Először szólalt meg részletesen az ajkai kórház kapcsán megjelent hírek, vagy inkább lejárató akciók hátteréről Nagy Zoltán főigazgató. Az intézményvezető határozottan cáfolta, hogy bármiféle zavar lenne az ellátásban: mint mondta, semmilyen veszélyhelyzetről nincs szó. Dr. Nagy Zoltán kérdésünkre azt is felidézte, milyen állapotban vette át a Magyar Imre Kórház vezetését, sok esetben milyen ellenszélben, milyen nehézségekkel kellett megküzdenie. Rossz hír az őket célkeresztbe állító politikai erőknek, hogy Veszprém megye második legnagyobb kórházában az ellátás országosan is kimagasló. A kórház azon kevés intézmény közé tartozik, ahol még várólista sincs, ráadásul újabb fejlesztések vannak kilátásban.
2017. július 11-e óta vezetem az ajkai Magyar Imre Kórházat, amely Veszprém megye második legnagyobb kórháza. Már a hivatalba lépésem első napján szembesültem azzal a problémával, hogy három évvel azelőtti ÁNTSZ-figyelmeztetés után a CT-vizsgálatokat aznap leállították. Az azonnali összefogásnak és a fenntartó szoros együttműködésének köszönhetően a problémát orvosoltuk, egy 16 szeletes CT beszerzése valósult meg, mely a mai napig is a betegek szolgálatában áll. Ezzel párhuzamosan több azonnali megoldásra váró problémával szembesültem, mely a hiányos műszerezettség és a humán-erőforrás pótlása területén mutatkozott
– idézte fel első napjait a kórház élén dr. Nagy Zoltán.
Hozzátette, hogy azóta nemcsak a problémákat sikerült orvosolni, hanem a 2012-ben megkezdett fejlesztéseknek köszönhetően modern körülmények között, korszerű műszerekkel dolgozhatnak és az ellátó személyzet létszámát is jelentősen sikerült növelni.
Büszkén állíthatom, hogy a kórház külső megjelenésében, humán-erőforrás tekintetében és felszereltségében zavartalanul működik
– fogalmazott a kórházigazgató.
A múltra visszavezethető problémák még olykor felütik a fejüket. Egy megtervezett humán-erőforrás pótlás, egy előre tervezett műszerbeszerzési stratégia ezeket a problémákat kizárta volna. De folyamatos szervezési munkával mindent nehézséget sikerült eddig leküzdeni. Az intézményvezető szerint jelenleg elmondható, hogy úgy felszereltségileg, mint személyzetileg, mint pedig strukturális viszonylatban az ajkai kórház megfelel az európai elvárásoknak. Nagy Zoltán elmondta, hogy az elmúlt egy évben a korábbi hiányok és elhanyagoltság miatt együttműködésekre, szervezettségre, sok erőfeszítésre volt szükség, hogy a kórház műszerezettsége javuljon, a humán-erőforrás helyzete megfelelő legyen és a dolgozók körülményei javuljanak. Sok új és hasznos, a betegek érdekeit szolgáló műszer került beüzemelésre.
Mindez persze kórházunk közösségének, a kollektívának az érdeme, továbbá azon jó szándékú embereknek köszönhető, akik önzetlenül támogatták városunk betegellátását. A város lakói ezt a segítő szándékot többek között szavazatukkal is kifejezték és támogatták a jelenlegi országgyűlési képviselőnket
– hangsúlyozta az igazgató, aki elmondta, “félrevezető, betegek bizalmát romboló hangulatkeltés zajlik”.
A problémák megoldása után újabb fejlesztésekbe is vághattak
Az elmúlt hónapokban az új kórházvezetés több nagy projekt megvalósítását is kezdeményezte. Ez év tavaszán elhatározták, hogy a megye második kórházaként pályáznak egy nagy értékű digitális mammográfra, hisz a lakosok kényelmét és biztonságát fokozza egy helyben működő mammográfiás készülék működése. Ehhez is támogatást kaptak és hamarosan, a közbeszerzési eljárás lefolytatása után a műszer beszerzésre kerül. Jelenleg azt tervezik, hogy a megyei feladatokat ellátó fertőző osztályt is teljeskörűen felújítják, ami jelentősen javítani fogja a betegellátás körülményeit.
Nem igaz, hogy átszervezésekkel és túlórákkal pótolták volna a felmondott nővéreket
Egy hónappal ezelőtt országos hírré nőtte ki magát néhány nővér távozása az intézményből. Nagy Zoltán azt mondta, számára megmagyarázhatatlan, hogyan és miért fújták fel ennyire a kiszivárgott félinformációkat.
Az informátornak nevezett hírforrás valótlanul és rossz szándékúan tette közzé ezt a hírt. Válaszul és megnyugtatásul mindenkit szeretnék értesíteni, hogy az intenzív osztályról távozó nővérek pótlása sikeresen megtörtént, kiegészítve azzal, hogy a szakápolók távozása felsőfokú végzettségű és intenzíves szakápolói végzettségű dolgozókkal lettek pótolva, ami lehetővé tette a korábban keletkezett túlórák megszüntetését és a betegellátás színvonalának további növelését
– fogalmazott a PestiSrácok.hu kérdésére az intézményvezető.
Tehát az a hír, hogy az osztályról minden nővér távozott és az intenzív osztály működése ezáltal veszélyeztetve van, teljes mértékben valótlan és minősíti azt a hírforrást, aki ezt állítja – tette hozzá.
Az intenzív osztály nővérállománya a jogszabályoknak megfelelően rendben van, az ellátásban fennakadás nem volt és jelenleg sincs, a tervek szerint a későbbiekben is biztosított.
Az igazgató nem cáfolta azon sajtóban megjelent híreket, hogy külsős segítséget is igénybe vettek, de mint mondta, a jogszabályokban leírtak alapján hirdetések után külsős intenzív szakápolók alkalmazására is sor kerülhet.
Ez azt is jelenti, hogy növeljük az ellátás színvonalát, a túlóra miatti túlterheltséget pedig megszüntetjük. Megítélésem szerint ez sikeresen megtörtént, és minden a jogszabályokban leírtak alapján zajlik
– jelentette ki dr. Nagy Zoltán.
Belső hírforrásra hivatkozva hiteltelen, valótlan információk jelentek meg a távozó orvosokról
A korábban sajtóhírként említett nővérhiányt az orvosok csoportos távozásának híre követte. Sajnálatos módon itt is félrevezető és a betegellátást romboló állítások láttak napvilágot – idézte fel az igazgató az utóbbi egy hét eseményeit. Mint mondta, nem tudja elfogadni, hogy belső hírforrásra hivatkoznak, amikor valótlan híreket, információkat közölnek.
A fenntartó irányába számomra kötelezettség, hogy naprakészen tájékoztassak mindenkit egy esetlegesen kialakult helyzetről. Ezt meg is tettem. Az ÁEEK közleményében teljesen hitelesen valódi kórházi forrásból származó adatok kerültek közlésre, miszerint a váratlanul és irreálisan magas bérkövetelés volt a csoportos felmondás hátterében. Hitelt érdemlően csak és kizárólag ez a forrás fogadható el. Az egyéb találgatások és hivatkozások sajnos kórházunk jó hírnevét és magasszintű betegellátását rombolják
– hangsúlyozta Nagy Zoltán, aki azt is megjegyezte, hogy keveredtek az információk, és a médiában a kórházukkal összefüggésbe hozva egy rendkívül negatív személyiség is megnevezésre került. Az említett aneszteziológus 2018. július 1. óta nem dolgozik a kórházban, és így véleménye a kórház működésével kapcsolatban indifferens. Az itt dolgozó aneszteziológus kollégákkal november 1-ig teljes egyetértésben és a korábbi együttműködés szabályait betartva, szerződéses viszonyban állnak. Ez azt jelenti, hogy ebben a formában november 1-ig az aneszteziológia- és intenzív osztályon az ellátás szokásosnak mondható, zavartalan és minden jogszabályi követelménynek megfelel.
Az intézményvezető szerint az ő távozásuk a kórház életében új kihívást jelent, de ennek a problémának a megoldása is folyamatban van.
Elkezdődött a távozó orvosok pótlása
Az elmúlt napokban több szakorvos is megkereste a kórházat, hogy munkát vállalna, velük folyamatosak a tárgyalások. Egy szerződést már meg is kötöttek egy aneszteziológus főorvossal – árulta el Nagy Zoltán.
Kórházunk felkeltette az orvosok figyelmét és a nagy számú érdeklődés pedig biztosítéka annak, hogy teljes felállással, válogatott és kiváló szakemberekkel november 1. után a kórházunkban működő intenzív osztály is folytatja azt a magas szintű ellátást, ami korábban is elvárás volt úgy a betegek, mint a menedzsment részéről
– fogalmazott.
Kihangsúlyozta, hogy a szakorvosok felmondása nem okozott semmilyen zavart az ellátásban, hisz a felmondási idő lehetőséget biztosít a válogatott és a kórházhoz méltó színvonal biztosítására. Nem maradt és nem is marad el műtét.
Együtt jöttek, együtt mennek
Dr. Nagy Zoltán megerősítette értesülésünket, miszerint a távozó aneszteziológus csoport, közte a már korábban távozott aneszteziológussal egy csoportban érkezett Ajkára még 2004-ben. Abban az időben az aneszteziológusok pótlása elengedhetetlen volt, az igazgató szerint akkor valóban válsághelyzet körüli időszakot éltek át, hiszen összesen két szakorvos látta el a feladatot (Nagy Zoltán akkoriban is a kórházban dolgozott főorvosként). Ők éjjel-nappal dolgoztak, más szakmákból helyettesítették őket. Az orvoscsoport érkezése megoldotta a hiányzó aneszteziológusok kérdését, de 14 év eltelte után úgy látszik, hogy az együtt érkezés az együtt távozást is jelentette.
A következő egy hónapban az intenzív osztály teljes pótlását valósítjuk meg, ami 6 orvos munkába állását jelenti. Optimizmussal kell a kérdést kezelni, hisz a mai napon az érdeklődők száma meghaladja az intenzív osztályhoz szükséges orvosi létszámot
– jelentette ki a Magyar Imre Kórház igazgatója.
Vezető kép: lokal.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS