Recep Tayyip Erdogan török elnök határozottan visszautasította az országban kiújult diáktüntetések kezelését kritizáló amerikai bírálatokat. Erdogan úgy vélekedett, hogy mindenkinek a maga háza tájékán kellene először söprögetnie.
Nem szégyellik magukat az elnökválasztást megelőzően, a demokrácia nevében történt amerikai események miatt? Ahogyan a rasszizmus tetőzött, ahogyan a rendőrök földre kényszerítettek fekete bőrű állampolgárokat, és megölték őket. Hogy magyarázzák meg ezeket a világnak?
– tette fel a kérdést az államfő, majd kijelentette, hogy nem lesz kegyelem az erőszakot alkalmazó tüntetőkkel szemben, és nem fogják engedni, hogy a megmozdulások olyan tömeges kormányellenes tüntetésekbe menjenek át, mint 2013-ban.
Csütörtökön is hatvanöt demonstrálót őrizetbe vettek Isztambulban. Január 4. óta immár meghaladja a hatszázat a tiltakozások során előállítottak száma, az őket terroristának minősítő hatósági nyilatkozatok ellenére legtöbbjüket később szabadon engedték. Mások ugyanakkor nem voltak ilyen szerencsések. Egy bíróság két egyetemi hallgatóra letöltendő szabadságvesztést szabott ki pénteken, huszonegy diák ellen pedig utazási korlátozást rendelt el.
A tekintélyes Bogazici (Boszporusz) Egyetem diákjai hetek óta tiltakoznak Isztambulban, miután a török elnök január elején a konzervatív, iszlamista kormánypárttal kapcsolatban álló Melih Bulut nevezte ki rektornak a felsőoktatási intézmény élére. A demonstrálók Bulu lemondását és azt követelik, hogy az egyetem maga választhassa meg vezetőjét. A tüntetések több más török városra is átterjedtek. A rendőrség könnygázt és gumilövedéket is bevetett. A sokak szerint túlzott erőszakot alkalmazó hatósági fellépés komoly nemzetközi bírálatokat váltott ki, egyebek mellett az ENSZ, az Egyesült Államok, illetve más nyugati országok részéről.
Hírügynökségek szerint Erdogan szombatra virradóra elnöki rendeletet adott ki két új kar – jogi és kommunikációs – létrehozásáról a Bogazici Egyetemen. Fahrettin Altun elnöki szóvivő szerint az új karok létrehozatala hozzájárul az oktatás minőségének javításához. A döntés bírálói szerint azonban ez egy újabb kísérlet az oktatási szabadság korlátozására. Szerintük Erdogan azt akarja elérni, hogy Melih Bulunak legyenek szövetségesei az egyetemen. Yaman Akdeniz egyetemi oktató a Twitteren hasonlóképpen azt írta, hogy az új karok trójai lovak lesznek, amelyek szavatolják Bulu számára a támogatottságot az egyetemi oktatók körében.
Forrás: MTI; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS