Pesti Srácok

Szili: A Csemadok az összefogás megjelenítője a Felvidéken

Szili: A Csemadok az összefogás megjelenítője a Felvidéken

A Csemadok az összefogás megjelenítője a Felvidéken – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki megbízott hétfőn, Pozsonyban, a felvidéki magyarság legnagyobb közéleti-kulturális szervezete megalakulásának hetvenedik évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen.

A miniszterelnöki megbízott felidézve a Csemadok megalakulásának körülményeit, rámutatott: a szervezet kezdetekben azt biztosította, hogy a lakosságcsere által lefejezett felvidéki magyarságnak legyen egy, a kultúrát ápoló értelmiségi közege, s így is segítse a közösség megmaradását és identitásának megőrzését. A Csemadok több egykori és jelenkori neves tagját, ismert kulturális személyiségét említve kiemelte, hogy vannak, akik évtizedeken keresztül szilárd támaszt adtak és adnak nemcsak a felvidéki magyarságnak, de nemzeti szinten a magyarságnak is, a közös érdek, a közös nemzeti identitás megőrzésének céljával. Szili Katalin elmondta: a Csemadok a rendszerváltozások, illetőleg különböző kurzusváltozások során is meg tudta tartani azt a helyzetét, amivel ma is egy pártállástól független összekötő erőnek számít.

– jelentette ki Szili Katalin. A miniszterelnöki megbízott az ünnepség keretében a Csemadoktól Hűségért emléklapot kapott.

PestiSracok facebook image

Bárdos Gyula, a Csemadok elnöke az ünnepségen mondott beszédében hangsúlyozta: a Csemadokra, amely az elmúlt hét évtizedben összenőtt a felvidéki magyarság életével, ma is igény van.

– hangsúlyozta az elnök.

A Csemadok 1949. március 5-én alakult meg Pozsonyban a Csehszlovákiai Magyar Dolgozók Kultúregyesülete néven. Az 1989-es rendszerváltásig politikai és társadalmi feladatokat is felvállaló szervezet; ma széles körű, a kultúra és a közélet szinte minden területére kiterjedő tevékenységet folytat. Bár az eredeti név rövidítéséből származó Csemadok nevet a folyamatosság megőrzése érdekében megtartotta a szervezet, az jelenleg a Szlovákiai Magyar Társadalmi és Közművelődési Szövetséget fedi. A szervezet taglétszáma jelenleg is több, mint ötvenezer.

Forrás: MTI; Fotó: PS

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!