Súlyos fenyegetést jelentenek a helyi környezetre a Lengyelország partjainál lévő második világháborús német hajóroncsok a bennük lévő veszélyes anyagok miatt. A Baltikum tengeri ökoszisztémáinak megóvásával foglalkozó Fundacja Mare nevű lengyel szervezet szerint legkevesebb száz olyan hajóroncs van a térségben, amely a természeti környezetre súlyos fenyegetést jelentő, hatalmas mennyiségű üzemanyagot tartalmaz.
Az egyik ilyen hajó az 1945-ben elsüllyedt Franken, amelynek roncsai nagyjából 2700 tonna olajat rejtenek a vízi jármű saját üzemanyagán felül. A hajó tartályainak többsége valószínűleg sértetlen, ám ha kiemelés közben megsérülnek, akkor több száz tonna olaj szennyezheti be a vizet és a partokat a Gdanski-öböl közelében.
A német szövetségi kormány tisztában van az ökológiai szennyezés problémájával
– nyilatkozta a PAP lengyel hírügynökségnek a német külügyminisztérium egyik szóvivője. Hozzátette ugyanakkor, hogy az olyan veszélyes anyagok, mint például a nehézolaj hajóroncsokból történő eltávolítására még nincs kipróbált és jól működő módszer.
A kiemelésükre irányuló erőfeszítések a veszélyes anyagok hirtelen kiáramlásának kockázatát hordozzák magukban
– jegyezte meg a szóvivő. Jelenleg nemzetközi szakemberekből álló kutatócsoportok vizsgálják, hogy miként lehetne eltávolítani ezeket az anyagokat a Balti-tengerből jelentős környezeti károkozás nélkül. Egy másik német hajó, a Puck-öbölben fekvő Stuttgart üzemanyaga 1999 óta szivárog. Egy 2015-ös felmérés szerint a roncs körüli szennyezett terület ötszörösére nőtt a szivárgás felfedezése óta, több százezer négyzetmétert érintő ökológiai katasztrófát okozva.
Forrás: MTI; Fotó: EPA/Toms Kalnins
Facebook
Twitter
YouTube
RSS