Miről ismerünk meg egy diktatúrát? Arról, hogy Krúbi azt kiabálja, hogy DIKTATÚRA? Vagy Nagy Ervin azt kiabálja, hogy DIKTATÚRA? Esetleg arról, hogy Pankotai Lili azt kiabálja, hogy DIKTATÚRA? Van még egy utolsó tippem: 150 névtelen belpesti hülyegyerek egy tüntetésen azt kiabálja, hogy DIKTATÚRA?
Nem. Mert ezek az ismert és ismeretlen, neves és névtelen hülyék szabadon kiabálhatják, hogy DIKTATÚRA! És ez így van jól. Egy valódi diktatúrában viszont ilyet nem tehetnek. Mert elviszi őket a rendőr.
Vannak azonban olyan helyek a világon, ahol az ember nem mondhatja el szabadon a véleményét. Sem utcai tüntetéseken, sem az Interneten. És most nem a techcégek által alkalmazott cenzúráról beszélek – az is vérlázító, de az egy másik téma. Hanem arról, amikor konkrétan jön a rendőr, és elvisz azért, mert valamit leírtál a közösségi médiában. Oroszországban egy év alatt 400 embert visznek el. Legalábbis ez a 2018-as adat. Ennél frissebbet nem találni. Oroszországra nem mindig jellemző a transzparencia. Oroszország ugyanis egy diktatúra. Milyen szerencse, hogy a nyugati országok nem így működnek. A nyugati országokban nem visznek be egy év alatt 400 embert a rendőrségre amiatt, hogy valami csúnyát mondott a Facebookon. Ugyanabban az évben, amikor Oroszországban 400 – egészen pontosan 411 – magánszemély kötött ki a rendőrségen egy-egy poszt vagy komment miatt, tippeljétek meg, hány emberrel történt meg ugyanez Nagy-Britanniában…
Mondom a számot: 3300.
És ilyenkor jönnek a libsik azzal, hogy haha, kamu adat, fake news, nem igaz… De persze az orosz 400-at sosem kérdőjelezik meg. Azt pacekra elhiszik. Tényleg, próbáljátok is ki! Játsszátok el a libsi ismerőseitekkel, hogy elkezdtek nekik putyinozni, meg hogy így Oroszország, meg úgy Oroszország, évente 400 embert tartóztatnak le azért, mert valami rosszat mondott a közösségi médiában… a libsi ismerős meg majd bőszen bólogat, hogy igen, tényleg szörnyeteg ez a Putyler… aztán kérdezzétek meg, hogy tudja-e, hány embert kasztliznak be évente a briteknél. És amikor megmondod neki a számot, rá fog zendíteni, hogy hazudsz, biztos a PS-en olvastad, stb. És aztán megkérdezed, hogy az orosz adatot miért hitte el egyből… jó móka lesz, játsszátok el. És írjátok meg kommentben, hány libsi ismerőst sikerült behúzni, hány viselkedett pontosan ilyen kiszámíthatóan…
Na, de tényleg, honnan tudjuk, hogy igaz a 3300, és nemcsak hasból mondtam? Vagy orosz dezinformáció, amit a Pravda írt meg… hát onnan, hogy a Times írta meg! Bár még eggyel korábbi évre vonatkozik a cikk, de ott van benne a 3300-as szám. Meg hogy naponta 9 embert visznek be, idézem, „a web trollokkal szembeni küzdelem jegyében”. De vajon milyen ügyekkel viszik be az embereket a briteknél? Mert azt mondták, hogy a férfiak nem tudnak szülni? Nem, ezért Belgiumban visznek be. Vagy mondjuk leírták, hogy ha egy migráns megerőszakolt egy nőt, vagy egyéb erőszakos bűncselekményt követett el, akkor minimum ki kellene utasítani az országból? Ez pedig egy német eset. De mondom az angol sztorit is: a 13 éves Frankie Murphyt 2016-ban elütötte egy autó, és szegény kisfiú meghalt. A liverpooli ügyészségnek nem sikerült senkit sem vád alá helyezni Frankie haláláért. Viszont óriási eredményt tudtak felmutatni a gyűlöletbeszéddel szemben! Az akkor 19 éves Chelsea Russell jó barátja volt Frankie-nek, és a halálát követően, az emlékére kiposztolta a kedvenc dalának a szövegét. Ez egy rap szám volt Snap Dogg-tól. (Nem, nem elírás, nem Snoop Dogg, ez egy másik csávó. Snap Dogg.)
És az „I’m trippin’” című számának a szövege tele van fegyverekkek meg kurvákkal. Hú, ezen most de meglepődtünk! Egy rapszámban fegyverekről meg kurvákról van szó… De nem is ez volt igazán a baj a számmal. Hanem az, hogy az angolszász világban ma már betiltott „N” betűs szó, a néger angol megfelelője is sokszor felbukkan benne. Amit ugyebár a feketék rendszeresen használnak egymásra, és a politikailag korrekt kánon szerint nekik szabad. De őket idézni már nem! A csajszi kiposztolta ezt a szöveget, és ezért másnap megjelent nála a rendőrség. És végül, mint fentebb jeleztem, az ügyészség és a bíróság is hatalmas teljesítményt nyújtott. A kisfiú halála miatt ugyan senkit sem vontak felelősségre, de Chelsea Russellt elítélték online gyűlöletbeszéd miatt. Az ítélet alapján kb. 550 font bírságot kellett fizetnie, 8 héten át bokaláncot hordania, 500 órányi közmunkát végeznie, és 1 éven keresztül csak reggel 8 és este 8 között mehetett ki az utcára. És nem, ezt a sztorit sem én találtam ki, ezt a BBC írta meg. Persze, jogos, a BBC pont szokott fake news-t tolni, amikor szerintük nincsenek no-go zónák, meg úgy általában, amikor Szijjártó Pétert interjúvolják. Aki aztán jól helyreteszi őket.
De vannak további cikkek és adatok. Az Essex megyei rendőrség hivatalos honlapja szerint náluk évek óta 160 fölötti embert visznek be évente valamiért, amit az Interneten írt vagy mondott. Ebben a megyében egyébként másfél millióan laknak… De van londoni adat is. A The Independent már 2015-ben írt a témáról. Már akkor is évi 857 letartóztatás történt Londonban a közösségi médiában leírtak miatt. De már 2010-ben is volt 625! Hogy micsoda? Már 13 évvel ezelőtt is vitték el az embereket, ha rosszat mondtak az Interneten? Igen. És azóta is folyamatosan teszik. Sőt, egyre jobban, amint látjuk. És még a hírekbe is el-eljut. Tavaly októberben például Caroline Farrow történetét olvashattuk, aki egy ötgyerekes családanya, és kiteregette a mosást és fölrakta az első szelet húst a barbecue-ra, amikor a rendőrség kopogtatott nála, és elvitték kihallgatni. Mert transzgendereket kritizált egy online vitában. És mert katolikus.
Ez ma a brit valóság. Mégis, rengetegen nem veszik észre, vagy nem akarnak róla tudomást venni. És gúnyolódnak, hogy haha, a hanyatló nyugat… meg diktatúráznak itt, Magyarországon. Nagy Ervinek, Krúbik, NoÁrok, Pankotai Lilik ordítják a pódiumról a tüntetőknek, a hülye, félrészeg, belpesti közönségüknek, hogy DIKTATÚRA!
Idióták…
Vezető kép: Caroline Farrow
Facebook
Twitter
YouTube
RSS