Pesti Srácok

Gyűjtik a britek az EU-állampolgárságot a Brexit utáni időkre

Gyűjtik a britek az EU-állampolgárságot a Brexit utáni időkre

Meredeken emelkedett tavaly azoknak a briteknek a száma, akik más EU-tagországoktól, köztük Magyarországtól kértek és kaptak állampolgárságot. A BBC által 17 EU-tagállamból összegyűjtött, szombaton ismertetett adatok szerint 2017-ben ezek az országok 12 994 brit kérelmezőnek adtak állampolgárságot.

A brit közszolgálati médiatársaság vizsgálata szerint 2014-ben még csak 1594, egy évvel később 1800, majd 2016-ban, a Brexit népszavazás évében már 5015 brit vált a vizsgált 17 EU-tagország állampolgárává. Tavaly ennél is jóval többen indultak meg külföldre: 7493-an német állampolgárságért folyamodtak sikerrel, francia állampolgárságot 1518-an, belga állampolgárságot 1381-en vettek fel. A közép-európai EU-térségben Magyarország volt a legnépszerűbb: 29 brit kért és kapott magyar állampolgárságot 2017-ben. Csehország 26, Lengyelország hét, Szlovákia egy brit kérelmezőt fogadott állampolgárává tavaly.

A BBC szerint a legtöbben megtartották brit állampolgárságukat is, és így számukra lehetővé vált, hogy Nagy-Britannia EU-tagságának megszűnése után, brit állampolgárként is változatlanul élhessenek az uniós állampolgárokat bármely más tagországban megillető utazási, letelepedési és munkavállalási jogosultságokkal. A BBC hangsúlyozza szombati beszámolójában, hogy a brit EU-tagság megszűnése után egyes esetekben már bonyolultabbá válhat a hasonló folyamodványok elbírálása, mivel például Németország csak az EU-társállamok állampolgárainak teszi lehetővé a kettős állampolgárságot, így azok a britek, akik a Brexit után folyamodnak német állampolgárságért, brit állampolgárságuk feladására kényszerülhetnek. Nagy-Britanniában a legutóbbi statisztikai becslések szerint 3,8 millió külföldi EU-állampolgár, az uniós társállamokban 1,5 millió brit állampolgár él.

A brit kormány által ismertetett tervek szerint azok a külföldi EU-állampolgárok, akik a brit EU-tagság jövő márciusra várható megszűnése után kezdődő átmeneti időszak végéig, 2020. december 31-ig eltöltöttek öt évet életvitelszerűen Nagy-Britanniában, egyetlen rövid kérdőív kitöltése után letelepedett státust kaphatnak, vagyis jelenlegi teljes körű jogosultságaik megőrzésével Nagy-Britanniában maradhatnak tetszésük szerinti ideig. Azok is kitölthetik az ötéves tartózkodási időszakot, akik az átmeneti időszak végéig még nem töltenek el ennyi időt Nagy-Britanniában, és utána ők is végleges letelepedett státusért folyamodhatnak. Sajid Javid brit belügyminiszter a londoni parlament felső kamarájának minapi meghallgatásán felpanaszolta ugyanakkor, hogy az EU-társállamok részéről nem tapasztal feltétlen viszonossági készséget a jogosultságok további érvényesítésének hasonló garantálására a náluk élő britek számára.

PestiSracok facebook image

MTI

Ajánljuk még

A patriotizmus maga a lázadás - Lajkó Fanni és Szűcs Gábor a Polbeatben

‎Polbeat 2024 december 16.
A mai világ arról szól, hogy egyáltalán ne legyenek nemzetek, ebben pedig a patriotizmus eszméje maga a lázadás. Nemigen maradt olyan uniós tagállam, ahol annyira hazaszeretők az emberek, mint mi, magyarok. Szerencsések vagyunk, hiszen Nyugat-Európában már kevert a társadalom, s lényegében nincs az embereknek nemzettudata - mondta a Polbeat című műsorunkban Lajkó Fanni, jogász az Alapjogokért Központ elemzője, aki másik vendégünkhöz, Szűcs Gábor jogász-elemzőhöz hasonlóan a Nemzeti Ellenállás Mozgalom alapító tagja. Szűcs Gábor ugyanerről így fogalmazott: nem elég önmagában, ha politikusok állnak ki egy ügy mellett, "nekünk is meg kell mutatni, hogy mi a fontos, mert a mi életünkről van szó". Huth Gergely kérdéseire elhangzott az is: Magyar Péter csak epizódszereplő lehet, előbb-utóbb el fog bukni és ezt ő is érzi.

Így árulták el az 1956-os szabadságharcot és a magyar rendszerváltozást az amerikaiak - Molnár Tamás a Polbeatben (videó)

‎Polbeat 2022 október 23.
Százmillió halott van a kommunizmus mögött, kivel akartok ti kiegyezni? - Molnár Tamás képzőművész és antikommunista ellenálló, a 2006. őszi tüntetések szóvivőjének elhíresült mondata ez, aki a Polbeat legutóbbi felvételén Huth Gergellyel és Stefka Istvánnal beszélgetve döntött le egy sor tabu(témát), amikor közösen felelevenítettük azt, hogy az amerikaiak hogyan árulták el 1956-ot, majd a magyar rendszerváltozást is, hiszen akkor is és a nyolcvanas évek végén is kiegyeztek a Szovjetunióval.