A XX. századi politikusokról általában nem a mártír szó szokott először eszünkbe jutni, Esterházy Jánosnak mégis ez a közismert jelzője magyar körökben. A magyar és a szlovák történelmet hajlamosak egészen különböző értékítélet alá venni az érintettek, és ennek Esterházy élete, ténykedése az egyik mintapéldája. Számunkra boldoggá avatási eljárás alá vont, tiszteletre méltó személy, a másik oldalnak viszont jogosan elítélt, fasiszta háborús bűnös. Ki volt ő és honnan jött, mi mozgatta és miben hitt? Hogyan válhatott „fasisztává” az, akinek elhíresült mondata szerint „a mi jelünk a kereszt, és nem a horogkereszt”, és akit felváltva üldözött a Gestapo meg az NKVD? Miért lett a meghurcolt politikusból egyházi példakép? Hogyan hatnak máig nemcsak a gondolatai, hanem a személye köré vont politikai játszma is? Molnár Imre történész avatott be minket Esterházy János életének fontos mozzanataiba.
Facebook hozzászólás
Mag ÉVa
2024-11-11 at 17:51
Egy szenttel több, aki imádkozik a mennyben értünk – méltatlanokért….- hála azért, hogy köztünk voltál földi életedben.
ViAM
2024-11-11 at 08:55
“Példát adtam nektek, hogy amint én szolgáltalak benneteket, nektek is úgy kell egymást szolgálnotok.” Kevés igaz ember van, aki ezt betartja, aki igen, annak viszont Esterházy János sorsa jut. Ennek ellenére érdemes megfogadni, tovább adni, megtartani.
(A Honi felderítés mindegyike rendkívül értékes, remélem le van mentve, nem vész el, ahogy már másokkal sokszor előfordult!)