Ha az egyetemekre csak emelt szintű érettségivel és középfokú nyelvvizsgával lehet majd bejutni, az fel fogja húzni az általános és középiskolák színvonalát is, állította Palkovics László felsőoktatási államtitkár az Indexnek adott interjújában. Az államtitkár szerint butaság lenne tandíjat bevezetni, de az állam használhatatlan diplomát nem fog finanszírozni, aki pedig nem jól tanul, az fizessen.
Az államtitkár az interjúban kiemelte, a minőség kiemelten fontos eleme a most elkészült felsőoktatási stratégiának, emiatt 2020-ig szigorítani szeretnék az egyetemre való bekerülés feltételeit, hiszen akkor már emelt szintű érettségi kell az egyetemi felvételihez. „Ezzel véget szeretnénk vetni annak, ahogy a követelményeket a hazai oktatási rendszer eddig mindig egy szinttel feljebb tolta. A folyamat végén aztán olyan hallgatók jelentek meg a főiskolák és egyetemek első évfolyamán, akiknél elemi szövegértési, számolási vagy éppen nyelvtudási készségek hiányoztak. Ha most ezt a bejutási feltételt meghatározzuk a felsőoktatásban, az az általános és középiskolai képzés színvonalát is magával fogja húzni” – mondta Palkovics László. Hozzátette azt is: 2020-tól elvárás lesz az is, hogy a felvételizőknek legyen legalább egy középfokú nyelvvizsgája. „Szerintem aki nyolc év általános iskola és négy év középiskola elvégzése után nem tud középszinten egy idegen nyelvet, ott legfőképpen a lustaságra gyanakodnék. A világ kinyílt, ott az internet, a Facebook, kétórányi utazással idegen nyelvi környezetben tudunk lenni. Aki akar, meg tud tanulni nyelveket. Ha valaki nekem azt mondja, azért nem tud megtanulni egy nyelvet mégsem, mert nincs nyelvérzéke, azzal én megbeszélném, hogy a nyelvtanuláshoz még csak kreatívnak sem kell lenni: le kell ülni egy szótárral és nyelvkönyvvel, és meg lehet tanulni” – érvelt az államtitkár.
Palkovics László hangsúlyozta, hogy nincs szándék a kormány részéről a tandíj bevezetésre: „Aki képes rá, hogy bejusson, az végezze is el az egyemet. Ha valaki nem veszi komolyan az egészet, csak azért jár oda, hogy kettesekkel elbukdácsoljon, az kerüljön át önköltséges képzésre. Megadjuk neki ugyanakkor a lehetőséget ezután is arra, hogy ha javít, akkor visszakerülhessen az állami képzésbe. Egy dolgot nem szabad elkövetni: azt, hogy az állam olyan diplomát finanszírozzon, amivel az illető utána a munkaerőpiacnak a kettővel alacsonyabb szintjén helyezkedjen el. Ugye ismeri a viccet: „Mit kérdez az elhelyezkedett bölcsész az állástalan bölcsésztől? – Adhatom nagyobb kólával és nagyobb krumplival?”
A felsőoktatási államtitkárral készült interjú itt elolvasható.
Fotó: fdsz.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS