Pesti Srácok

ENSZ: Tavaly október óta több száz gyermeket szakítottak el a családjától az amerikai hatóságok

ENSZ:  Tavaly október óta több száz gyermeket szakítottak el a családjától az amerikai hatóságok

Felszólította kedden az amerikai kormányt az ENSZ emberi jogi főbiztosának hivatala, hogy azonnal vessen véget annak a gyakorlatnak, amelynek során a déli hátárán átlépő illegális bevándorló családok tagjait a hatóságok őrizetbe veszik és a gyerekeket elválasztják a szüleiktől.

Ravina Shamdasani szóvivő genfi sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: gyerekeket soha nem szabad őrizetbe venni a maguk vagy szüleik migrációs státuszához kapcsolódó okokból. Az őrizetbe vétel soha nem szolgálja a gyermekek érdekeit, sőt minden esetben a gyermekek jogainak megsértésének tekinthető. Az ENSZ-szóvivő kifogásolta, hogy az amerikai hatóságok néhány családdal szemben zéró toleranciával lépnek fel. Hozzátette: a családtagok szétválasztásának gyakorlata önkényes és törvénytelen beavatkozás, és a gyermekek jogainak súlyos megsértése. A szóvivő arra is felhívta a figyelmet, hogy az Egyesült Államok a világon az egyetlen ország, amely nem ratifikálta a gyermekek jogairól szóló nemzetközi egyezményt.

Az Egyesült Államoknak véget kell vetnie annak, hogy bűncselekményként kezel olyan cselekedeteket, amelyek legfeljebb szabálysértéseknek tekinthetők - tette hozzá Shamdasani.

A legtöbben Guatemalából, Hondurasból és Salvadorból próbálnak illegálisan bejutni az Egyesült Államok területére a mexikói határszakaszon. Ezekből az országokból az erőszak miatt menekülnek az emberek, és így nemzetközi védelem illetné meg őket - mondta William Spindler, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) szóvivője. Az ENSZ adatai szerint tavaly október óta több száz gyermeket és csecsemőt szakítottak el a családjától az amerikai hatóságok. A szülők között vannak illegális bevándorlók és menedékkérők is.

PestiSracok facebook image

Forrás:MTI, Fotó:unhcr.org

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!