Többnapos látogatásra Mianmarba érkezett hétfőn Ferenc pápa, személyében első alkalommal jár katolikus egyházfő a délkelet-ázsiai országban.
A korábbi és a jelenlegi fővárost, Rangunt és Najpjidót is felkereső katolikus egyházfő a tervek szerint találkozik a kormányfői feladatokat ellátó Aung Szan Szú Kji államtanácsossal, Htin Kjav államfővel, Min Aung Hlaing vezérkari főnökkel, valamint befolyásos buddhista vezetőkkel, majd szerdán szabadtéri misét mutat be egy ranguni sportpályán.
A repülőtértől a pápa szálláshelyéig mintegy 30 ezer ember sorakozott fel, hogy egy pillantást vethessen a katolikus egyházfőre. Az 51 millió lakosú Mianmar túlnyomó többsége buddhista, a római katolikusok számát körülbelül 700 ezerre becsülik. A katolikus vallás mintegy 400 évvel ezelőtt jelent meg a délkelet-ázsiai országban. A Vatikán és Mianmar hat hónappal ezelőtt vette fel a diplomáciai kapcsolatot Aung Szan Szú Kji vatikáni látogatásakor.
A pápai látogatást beárnyékolja a rohingja válság. Augusztus vége óta több mint 600 ezer muszlim vallású rohingja menekült a szomszédos Bangladesbe a mianmari hadsereg Arakán államban zajló műveletei elől. A nemzetközi közösség és jogvédő szervezetek etnikai tisztogatással vádolják a mianmari biztonsági erőket, amelyek szemtanúk beszámolói szerint falvak gyújtottak fel, embereket mészároltak le és nők tömegét erőszakolták meg.
A katolikus egyházfő útját övező egyik központi kérdés az, hogy használni fogja-e a pápa a rohingja szót. A mianmari katolikus közösség vezetői azt kérték tőle, hogy kerülje az országban elismert státussal nem rendelkező kisebbség megnevezését. Mianmar hivatalosan bangladesi illegális bevándorlónak tekinti a rohingjákat, állampolgárságuk sincs.
Az egyházi vezető csütörtökön a szomszédos Bangladesben folytatja térségbeli útját. Szombaton részt vesz egy dakkai vallástalálkozón, ahol a rohingja közösség tagjai is jelen lesznek.
Forrás: MTI; fotó: AP
Facebook
Twitter
YouTube
RSS