Pesti Srácok

Diplomáciai botrány – A brit rendőrség szerint szélsőséges jelkép az ukrán állam címere

Diplomáciai botrány – A brit rendőrség szerint szélsőséges jelkép az ukrán állam címere

Feszültséget okoz Ukrajna és Nagy-Britannia között, hogy a brit rendőrségnek a terrorellenes küzdelemhez kapcsolódó egyik kiadványában a szélsőjobboldali szervezetek jelképei között felsorolták az ukrán állam címerét is. Ukrajna londoni nagykövetsége kedden nemtetszését fejezte ki amiatt, hogy továbbra sem kaptak választ arra, mikor távolítják el a címert a szóban forgó füzetecskéből.

Ukrán hírportálok a napokban adtak hírt arról, hogy a brit rendőrség egy tájékoztatóanyagot adott ki egészségügyi intézményeknek, amelyekben számos szélsőséges szervezet szimbólumait sorolta fel, elsősorban azzal a céllal, hogy az egészségügyi dolgozók felismerjék az ilyen tetoválásokat. Az ukrán állami jelkép, az úgynevezett "trizub", azaz háromágú szigony egy neonáci jelkép után következik, azzal a megjegyzéssel, hogy "nacionalista" szimbólum.

A segédanyagot a The Guardian című brit lap hozta nyilvánosságra a múlt héten. Kiderült, hogy nemcsak az ukrán címer, de a Donyec-medencei konfliktusban ukrán oldalon részt vevő, az ukrán belügyminisztériumhoz tartozó Azov ezred, illetve a Greenpeace természetvédő szervezet jelképei is bekerültek a brosúrába, mint szélsőséges szervezetek szimbólumai.

Az ukrán nagykövetség még múlt vasárnap nyomatékosan megkérte a brit hatóságokat, hogy távolítsák el a kiadványukból Ukrajna hivatalos címerét. Majd hétfőn már az ukrán külügyminisztérium adott ki közleményt, amelyben kifejtette:

PestiSracok facebook image

A brit kormány válaszában biztosította az ukrán felet, hogy nem állt szándékában megsérteni Ukrajnát, mindazonáltal elismerte, hogy valóban sértő, ami a címerükkel történt. Bocsánatot azonban nem kértek az incidens miatt. Kedden a Twitteren közzétett bejegyzésében Ukrajna nagy-britanniai nagykövetsége rámutatott, hogy továbbra sem kaptak viszont választ Londontól "arra az egyszerű kérdésre", hogy mikor távolítják el az ukrán címert a kiadványból.

Forrás/fotó: MTI

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!