Megtartották Helmut Kohl egykori német kancellár rendkívüli európai gyászszertartását Strasbourgban, amelyen magas rangú állami és uniós vezetők búcsúztak a Németország újraegyesítésében kulcsszerepet játszó konzervatív politikustól. Kohl az első politikus, akitől nem nemzeti, hanem európai uniós szintű gyászszertartáson vesznek végső búcsút. Orbán Viktor a szertartás után azt nyilatkozta: Kohl a nemzetek és a kereszténység Európáját képviselte, a nemzetek jogait tisztelni kell, „nem lehet föléjük ügyeskedni lopakodó alkotmánymódosításokkal valamilyen építményt”.
A különleges eseményen beszédet mondott Antonio Tajani, az Európai Parlament elnöke. Többek között arról beszélt, hogy Kohl egy „politikai óriás”, akinek munkája az egész kontinensre hatással volt. Egy olyan generáció élharcosa, aki megtapasztalta a II. Világháború szenvedéseit, ezért mindent megtett azért, hogy a sebeket begyógyítsa. Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke arról beszélt, hogy nem politikusként, inkább barátként érkezett. Európai hazafiként írta le Kohlt, aki bárkinél többet tett azért, hogy közelebb hozza egymáshoz az európai nemzeteket. Emlékeztetett arra, hogy, amikor 1997-ben megszülettek az első tervek az EU keleti bővítéséről, Kohl könnyezett örömében. Az Európai Tanácsot vezető Donald Tusk pedig azt emelte ki, hogy a volt kancellár „azt kereste, hogy mi köt össze minket”, egységes Európára törekedett.
Helmut Kohl özvegyének kérésére a megemlékezésen Bill Clinton korábbi amerikai elnök, Felipe González egykori spanyol kormányfő és Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök is felszólalt. Clinton egyebek mellett azt mondta, hogy nagyon sok olyan, már visszavonult politikust lát a megemlékezésen, mint ő maga. Mind azért jöttek el, mert Kohlnak köszönhetően olyan történelmi események részesei lehettek, ami túlmutat önmagukon. Egy olyan világot akart, ahol senki nem dominál a másik fölött – mondta Clinton, akinek beszéde a legnagyobb tapsot kapta.
Merkel: Kohl sokat tett a két Németország egyesüléséért
Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök arról beszélt, hogy Kohl fáradhatatlanul dolgozott a békéért. Helmut Kohlra mindig, mint Oroszország barátjára emlékezünk majd – tette hozzá Medvegyev. A ceremónia záróbeszédét Emmanuel Macron francia államfő felszólalása után Angela Merkel német kancellár tartotta meg. Merkel azt mondta, Kohl sokat tett azért, hogy a két Németország egyesüljön. Ezután külön részvétét fejezte ki Kohl özvegyének, noha korábban sajtóhírek szerint az özvegy megpróbálta megakadályozni, hogy Merkel beszédet mondjon a szertartáson. A megemlékezésen ott volt Orbán Viktor magyar miniszterelnök is, akit ugyanezen sajtóhírek szerint az özvegy szeretett volna fölkérni búcsúbeszédre, ám Merkelék a nőt erről lebeszélték. Orbán Viktor volt az utolsó külföldi állami vezető, akit otthonában még fogadott az akkor már súlyos beteg Helmut Kohl.
A koporsót Strasbourgból Ludwigshafenbe – Helmut Kohl szülővárosába, lakóhelyére – szállítják, innen pedig a közeli Speyerben lévő katolikus székesegyházba, ahol halotti misét mutatnak be. Ezután a dóm előtti téren katonai búcsúceremóniát tart a Bundeswehr díszegysége, végül Speyerben végső nyugalomra helyezik Kohlt. Maga Kohl választotta ki a sírhelyet, nagy meglepetést és némi megrökönyödést keltve, hogy nem Ludwigshafenben, a családi sírban, első felesége, az öngyilkosságot elkövető Hannelore mellett akar nyugodni. A hely kiválasztása jelképes. Bár Kohl sírhelye nem a csaknem ezeréves dóm közelében fekszik, de közel van hozzá, és kifejezi a néhai kancellár kötődését Speyerhez és a dómhoz. Speyer a IV. századtól a kereszténység egyik központja, dómját a német császárok temetkezési helyéül szánták.
Orbán: Kohl a nemzetek Európáját képviselte
Helmut Kohl egykori német kancellár a nemzetek és a kereszténység Európáját képviselte – mondta Orbán Viktor miniszterelnök az M1-nek szombaton Strasbourgban, a német konzervatív politikus rendkívüli európai búcsúztatását követően. A kormányfő leszögezte: a nemzeteknek meg kell kapniuk a megbecsülést és az elismerést, mindent, ami „megilleti” őket. Mint fogalmazott:
Tisztelni kell a jogaikat, nem lehet tőlük azokat elvenni, nem lehet föléjük erőszakolni, vagy föléjük ügyeskedni lopakodó alkotmánymódosításokkal valamilyen építményt, amiben a végén senki nem érzi magát jól.
Az utolsó találkozó
A német-magyar barátság szimbólumának nevezte Orbán Viktor miniszterelnök Helmut Kohlt alig több mint egy évvel ezelőtt, amikor felkereshette őt ludwigshafen-oggersheimi otthonában. A volt német kancellár akkor már régóta kerekesszékben volt, nehezen beszélt, de a hozzá közel állók szerint gondolatai kristálytiszták voltak. Talán szimbolikus jelentősége is volt annak, hogy Orbán Viktor volt az utolsó külföldi vezető, aki (2016 áprilisában) találkozhatott az egykori német kancellárral. Az oggersheimi találkozó után a magyar kormányfő leszögezte, hogy látogatása Helmut Kohlnál tisztelet kifejezését is jelentette egy olyan politikus iránt, aki nemcsak Németországért és Európáért tett sokat, hanem
akire Magyarország mindig számíthatott szabadságharcában, 1989/1990 után pedig az uniós tagság elérésében és az ország átalakításában.
Mint mondta akkor, azért ment el, hogy a magyarok nevében megköszönje Kohlnak mindazt, amit Magyarországért tett. Szimbolikus volt az is, hogy a német egység kancellárjának és az európai egység építőmesterének tartott Kohllal létrejött találkozó középpontjában Európa állt. Mindketten úgy vélték, hogy Európa 1945 óta egyik legnehezebb korszakát éli, és közös meggyőződésük, hogy az európai népek sorsa Európa politikai egyesülésétől függ. Egyetértettek a menekültválság megítélésében is, azt hangsúlyozva, hogy Európa nem lehet a világban szükséget szenvedő emberek millióinak új hazája.
Forrás: MTI/Origo.hu. Vezető kép: AFP/Patrick Hertzog
Facebook
Twitter
YouTube
RSS