Pesti Srácok

Potápi Árpád: Gazdasági szempontból is egyre inkább egységes térré válik a Kárpát-medence

null
Budapest, 2018. október 16. Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelõs államtitkára sajtótájékoztatót tart hivatalában 2018. október 16-án. A Nemzetpolitikai Államtitkárság kétszázmillió forintos keretösszeggel pályázatot hirdet a határon túl mûködõ, családokat segítõ civil, egyházi szervezetek és vállalkozók támogatására. MTI/Bruzák Noémi

Míg korábban kulturális és oktatási szempontból lehetett egységes Kárpát-medencei térről beszélni, a gazdaságfejlesztési programoknak köszönhetően gazdasági szempontból is egyre inkább egységes térré válik ez a régió – hangsúlyozta Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár szerdán, Zentán, a vajdasági gazdasági mentorképző program megnyitóján.

Kiemelte, hogy a 2010-es kormányváltás radikális változásokat hozott a nemzetpolitikában, és 2014-től a szimbolikus tettek után paradigmaváltás következett: a nemzetpolitika hangsúlya a szülőföldön történő boldogulás felé fordult. A gazdaságfejlesztési program elsőként a Vajdaságban indult meg, majd a többi környező ország magyarlakta területeire is kiterjedt. Felhívta a figyelmet arra, hogy a program ugyan a Külgazdasági és Külügyminisztériumhoz tartozik, de a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága számos módon segít a kivitelezésben.

– húzta alá Potápi Árpád János. Kiemelte, hogy a gazdasági folyamatok kapcsolatban állnak egymással, hiszen a magyar vállalkozások több, mint 90 százalékban magyar embereket foglalkoztatnak, a gazdasági kapcsolatokat a saját köreikből építik ki, és külföldi kapcsolataik főként magyarországi partnereket jelentenek.

PestiSracok facebook image

– szögezte le. Hozzáfűzte, hogy Magyarország akkor erős, ha mellette erősek a környező országok is.

– emelte ki.

Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke rámutatott, hogy a mentorképzés a vajdasági gazdaságfejlesztési program újabb eleme. A már befutott, tekintélyes nagyvállalkozókat összekapcsolják az induló kisvállalkozásokkal, azzal a szándékkal, hogy a nagyok a saját tapasztalataikat, kapcsolati rendszerüket átadják a kicsiknek. Reményét fejezte ki, hogy a nagyvállalkozások is abban lesznek érdekeltek, hogy az általuk mentoráltak sikeressé váljanak. Felhívta a figyelmet arra, hogy a vajdasági magyar vállalkozóréteg országos viszonylatban is jelentőssé vált. Mint mondta: a vajdasági magyar közösségnek számos sikeres vállalkozója azt bizonyítja, hogy a gazdasági életben már a magyarság számarányán felüli a jelenlétük és ismertségük az országban. A cél az, hogy ezt még tovább erősítsék – húzta alá a politikus.

A mentorképző programot a Nemzetpolitikai Államtitkárság a Design Terminállal együttműködve szervezi; a program megvalósításában a magyar kormány vajdasági gazdaságfejlesztési programját kivitelező Prosperitati Alapítvány, valamint a Vajdasági Fiatal Vállalkozók Egyesülete közreműködik. A programban mintegy harminc, a gazdaságfejlesztési program keretében sikerrel pályázó nagyvállalkozó vesz részt. A cél az, hogy a jövőben hatékonyabban tudják segíteni a vajdasági magyar mikro- és kisvállalkozókat a vállalkozásuk fejlesztésében. További cél egy olyan régiós hálózat kiépítése, amely hosszú távon hozzájárulhat a vajdasági magyar vállalkozók közötti üzleti kapcsolatok, illetve a vajdasági magyar gazdasági élet erősítéséhez.

Jónás László, a Design Terminal üzletfejlesztési vezetője a vajdasági mentorprogram kapcsán elmondta, hogy a külhoni vállalkozásokat fejlesztő, évek óta sikeresen működő programjukat egészíti ki az, hogy most a helyi vállalkozókból mentorokat képeznek a Design Terminal nemzetközi mentorhálózatának legjobb szakemberei. Hozzátette: az új mentorok olyan sikeres vajdasági vállalkozók lesznek, akik vállalják, hogy üzleti tapasztalataikkal a helyi induló vállalkozásokat segítik. Jónás László rámutatott, hogy a Design Terminal hét országban szervez inkubációs programokat, ezért a program várhatóan a vajdasági üzleti tehetségek nemzetközi kapcsolatépítéséhez is lendületet ad.

Forrás: MTI

Ajánljuk még