Az oktatás romokban, a tanárok pályát váltanak, lassan már diák sem lesz – olvashatjuk napi szinten a “függetlenobjektív” sajtóban, azonban az oktatási fejlesztésekről annál kevesebb szó esik mind a baloldali politikusok, mind pedig a sajtójuk részéről. Pedig lehetne miről beszámolni: idén szeptemberben csak Zuglóban három oktatási fejlesztés készült el, illetve a budakörnyéki agglomeráció is gazdagodott egy modern gimnáziummal, egy pedig épp készülőben van. A kiegyensúlyozott tájékoztatás jegyében illik tehát nemcsak a pár ezres diáktüntetésekről beszámolni, hanem ezekről a nagyszabású fejlesztésekről is.
Másfél év után elkészült a kormány által csaknem 6 milliárd forinttal támogatott Columbus utcai Szent István Király Zeneművészeti Szakgimnázium és AMI teljeskörűen felújított épülete. A beruházás során az épület egy teljes emelettel bővült, ezen felül sor került a teljes épület részleges felújítására, amely magában foglalja a nyílászárók teljes cseréjét és árnyékolását, gépészeti felújítást és homlokzati szigetelést is.
Az utcai szárny felett létrejött emeleten egy jelentősen megnövelt alapterületű könyvtár, valamint új zenepedagógiai szobák és gyakorló termek kaptak helyet.
A megújult zeneiskolában a kisterem és a két próbaterem felett egy úgynevezett járható zöld lapos tető, vagyis tetőterasz jött létre. A “zöldítés” jegyében a Columbus utcai épület energiahatékony is lett, az iskola nyugati oldalát többek között napelemek borítják, és teljes körű, új szigetelést is kapott az intézmény.
A baloldal Kádár kedvenc szobrásza miatt késleltette az építkezést
A zuglói zeneiskola megújulásának egyik érdekessége, hogy éppen az oktatásért nagyban “harcoló” baloldal miatt kellett másfél évet csúsznia az építkezésnek. A beruházás elkezdését nagy vita előzte meg, ugyanis az építkezés már másfél évet csúszott a bejelentéskor, 2022-ben is, mert – bár a pénz adott volt – a Horváth Csaba vezette baloldali kerületvezetés húzta-halasztotta, hogy megadjon egy tulajdonosi hozzájárulást. Az egykori pártház falán található homlokzaton ugyanis Makrisz Agamemnon, Kádár János kedvenc szobrászának munkásmozgalmi domborműve volt található. Az építkezés elindítása előtt természetszerűen ezt le kellett venni és elhelyezni máshová. Zugló baloldali önkormányzata ezt odázta el, de végül az Országos Görög Önkormányzat kapta meg, így elindulhatott a munka a Columbus utcában.
Lázár János szerint a tanulók megérdemelték, hogy a magyar adófizetők pénzéből új iskolát kapjanak
Az iskola átadóján az építési és beruházási miniszter is köszöntötte a jelenlévőket. A tárcavezető felidézte, hogy az iskola igazgatója, Makovecz Pál – a világhírű építész, Makovecz Imre fia – tíz éve kereste meg a tanintézmény bővítésének ötletével, amit az Orbán Viktor vezette kormányok mindvégig támogattak. A miniszter beszédében kiemelte a magyar zene kultúrtörténeti jelentőségét, amelynek kapcsán elmondta, hogy a kormányzat az alapfokú középfokú zenei nevelésben a magyar zenei kultúra erősítésére, a Magyarországon működő profi komolyzenekaroknak a támogatására jelentős forrásokat biztosít most, és tervezi ezt a jövőben is.
Lázár János azt is hozzátette, hogy a felújításra adott összeg nemcsak az építészeti megújulást tette lehetővé, hanem például új hangszereket is beszerezhet a támogatásból az intézmény. A miniszter felidézte, hogy a Szent István Király Zeneművészeti Szakgimnázium és Zeneiskola több mint 5000 négyzetméteren újult meg Csernyus Lőrinc, Makovecz Imre egykori tanítványának tervei alapján. Makovecz Pál, az iskola igazgatója az eseményen emlékeztetett, hogy a zuglói iskola 1954-ben kezdte meg működését, jövőre ünnepli ennek 70. évfordulóját. Az intézménynek jelenleg 1400 tanulója van. Az igazgató köszönetet mondott a kormánynak a felújításhoz, bővítéshez nyújtott segítségért.
Idén szeptemberben csak Zugló három oktatási fejlesztéssel gazdagodott
2023-ban mozgalmas iskolakezdésnek lehettek szemtanúi a zuglói lakosok. Csak ebben a kerületben három nagyszabású iskolai fejlesztést fejeztek be és adtak át a tanulók és a pedagógusok részére. Ebből kettő kormányzati támogatásból, egy pedig a helyi jobboldal közbenjárásának köszönhetően a Bayer Construct vállalatcsoport támogatásával valósulhatott meg. Utóbbiról a PestiSrácok.hu-n is beszámoltunk részletesen. A Kaffka Margit Általános Iskola udvarának megújulása mellett átadásra került a kormány által több mint 5 milliárd forinttal támogatott Budapesti Gazdasági Egyetem megújult Buzogány utcai campusa is. A beszámolók szerint
a Buzogány utcai hallgatói centrumot a következő generációk igényeihez igazodva, a legújabb trendeknek megfelelően a fenntarthatóság, a természet közelsége és az „okos” szemlélet jegyében alakították ki, ahol kibővített könyvtár, tanulóboxok, rugalmasan alakítható közösségi terek, továbbá tetőterasz is várja az egyetemi közösséget.
A beruházás keretein belül megújult új Központi Könyvtár alápincézett, földszint plusz 2 emelet szintszámú, alacsony hajlásszögű magastetős, valamint lapostetős kialakítású, amely 2280 négyzetméter nettó alapterülettel rendelkezik. A felújítás során a BGE Buzogány utcai épületegyüttese 1750 m2 zárt területtel, 650 m2 zöldtetővel, valamint 560 m2 közösségi térrel bővült, és itt tervezi először teljes körűen bevezetni az intézmény az élményalapú digitális oktatói, kutatói és hallgatói szolgáltatásait is.
XXI. századi oktatás az agglomerációban is
Augusztus 29-én adták át a Biatorbágyi Innovatív Technikum és Gimnázium új épületét is. A 23 milliárd forintos beruházásként megépült, tizenegyezer négyzetméteres középiskola épületét a beszámolók szerint a legkorszerűbb oktatási formákhoz igazodó terek és a legmodernebb, XXI. századi digitális technika teszi az országban gyakorlatilag egyedülállóvá. Nem véletlen, hogy a hírek szerint már túljelentkezés is van a gimnáziumba.
A modern oktatási intézmény egyébként a logisztikát, az informatikát és a pénzügy-számvitelt állítja a képzés középpontjába. A Budapesttől mindössze 20 kilométerre fekvő kisvárosban található iskolában 18 osztályterem, 16 csoportterem, 9 szaktanterem és egy sportkomplexum is épült.
Vezető kép: MTI/Balogh Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS