Pesti Srácok

A román kormány meghosszabbítaná a veszélyhelyzetet, az ellenzék viszont nem akarja megadni a parlamenti felhatalmazást

A román kormány meghosszabbítaná a veszélyhelyzetet, az ellenzék viszont nem akarja megadni a parlamenti felhatalmazást

Romániában a jobbközép kisebbségi kormány meghosszabbítaná a koronavírus-járvány miatt meghirdetett, jövő héten lejáró veszélyhelyzetet. Az ellenzéki szociáldemokraták szerint azonban a kormány csak politikai okok miatt ragaszkodik a veszélyhelyzet fenntartásához, ehhez pedig nem hajlandóak hozzájárulni.

A veszélyhelyzet meghosszabbításának szándékát Klaus Iohannis jelentette be kedden, a kormány tagjaival folytatott tanácskozása után. Az államfő közölte: június 15-től engedélyeznék a nagy bevásárlóközpontok, a kültéri medencék, az edzőtermek megnyitását, és a magán rendezvények engedélyezett létszámát zárt térben húszra, a szabadban pedig ötvenre növelnék. Iohannis szerint a román hatóságok fontolóra vették, hogy - egy objektív feltételhez kötve - a beutazási feltételeket is enyhítsék.

A tervek szerint nem küldenék már kötelező módon otthoni elkülönítőbe a külföldről érkezőket abban az esetben, ha olyan országból érkező utasokról van szó, ahol az utóbbi két hétben az egymillió lakosra eső új koronavírus-fertőzések átlaga nem haladja meg a napi öt esetet. Az elnök megjegyezte: egyelőre több olyan ország, ahol jelentős számban élnek román állampolgárok - Olaszország, Spanyolország, Franciaország, Belgium, Hollandia, Svédország - nem felel meg ennek a feltételnek. Egyelőre egyébként Románia sem teljesíti a kritériumot: ehhez a csaknem húszmilliós országban száz alá kellene csökkennie a napi esetszám utóbbi kétheti átlagának, márpedig ez még egyszer sem csökkent százötven alá. Az elnök szerint a veszély nem múlt el, továbbra is szükség van óvintézkedésekre. Iohannis rámutatott: továbbra is szükség van azokra a jogi eszközökre, amelyeket a veszélyhelyzet tesz lehetővé, hiszen a távolságtartás és a védőmaszkok beltéri viselésének kötelezettségéről, a tömegrendezvények tiltásáról nem lehet lemondani.

PestiSracok facebook image

- jelentette ki a jobboldali államfő, arra kérve a parlament baloldali többségét, hogy viszonyuljon felelősen a veszélyhelyzet meghosszabbítására irányuló kormányzati kezdeményezéshez. Az ellenzéki szociáldemokraták szerint azonban a kormány csak politikai okok miatt ragaszkodik a veszélyhelyzet fenntartásához, ehhez pedig nem hajlandóak hozzájárulni. Lucian Romascanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) szóvivője úgy vélekedett: Románia a fertőzésszám növekedése nélkül túljutott az óvintézkedések enyhítésének első két fázisán és a jobbközép kormány nem képes szakmai érvekkel alátámasztani a veszélyhelyzet fenntartásának szükségességét.

Romániában május közepén veszélyhelyzet váltotta fel az addigi rendkívüli állapotot. A parlament baloldali többsége ennek bevezetését és meghosszabbítását parlamenti jóváhagyáshoz kötötte, és folyamatosan azzal vádolja a kabinetet, hogy visszaél a járvány kapcsán szerzett rendkívüli felhatalmazásával.

Forrás: MTI/Fotó: MTI/AP

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!