Nem ismerte be bűnösségét ma a hivatali visszaéléssel vádolt volt fővárosi fellebbviteli főügyész, Ihász Sándor a Pesti Központi Kerületi Bíróság előkészítő ülésén. Nem mondott le a tárgyaláshoz való jogáról sem, így miután a vád és a védelem képviselői előadták bizonyítási indítványaikat, a bíróság tárgyalásra utalta az ügyet. A volt főügyész a bíróságon hangsúlyozta, hogy a vádat abszurdnak tartja és szerinte boszorkányüldözés zajlik ellene.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, az ügy előzménye, hogy Gyárfás Tamást 2018. április 17-én azzal gyanúsította meg a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI), hogy Portik Tamás közvetítésével megölette nagy üzleti riválisát, Fenyő Jánost. Napokkal később Ihász Sándor volt fellebbviteli főügyésszel közölt – a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) feljelentése alapján – gyanút a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF). Ihász terhére azt róják az ügyészek, hogy 2017 októberében átvette a Fenyő-gyilkossággal kapcsolatos beszélgetésekről készült hangfelvételek egy részének leiratát. Az átadó Gyárfás volt, aki akkor azért fordult az általa ismert főügyészhez, régi barátjához, hogy tanácsot kérjen tőle. Gyárfást ugyanis a leirat-részlettel, illetve egy rövid, összevágott hangfelvétellel zsarolta meg egy szlovák maffiózó. A KNYF szerint Ihásznak fel kellett ismernie, hogy a leiratban foglaltak olyan új bizonyítékok, amelyek jelentős mértékben hozzájárulhatnak az emberölés felbujtójának azonosításához, felelősségre vonásához. Ennek ellenére a törvényben előírt ügyészi kötelességével ellentétben a felmerült bizonyítékot nem adta át a nyomozóhatóságnak, hanem hivatali helyiségében tárolta, így hivatali visszaélést követett el, emiatt vádat emeltek ellene.
A felbujtók sokáig ismeretlenek voltak a Fenyő-ügyben
Az ügyész az előkészítő ülésen a vádiratot ismertetve elmondta, hogy bár a Fővárosi Törvényszék bűnösnek mondta ki Jozef Roháčot Fenyő János 1998-as meggyilkolásáért, a felbujtók sokáig ismeretlenek maradtak, ám két név felmerült az ügyben: Portik Tamásé és Gyárfás Tamásé (azóta mindketten a vádlottak padjára kerültek a Fenyő-ügy miatt). A vádból kiderült, hogy Ihász jól ismerte Gyárfást, baráti kapcsolatot ápoltak és 2017 őszén egy budapesti étteremben találkoztak, ahol Gyárfás a birtokába került leirat-részletet átadta Ihász Sándornak. Az ügyész szerint a volt főügyésznek fel kellett ismernie, hogy a leirat tartalma új információkat rejt a Fenyő-ügyben, ám mégsem jelzett a hatóságoknak.
Ihász tagadja a vádat
Ihász Sándor a bíróságon többször elmondta: nem ismeri el a bűnösségét és nem követett el bűncselekményt. A bíróság így tárgyalásra utalta az ügyet. A volt főügyész kiemelte: szerinte a vád szerkezeti felépítése, valamint annak tartalmi megközelítése és a levont logikai összefüggések tévesek. A volt fellebbviteli főügyész úgy fogalmazott, hogy ami benne van a vádirati tényállásban, az bizonyíthatóan cáfolható. Ihász Sándor szerint a vádirat a szövegösszefüggésből és környezetből, a logikai láncolatból kiragadott állításokat tartalmaz, és hogy
hiányos, eltorzított, légből kapott, alaptalan kijelentések gyűjteménye.
Barátként adott tanácsot Gyárfásnak?
Ihász Sándor – aki jelenleg a DK igazságügyi szakértőjeként tevékenykedik – a Gyárfás Tamással történő találkozásáról elmondta, hogy barátja abban az időben fenyegetve volt, félt, ezért kért segítséget tőle, de határozottan nem ügyészként, hanem barátként, és ő utóbbi szerepében adott tanácsot, amelynek keretében a rendőrségre küldte Gyárfás Tamást. Hangsúlyozta: kezdettől fogva együttműködik a hatóságokkal, ám szerinte az ügyészség indokolatlanul elhúzta az eljárást. Elmondta továbbá, hogy ő főügyészként nem is ismerte a Fenyő-ügy minden részletét, hiszen egy főügyésznek nem is az a dolga, hogy az egyes nyomozások minden részletét ismerje; ő csupán összefoglaló jelentéseket kapott. Azt mondta, hogy jogállamhoz nem méltó eljárás, boszorkányüldözés folyt ellene, ráadásul olyanok szignózták a vádiratot, mint a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) vezetője, aki korábban beosztottja volt.
Ez egy összefércelt sztori rólam
– mondta Ihász Sándor.
A per márciusban bizonyítással, a vádlott kihallgatásával és lehallgatások felvételeinek lejátszásával folytatódik a PKKB-n.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS