel Gyurcsány soros felel az egészért
bl
2023-03-20 at 20:58
Az árstopot és az üzemanyagárat akarhatták ellensúlyozni a túlárazásokkal, amik aztán önmagukat erősítő folyamattá váltak. Összeesküvés is lehetett benne, de azt kb. annyi eséllyel lehet bizonyítani, mint azt, hogy a jelenlegi csökkenő trend is összeesküvés azaz tréfa. A kereskedők és a tolvajok istene ugyanaz volt a görögöknél, kereskedőnek azt se szabad elhinni amikor igazat mond, mert annak is valami másodlagos hátsó szándéka van. Én azon röhögtem nagyot 2002-ben amikor a választások előtt a tescós trappista felment 1500-re 1000-ről majd amikor lezajlottak a választások visszament 1000-re. A kereskedelem is politika, kellenének a nagy hazai láncok.
Királytigris
2023-03-20 at 20:21
Ez az egész felfújt infláció főleg hazai spekuláció volt, mivel a környező országokban nem volt ekkora drágulás, viszont a hazai gazdaság menete ezt nem indokolta, és indokolja.
Nem csak az élelmiszerek drágulása, hanem az üzemanyagok drágulása is egyik fontos tényezője az inflációnak. Most pl. Magyarországon a legdrágább az üzemanyag a környező országok áraihoz képest. Ameddig a MOL a monopolhelyzetéből adódó mohóságát nem fékezi meg a kormány az infláció marad!!! Ugyanis a drága üzemanyag mindenre kihat amit szállítani szükséges. Viszont mit nem szükséges szállítani?
Tudományos libsizmus
2023-03-20 at 20:06
Akik az élelmiszer árak megduplázódását összespekulálták, azokat Buda főterén kéne nyilvánosan felakasztani. Mindegyiket. Mi a kurva anyjukat képzelnek?
Orientál
2023-03-20 at 20:05
Háború előtti forgalomhoz képest hazánkban a multi kiskereskedelmi üzletek rengeteg vásárlót így milliárdot vesztettek mert a telhetetlen árdrágításukkal hazánkból rengeteg milliárdokat akartak kivinni. Meg a balliberális zöld Gyurcsányék malmukra akarták hajtani a vizet ,amiből nem lett semmi hasznuk Gyurcsányéknak.