Puskás Péter, az óbudai Fidesz frakcióvezetője lapunknak elmondta, hogy amennyiben meghosszabbítják Kiss László letartóztatását, úgy az óbudai DK-s polgármesternek a cellájából kell megtartania a képviselő-testület alakuló ülését októberben. Mint ismert, az utóbbi évek egyik legnagyobb önkormányzati korrupciós ügyében a néhány hete házkutatást tartottak Kiss Lászlónál, akit őrizetbe vettek. A nyomozási bíró a kerületvezetőt és és két gyanúsított társát 30 napra letartóztatta. A polgármester terhére rótt bűncselekményekért akár 10 év szabadságvesztés is kiróható.
„Főnöknek” nevezték az óbudai korrupciós botrány szereplői a polgármestert, Kiss Lászlót, akinek a megalapozott gyanú szerint milliók jutottak a fiktív szerződések utáni kenőpénzekből. Az új információk egy férfi vallomásából derültek ki, aki még az eljárás elején kezdett el beszélni a III. kerületi pénzszivattyúról.
A polgármesterrel közölt megalapozott gyanú szerint, dr. Kiss László a 2019 októberi polgármesterré választását követően megállapodott egy ismerősével, hogy az érdekeltségébe tartozó cégek rendszeresen megbízásokat kapnak az önkormányzattól, amiért cserébe neki és további – az önkormányzatnál dolgozó – hivatalos és nem hivatalos személyeknek pénzt kell visszafizetni.
A vesztegetési pénz eredetének és céljának leplezése érdekében az önkormányzat fiktív, túlárazott szerződéseket kötött több, erre a célra létrehozott gazdasági társasággal. A valóságban a színlelt vállalkozási szerződésekben írt szolgáltatást, termékbeszerzést nem a szerződő cégek, hanem más gazdasági társaságok teljesítették a szerződésben vállalt árnál alacsonyabb összegért. Esetenként a vállalt munkát az önkormányzat alkalmazottai végezték el.
A polgármestert vezető beosztású személy által az előnyért hivatali helyzetével egyébként visszaélve, bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés elfogadása bűntettével, valamint más bűncselekmények elkövetésével gyanúsítja a főügyészség. Kiss Lászlót, bizonyítottság esetében, halmazati büntetésül akár 10 év szabadságvesztésre is ítélhetik.
Kapálózik a DK
A Demokratikus Koalíció továbbra is próbálja menteni a menthetetlent. Vadai Ágnes a gyurcsányista párt frakcióvezető-helyettese szerdai sajtótájékoztatóján azt állította, hogy “a Kiss László elleni koncepciós eljárást a fideszes pártállam legfelső köreiből igényelték”. Egy állítólagos tanúvallomásra hivatkozott, amely szerint “egy magas rangú állami vezető rendelte meg 2021-ben egy olyan ügy kreálását, amelynek célja az óbudai DK-s polgármester megbuktatása”. Puskás Péter, a kerület fideszes frakcióvezetője lapunknak így nyilatkozott
nem ismerjük ezt a tanúvallomást, nem tudjuk, hogy egyáltalán létezik-e, (…) nem látjuk, hogy az ügyben mi az, ami változott volna az eddigiekhez képest, és várjuk, hogy a bíróság majd döntse el, hogy a korrupciós botrány kapcsán történt-e bűncselekmény vagy sem.
A politikus hozzátette, a morális kérdés az, miként áll az ügyhöz a kerületi Momentum, az LMP, vagy éppen a Párbeszéd. Puskás Péter szerint ezeknek a pártoknak is ki kell alakítani az álláspontjukat. Vajon támogatják-e, hogy a következő ciklus ilyen formában elkezdődjön, és a nevüket adják-e a további működéshez. Hozzátette:
Óbudán ilyen még soha nem történt, mindenkinek az lenne az érdeke, hogy mielőbb tisztázódjon ez az ügy, és a felelősöket vonják felelősségre.
Az óbudai képviselő-testület alakuló ülését október 1. és 15. között fogják megtartani, hivatalos dátum még nincs. Mint ismert, a kerület DK-s vezetőjét és két társát a nyomozási bíró 30 napra letartóztatta. Amennyiben az előbb említett időt meghosszabbítja az ügyészség, úgy “Kiss László adott esetben a cellájából kell megtartsa a képviselő-testület alakuló ülését októberben, Skype kapcsolaton keresztül” – fogalmazott Puskás Péter. Hozzátette, amennyiben nem hosszabbítják meg a DK-s kerületvezető letartóztatását, akkor Kiss László természetesen meg tudja tartani az ülést személyesen is.
A Demokratikus Koalíció reakciójával kapcsolatban elmondta, hogy a gyurcsányista pártnak nem érdeke egy előrehozott választás, tehát ők “körmük szakadtáig fogják vinni” a koncepciós eljárás mantrázását.
Kiss László továbbra is előzetes letartóztatásban van, azonban a bűnösségét jogerősen csak a bíróság állapíthatja meg büntetőeljárás lefolytatása után, így még évekig hivatalban maradhat. Az óbudai korrupciós botrányban érintett polgármester és a letartóztatásban lévő alpolgármestere a jog szerint továbbra is kaphat fizetést a III. kerületi önkormányzattól, ugyanis a törvény nem rendelkezik arról, hogy letartóztatás alatt megvonnák az illetményüket. Tehát hiába merült fel érintettségük a korrupciós ügyben, hónapról hónapra megkapják illetményüket, a polgármester esetében ez 1,3 millió forintot jelent.
Fotó: Facebook/Puskás Péter
Facebook
Twitter
YouTube
RSS