Pesti Srácok

Az MSZP a rendszerváltás előtti kommunista Központi Bizottság utolsó titkárát választotta meg

Az MSZP a rendszerváltás előtti kommunista Központi Bizottság utolsó titkárát választotta meg

Elnökhelyetteseket választott a hétvégén az MSZP választmánya, a Mandiner pedig utánajárt: Barabás János tényleg az a Barabás, az MSZMP Központi Bizottságának egykori titkára, a nyolcvanas évek kommunista agit-prop vezetőinek egyike. A demokratikus MSZP-ben a rendszerváltás óta nem viselt tisztséget, most azonban mégis elnyert egyet.

Két napja egy rövid hír jelent meg a Magyar Időkben arról, hogy az MSZP választmánya elnökhelyetteseket választott: „Hiller István választmányi elnök, az Országgyűlés alelnöke lapunknak elmondta: a posztokra Balogh Béla, Barabás János, Dániel Mária Magdolna, Harangozó Gábor, Teleki László és Veres Gábor került”.

A Mandinernek feltűnt Barabás János neve, és először azt remélték, hogy névegyezésről van szó, hiszen az nem lehet, hogy a megújuló MSZP 2016-ban a rendszerváltás előtti kommunista Központi Bizottság utolsó titkárát válassza meg komoly pártfunkcióra.

PestiSracok facebook image

Utánajártak a kérdésnek a pártnál, és kiderült, nem névegyezésről van szó, az MSZP választmányának négy, most hétvégén megválasztott elnökhelyettesének egyike tényleg az a Barabás János, aki az állampárt egyik agit-prop apostola volt, a vonalas kommunista Berecz János famulusa, aki alá többek között a sajtó felügyelete is tartozott.

- írja a Mandiner.

Barabást Gyurcsányék ki is tüntették, de nem volt azok között, akik a Bayer-ügy miatt visszaadták a kitüntetésüket. Az MSZP-nél ezt a portál kérdésére azzal magyarázták, hogy Barabás nem a Bayer-féle lovagkeresztet kapta meg. Ez valóban így van, Barabást 2006-ban a Magyar Érdemrend tisztikeresztjének polgári tagozatára érdemesítették, ám ilyeneket is tömegével küldtek vissza Bayer Zsolt idén augusztusi kitüntetése után.

Barabás János főbb tisztségei:

  • A KISZ KB titkára 1974. február–1979. október 9. között.
  • A Minisztertanács Állami Ifjúsági Bizottsága titkára 1979. október 9.– 1982. szeptember között.
  • Az MSZMP KB Agitációs és Propaganda Osztálya helyettes vezetője 1982. szeptember 28.–1988. szeptember 6 között.
  • Az MSZMP Budapesti Bizottsága titkára 1988. augusztus 29.–1989. június 24. között.
  • Az MSZMP KB tagja 1989. április 12.–1989. október 7. között.
  • Az MSZMP KB titkára 1989. június 24.–1989. október 7. között.
  • Az MSZMP Politikai Intéző Bizottsága tagja 1989. június 24.–1989. október 7. között.

Forrás:

mandiner.hu

Fotó: nava.hu

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!