Pesti Srácok

Tavaly közel huszonnégyezer mérgezéses eset történt Magyarországon

Tavaly közel huszonnégyezer mérgezéses eset történt Magyarországon

Tavaly 23 584 mérgezéses esetet jelentettek az ellátásában részt vevő orvosok, egészségügyi intézmények, ami hat százalékkal több, mint az azt megelőző évben - közölte a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) kedden az MTI-vel.

Az NNK Egészségügyi Toxikológiai Tájékoztató Szolgálata (ETTSZ) által készített jelentés szerint csökkent a halálos kimenetelű esetek száma, a véletlen balesetek jelentős részében továbbra is kisgyermekek a mérgezések elszenvedői. 2018-ban 23 584 mérgezéses esetet jelentettek, ez 1409 esettel több, mint az előző évben. Bejelentett halálos eset 68 volt, ezek többnyire öngyilkosság miatt következtek be. A férfiak körében közel 30 százalékkal nagyobb volt a mérgezések gyakorisága, és a mérgezések közel fele a 25 és 54 év közötti korosztályt érintette. Az összegzés szerint a mérgezések az esetek 63,5 százalékában élvezeti cikk vagy függőség miatt - alkohol, kábítószer, gyógyszer - következett be. Minden ötödik mérgezés indítéka öngyilkosság volt, ezek jelentős része gyógyszermérgezés volt. Az öngyilkossági szándékból bekövetkezett mérgezések a nők körében voltak gyakoribbak (63 százalék), az élvezeti, függő, véletlen és egyéb indítékú mérgezések tekintetében pedig a férfiak voltak érintettek - olvasható a közleményben. Az esetek több, mint fele tavaly is alkoholmérgezés (55 százalék), közel harmada pedig gyógyszermérgezés (29 százalék) volt. Ezt követték az ipari és háztartási anyagokkal (6,7 százalék), illetve a kábítószerekkel (6,6 százalék) történt mérgezések. Az ipari és háztartási anyagokkal történő mérgezések túlnyomó részben balesetnek, véletlennek tekinthetők, ezek legnagyobb hányada tavaly is gázmérgezés (30,9 százalék) volt, főként szén-monoxiddal (344 eset) és a tisztítószerek összeöntésekor keletkező klórgáz belélegzése miatt (91 eset). A háztartásban előforduló tisztítószerek közül leggyakrabban mosógél-kapszulákkal (156 eset) történt mérgezés, annak szájba, szembe kerülésével. Az esetek 85 százalékában 1-4 éves gyermekeket érintett a baleset. Jelentős a hipóval (141 eset), savakkal (101 eset), valamint etilén-glikollal (fagyálló) történt esetek száma, utóbbi kapcsán 145 esetet jegyeztek fel, és ezek egy része öngyilkossági szándékra vezethető vissza - írták. Az NNK felhívja a figyelmet, hogy a mérgezéses eseteknek több, mint a felét alkohol okozza, de fokozottan érdemes odafigyelni a háztartási anyagok megfelelő használatára is, hiszen a mérgezések többsége így megelőzhető. Szintén kiemelik a tavaszi nagytakarítással járó többszörös vegyszerhasználat veszélyeit, felhívják a figyelmet a tisztítószerek keverésének tilalmára. Fokozott figyelmet igényelnek az 1-4 éves kisgyermekek; 2018-ban 1048-en kerültek kórházba a háztartásban előforduló gyógyszerek, tisztítószerek, irtószerek, mérgező növények - helytelen tárolásából adódó - véletlen elfogyasztása miatt - közölték.

Mérgezésgyanú esetén az egészségügyi toxikológiai szolgálat 06-80-20-11-99-es zöld számán kérhető tájékoztatás a nap 24 órájában.

Forrás: MTI; Fotó: stock

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

Évek óta nyomasztanak bennünket a Birodalom tényellenőrei, de a Századvég most visszavág nekik (Polbeat-videó)

‎Polbeat 2025 március 14.
Egyfajta kifordított A Birodalom visszavágnak lehetünk szemtanúi, hiszen a Századvég új Tényellenőr.hu-ja épp a birodalomnak vág vissza - vezette fel a legutóbbi Polbeat-beszélgetést Huth Gergely, aki Both Hunort, az új elemző csapat és internetes portál vezetőjét, illetve Béky Zoltánt, a Századvég vezető jogászát kérdezte, Stefka István közreműködésével. Both elmagyarázta: a globalista erők épphogy az álhírek terjesztéséhez használják a fizetett "tényellenőr csapataikat" és elég nagy sikerrel jártak világszerte a negatív kampányaikkal, hangulatkeltéseikkel. E fegyverük kifejezetten a nemzeti szuverenitás megtámadására irányult, de "most ellenük fordítjuk azt."

"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben

‎Polbeat 2023 június 10.
Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni - a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt - korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.