A csődbűncselekménnyel vádolt Szeviép-vezérek harmadfokú ítélethozatalának hetében tényfeltáró riportsorozatban mutatjuk be, hogy a Szeviép csődjében csak a cég alvállalkozói mentek tönkre. A 11 milliárdos adósságot hátrahagyó üzletemberek nem véletlenül élik életüket ma is a legnagyobb luxusban. P. László és B. Sándor a ’90-es évektől olyan céghálót raktak össze családtagok, rokonok bevonásával, cégek egymásba integrálásával, hogy szinte lekövethetetlen, mikor hová folytak a pénzek. Ami a cégadatbázisok adatai alapján a napnál világosabb, hogy míg a Szeviép Zrt. csődbe ment és elkezdődött a felszámolása, a cég tulajdonosi jogait gyakorló cégekből, a forrásokat átcsoportosítva, új utakon építkeztek tovább a Szeviép-vezérek. Az első és második részben P. László érdekeltségeit vettük górcső alá, a harmadik és negyedik részben B. Sándornak és családjának a vagyonát követjük Szegedtől Delaware-ig.
Amit eddig láttunk:
- A Szeviép Zrt. tulajdonosa, a Szeviép Investment Kft. ma Római Körút Irodaház Kft. néven működik és milliárdos vagyont őriz.
- A P.T.C. Plus Kft., ami a Szeviép Investment egyik tulajdonosa, és P. László, valamint fia nevén fut, szintén milliárdos vagyonnal rendelkezik. A családi vállalkozásból a Szeviép Zrt. csődjének évében 510 millió forint osztalékot is kivettek.
- A Benczúr 41 Kft. 2008-ban tulajdonost váltott, a Szeviép Investmentről átkerült a P.T.C. Plus Kft. nevére. Az ingatlanforgalmazó cég általában néhány milliós eredményt el évente, valamiért a Szeviép Investment és a P.T.C. Plus Kft. is 400 millió forint körüli tagi kölcsönt tolt bele. A cégnek 800 milliós eszközállománya van.
- Ingatlanépítésre már egy új céget is létrehoztak PP Konstrukt néven, ami bevételt még nem produkált; a vállalkozás P. László 26 éves fiának nevén van.
- A szegedi férfi kézilabda csapat szárnyalása és P. kötődése idején a klub hivatalos pubját is megcsinálták Number One Pub néven. A vendéglátóhelyet hét éve üzemelteti P. László sógora, az első felszámolása után már a második céggel. Ez idő alatt 250 millió forint bevételből összesen 74 ezer forintot sikerült adózni.
- A fenti cégek vagyona legkevesebb 3 milliárd forint, a tulajdonosok, cégvezetők P. László fia, volt élettársa, mostani felesége, annak öccse. Az ügyvezető szinte valamennyi cégben P. László jobbkeze, asszisztense F. Adél.
Szegedi panelből luxusvillába – a B. család tündöklése
B. Sándor és köre vagyongyarapodásának megértéséhez a Szeviép Investment cégtörténetéhez kell első körben visszanyúlnunk. Az ingatlanbefektetéssel és forgalmazással foglalkozó kft.-t 2003 decemberében jegyezték be, három tulajdonossal, amelyek P. László cége, a P.T.C. Plus Kft., Dr. F. Andrea és B. Sándor. És itt, ezen a ponton érdemes alaposabban megnézni, mi is szerepel az utóbbiak lakcímeként. Bizony, B. és párja, nem sokkal később felesége akkor még egy szegedi panel emeleti lakásában várták a jobb időket. Nem is kellett sokáig várniuk. Három évre rá F. Andrea már B.-né F. Andrea, lakcímük pedig a kétszintes, hatalmas B.-villa, ahol ma is laknak. Az a Kisfaludy utcai ingatlan, amely a szép lassan kiépített hálózat több cégének is székhelye lett.
Így lesz bevétel nélkül 5 millióból 1,2 milliárd
Jöttek a nagyberuházások, állami, önkormányzati megrendelések, külföldi üzletelgetések és aztán a Szeviép Zrt. csődje. Meg kellett teremteni a saját előremenekülési utat – saját céghálót építeni és bebiztosítani –, mert egy felelősségre vonás esetén is nehezebben vesznek elő egy céget, mint egy magánszemélyt. 2009-ben, amikor a Szeviép Zrt. már fizetésképtelen volt, B. Sándor 5 millió forint törzstőkével bejegyeztette az S.A. Investor Zrt.-t. 2010-ben, a Szeviép Zrt. csődeljárása első évében a tulajdonos cégben, a Szeviép Investmentben már nem B. Sándor és B.-né F. Andrea voltak a tulajdonostársak, hanem az S.A. Investor. A családi cégbe már a két gyereket is betették tulajdonosnak. A cég működésének első napjaitól irracionális pénzmozgások történtek. 2009 és 2011 között több, mint 300 millió forint kölcsönt helyeztek ki olyan cégekbe, amelyektől a megtérülés nem volt várható.
Az e-beszámolók szerint a 2009 októberében bejegyzett cég első gazdasági évet záró bevétele 80 ezer forint volt, még eszközbeszerzésre sem került sor. A rendelkezésre álló 30 milliós összes forrásukból már 28,5 millió forintot kölcsönöztek. A következő években érdemi tevékenységet, eredményt nem tudtak felmutatni. Bevétel alig csöpögött, vagy minimális, néhány tízezer forintos eredményt, vagy veszteséget könyveltek el, a cég vagyona mégis az egekbe ível. Mára összes forrásuk meghaladja az 1,1 milliárd forintot.
2016-tól a mérlegek nem elérhetők, csak az egyszerűsített beszámolók kiegészítő melléklete és a közgyűlési határozatok. A cég ügyvezetője B. Dániel, B. Sándor egyik fia. Miközben B. Sándor neve teljesen eltűnik a dokumentációkból, az aláírók között első helyen a VK052 Investment Co. nevű cég jelenik meg, amely egy ismert amerikai offshore államban bejegyzett cég.
Átcsoportosított források – A Szeviép Zrt. csődbe ment, a tulajdonos cégek eközben más cégeikbe legkevesebb 10 milliárd forintot fektettek be
Kíváncsiak voltunk, vajon milyen kapcsolatban állhat, állhatott az S.A. Investor Zrt. azokkal a cégekkel, amelyekbe több kölcsönt toltak ki három év alatt, mint amennyit a cég tíz év alatt megkeresett, csaknem 300 millió forintot. A keresési eredmény olyan céghálót, cégpiramist fedett fel, ami
az egész Szeviép-ügyet új megvilágításba helyezheti.
A kihelyezett kölcsönök egytől egyig olyan cégekbe kerültek, amelyekben B. Sándor és P. László cégei meghatározó tagok. Minden cég legalább egy újabb céget rejt azonos érdekeltségi körrel. Az eredmény egyikben sem jelentős, sőt, többségében ezek a vállalkozások súlyos veszteséget termelnek, eszközállományuk mégis 1 és 2 milliárd forint között mozog. Az S.A. Investor Kft. által kifizetett kölcsönök 6 újabb céghez vezetnek, amelyekben durván 10 milliárd forint összegű forrás van. Közben egyik cég sem termelt annyi bevételt – sőt, talán még együtt sem –, mint amennyi a Szeviép Zrt. éves bevétele volt. Úgy tűnik, mintha a kétezres évek közepétől az aranytojást tojó tyúkot véreztették volna ki, ahol egyébként a legtöbb követelés, beszállítói számla is megjelent, mert a tulajdonosok pénzforrásaikat más cégeikbe tették.
Az S.A. Investor Zrt. három cégnek kölcsönzött. Ezek a Gerlóczy u. 5. Kft., az L-Direkt Kft. és a Rialtin 95 Kft. A cégadatbázis szerint mindegyik saját érdekeltségű cég. A Gerlóczy u. 5. Kft. tulajdonosai az S.A. Investor és a ProFactum Invest Vagyonkezelő Kft. Kevesebb, mint egy évre, 2010 és 2011 között megjelenik a társasági tagok között egy bizonyos Executor Capital Zrt. is. A Gerlóczy Kft. ügyvezetője B. Roland, B. Sándor egyik fia, és még két férfi, R. András és S. Antal – persze nem egyszerre, hanem vetésforgóban. A céget 2009-ben alapították, egy hónappal az S.A. Investor után. A cég forgóeszköze 71 ezer forint, még 500 ezer forintos jegyzett tőkéjét is elköltötte az év végére. 2019-ig a cég mindössze 230 millió forint értékű ingatlant épített fel, amely eszközként szerepel a beszámolóiban. Egyetlen jobb évük a 2011-es, amikor 318 millió forint volt az éves bevétel, egyébiránt a mérleg szerinti eredmény gyászos: vagy negatív, vagy legfeljebb évi néhány millió forint. Ehhez több százmillió forint kötelezettséggel, banki hitellel rendelkeznek és szinte minden évben van jelentősebb tartozás a szállítók felé is. 2016-ban, adótartozás alatt a NAV is végrehajtott a cégnél.
A Rialtin 95 Kft. egy kicsi és veszteséges, fő tevékenységként élelmiszer-kereskedelemmel foglalkozó családi vállalkozás volt Pásztón, amelyben 2007-től jelentek meg B. Sándor érdekeltségei. Először a COMPLEX-99 Tanácsadó Kft.-je, majd 2010-től az S.A. Investor Zrt. 2008-ban a Rialtin 95 Kft. fő tevékenysége már ingatlan adás-vétel, bérbeadás. 2010-ben, vagyis a Szeviép Zrt. csődeljárása kezdetének évében a kis pásztói vállalkozásra “rászakad a bank”: tárgyi eszközállományban (vélhetően ingatlanban) és forgótőkében több, mint félmilliárd forint jelenik meg. A cég vagyona évről évre jelentős mértékben nő, annak ellenére, hogy minden évben vagy veszteséget, vagy minimális nyereséget termel, ami még a legjobb évben sem éri el a 100 millió forintot. 2019-ben a vállalkozás már 1,4 milliárd forint saját tőkével és 2,3 milliárd forint értékű eszközállománnyal büszkélkedhet.
A harmadik cég az L-Direct Kft., amely mögött újabb hálón belüli háló rajzolódik ki, itt már több külföldre mutató szállal, offshoreizálással. A Szentesen bejegyzett kft. vagyonkezeléssel és ingatlan-üzemeltetéssel, bérbeadással foglalkozik. Vagyona 400 millió forint eszközben, de ennél több a kötelezettsége. A tulajdonosi háttere annál izgalmasabb. A társaságnak fél tucat tagja van, köztük a B. Sándorhoz köthető egyik Szeviép-leányvállalat, a MITT Zrt-t. egy Rialtin Balaton Kft. nevű cég, és a VK Investment Kft. A Rialtin Balaton gyakorlatilag a pásztói cég testvére, ebben is van 1,5 milliárd forintnyi eszköz. Az eredetileg osztrák tulajdonú cégbe 2015-től került be a B. család, tulajdonosként, az S.A. Investorral. A cég ügyvezetője 2014-től B. Roland. A vállalkozást azóta kétszer átalakították, átnevezték. Az eredetileg Magnum Hungária névre keresztelt társaság 2015-től VVSA Invest, majd Rialtin Balaton Kft. lett. Jelenleg 3 tulajdonosa van: az osztrák cég (Real Holding GmbH, Ansfelden), az S.A. Investor és egy V.V. Langer Kft. nevű ingatlanforgalmazó cég.
A VK Investment tulajdonosaként ismét előkerül a rejtélyes amerikai cég, a VK052 Investment, az ügyvezető azonban B. Roland, B. Sándor fia. A cég alaposabb elemzésétől most eltekintünk, mivel eszközállománya 100 millió forint alatt van, ami ebben a hálózatban jelentéktelen aprópénznek tűnik csupán. A V.V. Langer Ingatlanforgalmazó Kft. összeköti ismét a szálakat és a szereplőket. A 2001-ben bejegyzett cég tulajdonosai között képviselteti magát B. Sándor és P. László cége is. Előbbitől a Complex-99 Tanácsadó Kft., P. Lászlótól a P.T.C. Plus Kft. Az ügyvezető P. László volt élettársa, a P.T.C. társtulajdonosa, Cz. Lászlóné Zsuzsanna. Egy harmadik tulajdonos a V és V Vegyesipari Kft., ami ugyanarra a címre van bejegyezve, mint a döglődő élelmiszer-kereskedő cég, amelyben 2007-ben jelent meg B. Sándor érdekeltsége. Az ingatlanos cégben fellelhető dátumok azonban azt mutatják, hogy már jóval korábban is kapcsolatban volt az egész társaság. A V.V. Langer Kft.-ben mintegy 790 millió forint eszköz és 570 millió forint tőke van.
Mindent összevetve azt látszik, hogy B. Sándor cége, az S.A. Investor Zrt. is többlépcsős céghálót épített, amelyben ráadásul érintkezési pontok, közös cégek vannak P. Lászlóval 2001-ig visszamenőleg.
Még egymilliárd…
Szintén B. Sándor mindkét fia megjelenik tulajdonosként, illetve ügyvezetőként egy kiskunhalasi cégben, a Hunvestor Kft.-ben. Az alapítás dátuma 2013, tehát évekkel a Szeviép-csőd után. A társaság tagjai jelen pillanatban is B. Sándor, B. Dániel, továbbá tucatnyi cég, amelyek között még szlovák székhelyűt is találtunk. A cég teljes eszközállománya 1,3 milliárd forint, saját tőkéje 800 millió forint, ami mellett itt is jelenik meg milliárdos “befektetett eszköz”. Ehhez képest ennél a vállalkozásnál sem látunk érdemi tevékenységet. Bevételük csak 2014-ben, az alapítás utáni évben volt, mindösszesen 110 ezer forint. Egyébként végig, minden évben jelentős veszteséget könyveltek el.
Nemcsak a gyerekek, hanem a testvér és a sógor is megjelenik a láncban
Szentesen is találtunk egy részben Szeviép-jogutód céget, MB2 Ingatlanforgalmazó Kft. néven. Az Opten szerint a cég 2006-ban vált ki a Szeviép Zrt.-ből, 550 millió forintos eszközállománnyal. Ebben a vállalkozásban feltűnik a B. család másik fele is. A bejegyzés dátuma és eredeti helyszíne 2006, Szeged, amikor a Szeviép szekere még jól fut, ahogy B. Sándoré is, aki abban tulajdonos és vezető tisztségviselő. 2010-ben, vagyis a Szeviép-csőd után változtatták a cég adatait. A székhely akkor lett Szentes, talán nem véletlenül: B. Sándor testvére, M.-né B. Ildikó, aki férjével együtt megjelenik a társaság tagjai sorában, szentesi lakos. 2010-ben, a Szeviép Zrt. csődjének évében az abból kivált MB2 Ingatlanforgalmazó Kft. számláján ezen felül 724 millió forint van, eredménytartaléka 447 millió. Legutolsó beszámolójuk szerint 2018-ban a cég eszköz- és forrásállománya 462 millió forint volt, adózott eredménye 31 millió.
A cégtörténet szerint B. és családtagjai 2016-ban kiszálltak a cégből. Előtte, még 2013 és 2016 között a tagok között itt is megjelent a VK052 Investment névre keresztelt amerikai cég. A VK052 Investment három cégben tűnt fel ezen a vonalon tulajdonosként, társasági tagként: az S.A. Investor Zrt.-ben, a Rialtin Balaton Kft.-ben, mint az egyik tulajdonos cég, a VK Investment Kft. tulajdonosa. Az ügyvezető itt B. Sándor fiai. És a harmadik az MB2 Ingatlanforgalmazó Kft.
Érdekes, hogy az Optenben mindhárom esetben az amerikai cég magyar kézbesítési megbízottja egy bizonyos V. Róbert – annak a 2007 előtt döglődő pásztói cégnek az egyik tulajdonosa, amelyikbe B. Sándor beszállt a cégeivel, és amely azóta nemcsak 3,7 milliárdos vagyont bűvészkedett össze a minimális bevételéből, hanem amelynek azóta balatoni kapcsolt cége is van, 1,5 milliárdos eszközzel. A cím a pásztói cég eredetileg bejegyzett címe, székhelye.
Vagyonkimentés az amerikai pénzügyi vadnyugatra?
Nem akárhol jegyzik a titokzatos külföldi társasági tagot, hanem a világ egyik legismertebb adóparadicsomban, Delaware-ben. Ha az amerikai szövetségi állam nevét a keresőbe beírjuk, azonnal lehetőségek bőséges tárháza tárul elénk, hogy fektethetjük be okosan a pénzünket, ha nem szeretnénk, hogy vagyonunkra könnyedén ráláthassanak. Gazdasági szakcikkek arról számolnak be, hogy három amerikai állam az úgynevezett “pénzügyi vadnyugat”. Delaware, Wyoming és Nevada az USA azon államai, ahol nagyon könnyen lehet teljesen anonim módon trösztöket, vagy álnevekre cégeket bejegyeztetni.
A VK052 Investmentről a fentiek miatt rendkívül kevés adat, információ érhető el. Annyi bizonyos, hogy 2010 májusában alapították, azaz konkrétan a Szeviép-csőd után. Pénzügyi adatok egyáltalán nem elérhetőek, ahogy tulajdonviszonyokat mutató adatok sem.
Az eddigiekben P. László vonalán kirajzolódó céghálóban nagyjából 5 milliárd, B. Sándor vonalon, illetve kettejük által közösen épített céghálóban 12 milliárd forintnyi vagyon látszik, és nem vagyunk a végén, továbbá ebben nincs benne a delaware-i cég vagyona, amire ugye nem lehet rálátni. Ezzel szemben a Szeviép Zrt. alvállalkozóinak csak 6,5 milliárd forintot kellett volna kifizetni…
Az első részt ITT, a másodikat pedig ITT olvashatja el. A negyedik részben további külföldi, offshore szálakat tárunk olvasóink elé, és bemutatjuk a Szeviép Zrt. egyik nagy túlélő leányvállalatát, a Mitt Zrt.-t, továbbá a becsődölt Szeviép Zrt. gazdasági vezetőjének is a körmére nézünk.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS