Régi, nőgyűlölő példáját felelevenítve magyarázta el híveinek Gyurcsány Ferenc pénteki évértékelőjében, miért is szükséges a kormányváltás. A Demokratikus Koalíció első embere szerint ugyanis egy átlagos házasság tizennégy évig tart, a jobboldali kormány tehát az az öregecskedő feleség, amelyet le kell cserélni. Ha ez még nem is győzött volna meg minden ellenzéki szavazót, Gyurcsány kvantumfizikai előadása feltehetően minden kétséget eloszlatott, mert abból az is kiderült, hogy már a fizika is az ellenzéki összefogás oldalára állt…
Gyurcsány Ferenc még Márki-Zay Pétert is gondosan megelőzve tartotta meg saját évértékelőjét pénteken délután. A Demokratikus Koalíció első embere arra próbálta felfűzni mondandóját, hogy a Fidesz–KDNP kifáradt a tizenkét év kormányzásban. Gyurcsány ugyanakkor teológiai, történelmi és kvantumfizikai példákkal is igazolta, miért szükséges a kormányváltás, és hogy még az sem baj, ha az ellenzéki szavazók konkrétan nem értenek egyet a hatpárti összefogás programjával…
Öregecskedő feleség újratöltve
Beszédének elején a DK-vezér mondandójának középpontjába azt az állítást helyezte, hogy mivel egy házasság átlagosan tizennégy évig tart, ezért a magyar társadalom joggal van kiszeretve a jobboldalból, ezért is akar változást. Mint Gyurcsány Ferenc fogalmaz, tizenkét év kormányzás után az emberek jelentős részének van elege a kormányból,
tizennégy év az átlagos házasság Magyarországon, hát hogyne lenne elege az ország jelentős részének egy olyan hatalomból tizenkét év után, amit egy percig sem akart, amit amikor megkapott, akkor leginkább azt látta és tapasztalta, hogy mi nem ilyen menyecskét akartunk.
Pocsék évünk volt
Gyurcsány Ferenc egy pillanatig nem beszélt az ellenzéki összefogás programjából – állítása szerint ugyan létezik ilyen, de azt már saját szavazóitól sem várta el, hogy azt böngészgessék. Ehelyett azt állította, “az orbáni hatalom van elfáradva”,
híján van a kormány új gondolatoknak, ideáknak, frissítő eszméknek, nem érkeznek újabban Magyarországra új történetek, új megoldások.
Ennek az állításnak némileg ellentmondanak a már jelenleg is folyó gazdasági fejlesztési programok, amelyeknek köszönhetően a foglalkoztatottság terén élen jár Magyarország. És bár hazánk várhatóan jól lábal ki a koronavírus-járvány okozta világméretű gazdasági krízisből, a DK elnöke szerint mégis “pocsék évünk volt”.
Mokány kis fickó…
A DK elnöke beszédének ezen pontján majdnem eljutott az Orbán Viktor alacsony termetére való utalgatásra, konkrétan a törpézésre, de végül megelégedett a “mokány kis fickó” hasonlattal. Ekkor arról beszélt: nem is az a legnagyobb baj, hogy a kormány elfáradt a tizenkét év alatt, hanem hogy fesletté vált, “nem képes saját szabályai és elvei szerint sem élni, a közéletben részt venni”.
Majdnem biztos vagyok benne, hogy ez a kormány és ez a hatalmi rendszer az elmúlt évszázad legkorruptabb kormánya és hatalmi rendszere, ez a helyzet
– állította Gyurcsány, hozzátéve:
ez a hatalom csak durva és nem erős, bár annak mutatja magát, egy kis mokány fickónak.
Mint kiemeli,
amit a jobboldal közvetít, sértések tömegét, gyalázatot, embertelenséget. A nyelv számukra lassan fosztóképzők sokaságát jelenti csak.
Hazafias koalíció
Ezután egy kis történelemlecke következett, amelyben Gyurcsány Ferenc arról is beszélt: messziről jöttek szerinte az ellenzéki összefogást adó pártok, ami azonban összetartja őket, hogy Európa-pártiak és demokraták. Mint ugyanakkor kiemelte,
ez egy hazafias koalíció.
Mint a hazafiasság fogalmát kifejtette, ez szerinte azt jelenti, hogy “élni kell hagyni az embereket”, nem belebeszélni az emberek magánéletébe, és biztosítani egy tisztességes, normális közéletet.
Gyurcsány valahogy már a keresztény Európa híveinek leszármazottjaként emlegette a baloldalt
A DK első embere arra is kitért, mi lesz a választások után, ha győz az ellenzék, hiszen, mint fogalmazott, nagyjából hasonló arányban támogatják a baloldalt és a jobboldalt a választók, ezért
Hunnia és Pannónia együtt kell, hogy éljen.
Úgy vélte, “az egymást kizáró igazságok a történelemben hatalmas konfliktusokhoz és drámákhoz vezettek”; István és Koppány konfliktusa például úgy ért véget, hogy utóbbit négybe vágták. Gyurcsány szerint az ősiség törvényének követői és a keresztény Európa hívei mégis meg kell béküljenek. A DK elnöke ezután arról beszélt, hogy ezen a két politikai pólusú Magyarországon a jobboldallal az a baj, hogy csak a sajátjait képviseli, mindenki mást pedig negligálni igyekszik. Mint fogalmazott, a jobboldal
úgy tesz, mintha a másik nem létezne, rosszabb esetben meg akarja ölni.
Gyurcsány ugyanakkor mindenki megnyugvására közölte: ők nem akarnak revansot venni, csak egy tisztességes Magyarországot szeretnének felépíteni.
Tizenkét éve akarják elpusztítani az ellenzéket
Gyurcsány Ferenc ezután azt fejtegette, hogy alkotmányos keretek között nincs felsőbbrendű vagy alsóbbrendű eszme; senki nem gondolhatja úgy, hogy az ő meggyőződése előbbrevaló. Ugyanakkor hozzátette:
ez egy brutális hatalom, el akartak bennünket tüntetni a föld színéről. Ők azt mondták, hogy ők a haza. Akkor mi nyilván mi nem vagyunk az. És sikerült nekik? Nem sikerült.
Mint megjegyezte,
az emberi gondolat, az emberi álom, az emberi hit nem győzhető le nyers fizikai akarattal, erővel.
Kiemelte,
nekünk nem lehet más a dolgunk, nem más a felelősségünk, hogy ha egyszer kormányozzuk, akkor segítsük megtanulni a magyarokat elfogadni egymást akkor is, ha mást gondolnak a világról. Pártot kell legyőzni, nem a hazát.
Már az sem számít, hogy jó-e az ellenzék választási programja, vagy sem
Gyurcsány beszéde végén az erősebb kutya pózába helyezkedett, amikor arról beszélt: nagyszerű dolgot tesz most az ellenzék azzal, hogy a hat párt összefogott. Ugyanakkor megjegyezte: meg kell nézni, honnan indultak ezek a pártok, kivel/kikkel szemben fogalmazták meg magukat, és most mégis egy asztalnál ülnek. A pártelnök egyértelműen arra utalt, hogy pártja és személye volt korábban az, amelytől az ellenzéki pártok elhatárolódtak, most mégis olyan ellenzéki összefogás alakult, amelynek a DK a legerősebb tagja. A DK elnöke ezután felelős politikusként legmeghökkentőbb állítását is megfogalmazta, azaz lényegében nem is fontos, hogy az ellenzék szavazói mennyire értenek egyet az összefogás választási programjával. Gyurcsány itt lényegében a “mindegy, mi lesz, csak Orbánt ne” elvét erősítve kifejtette:
ezen a választáson valójában nem az fogja eldönteni a sorsunkat, hogy az emberek egyetértenek egészen pontosan az ellenzék programjával. Igaza van azoknak, akik azt mondják, hogy ez a rendszerről szóló népszavazás: Ők vagy nem ők? Kelet vagy Nyugat?
Végül egy kis kvantumfizika
Gyurcsány Ferenc végül fizikai ismereteit is megcsillogtatta, amikor a kvantumfizika rejtélyeibe kalauzolta a hallgatóit. Mint elmondta, “ez a fizikának az a része, ami a szubatomi atomi alatti részecskék világával foglalkozik, majdnem minden másként történik ott, mint ami a makrovilágban”. Úgy vélte, ez igaz a politikára is.
Van, amikor az idő múlik, van, amikor az idő lejár. Én azt gondolom, hogy nekik lejárt az idejük. És azt gondolom, hogy nekünk meg eljött az idő. És ha nekik lejárt az idejük, nekünk meg eljött az időnk, akkor ezt a bizonytalanságot, ezt oldjuk fel úgy, hogy a haza végre derüljön, és gondolják azt rólunk, hogy tisztességgel, becsületesen, hazafias, európai polgárként, jól szolgáljuk a hazát, a hazát, a köztársaságot
– vélekedett.
Forrás: Facebook; Vezetőkép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS