Korrupciós bűncselekmény feljelentésének elmulasztása gyanúja miatt tett feljelentést Tényi István az ügyészségen azután, hogy Hadházy Ákos volt LMP-s, jelenleg független országgyűlési képviselő a szerencsi választás éjszakáján Facebook-posztjában vallotta be, hogy konkrét tudomása volt arról, hogy a Bíró László összellenzéki képviselőjelölthöz köthető korrupciós bűncselekmény még a nyilvánosság által megismertnél is súlyosabb, és erről az ellenzéki pártelnököket is tájékoztatta. Mivel Hadházy és az ellenzéki pártelnökök (Fekete-Győr kivételével) hivatalos személyek, ezért a Btk. szerint korrupciós bűncselekmény észlelésekor feljelentési kötelezettségük van, így a hatósághoz kellett volna fordulniuk, amit, úgy tűnik, elfelejtettek megtenni…
A jelölt személye is közrejátszott abban, hogy ma az ellenzék számára nem túl fényes eredmény született. A pártok ugyanis azt hitték, ha összefogás van, minden van, a jelölt személye egyáltalán nem is lényeges, bárkit el lehet indítani. Ha Bíró nyert volna, nemcsak egy rasszista indulatú ember került volna be a parlamentbe, hanem egy olyan ember, aki elég egyértelműen részt vett abban, hogy egy kis csapat valódi fejlesztés helyett magára költött ötven millió forint EU-s támogatás egy jelentős részét. A kormánypropaganda ugyan csak a ki nem fizetett varrónőkről harsogott, de személyesen tájékozódtam az ügyről, és emiatt azt ennél jóval súlyosabbnak tartom. A „szociális szövetkezetezés” 2014-2015-ben gyakori fideszes elkövetési mód volt, és a vizsgálataim alapján ez a történet is alkalmas lett volna egy Korrupcióinfó illusztrálására. Emiatt én ennek a jelöltnek csak annyit segíthettem, hogy nem beszéltem róla nyilvánosan, de a pártelnököket tájékoztattam arról, amit megtudtam
– írta meg a szerencsi vereség után vasárnap esti Facebook-bejegyzésében Hadházy Ákos. Mint arról beszámoltunk, a Hadházy tudomására jutott korrupciós bűncselekmény eltussolása (elhallgatása) nem csupán erkölcsi és politikai, hanem jogi kérdés is. A hivatalos személyeknek ugyanis – mint amilyen egy országgyűlési képviselő – feljelentési kötelezettségük van, amennyiben korrupciós bűncselekményt észlelnek.
Megírtuk azt is, Hadházy Ákos – saját bevallása szerint – ellenzéki pártvezetőkkel is megosztotta a korrupciós bűncselekményekről szerzett értesüléseit, így a feljelentési kötelezettség immár azokat a vezetőket is terhelte, akik közülük országgyűlési képviselők, tehát hivatalos személyek. Konkrétan: Gyurcsány Ferencet (DK), Karácsony Gergelyt (Párbeszéd), Szabó Tímeát (Párbeszéd), Tóth Bertalant (MSZP), Kunhalmi Ágnest (MSZP), Jakab Pétert (Jobbik), Kanász-Nagy Mátét (LMP) és Schmuck Erzsébetet (LMP). Arról Hadházy nem számolt be, hogy „fű alatt” esetleg feljelentést tett, így, ha ez elmaradt, cselekménye (és Fekete-Győr kivételével a többi ellenzéki pártelnöké) akár három évvel is büntethető.
Cikkünk megjelenése után Tényi István a mentelmi joggal érintett személyek ügyében is eljáró Központi Nyomozó Főügyészséghez (KNYF) fordult és korrupciós bűncselekmény feljelentésének elmulasztása bűntett gyanúja miatt feljelentést tett, kérve az ügy kivizsgálását. Az őt ért vádakat végig visszautasító Bíró László botrányos ügyeivel a PestiSrácok.hu és a PestiTV is foglalkozott, ezekről bővebben itt és itt olvashatnak.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS