Pesti Srácok

Lukasenka szerint a fehérorosz-orosz tárgyalásokon jelentősen közeledtek az égető kérdések megoldásához

null

Fehéroroszország és Oroszország jelentősen közeledett a legégetőbb kérdések megoldásához – jelentette ki Aljakszandr Lukasenka fehérorosz államfő csütörtökön, Minszkben, a Mihail Misusztyin orosz kormányfővel folytatott tárgyalásokon a BelTA fehérorosz állami hírügynökség jelentése szerint.

– idézte a BelTA az államfőt.

PestiSracok facebook image

– közölte szerdán Szergej Lavrov orosz külügyminiszter. Misusztyin csütörtökön népes küldöttség élén érkezett a fehérorosz fővárosba. A küldöttség tagjai között volt a gazdasági, a kereskedelmi, az energiaügyi, a kulturális és az egészségügyi miniszter is. Misusztyin az államfővel folytatott megbeszélés után két órán át vendéglátójával, Raman Haloucsanka miniszterelnökkel tárgyalt. A fehérorosz kormányfő a kibővített körben folytatott megbeszélésen azt javasolta orosz vendégének, hogy a következő közös kormányülésen tárgyaljanak a szövetségi állam továbbfejlesztéséről. A fehérorosz kormányfő szerint bizonyos erők, amelyek elbukták a politikai villámháborút, most a fehérorosz gazdaság tönkretételén munkálkodnak.

– szögezte le. Hozzátette, hogy Oroszország egyúttal a legnagyobb külföldi befektető is a fehérorosz gazdaságba: az idei első félévben befektetései megközelítették a 2 milliárd dollárt. Misusztyin hangsúlyozta, hogy Fehéroroszország szuverenitását tiszteletben kell tartani, teljességgel ki kell zárni minden külföldi beavatkozást az ottani belpolitikai folyamatokba, tartózkodni kell mindenféle fenyegetéstől és egyoldalú szankciók alkalmazásától. A fehérorosz kormányfő szerint külső erők próbálják bedönteni a fehérorosz államot, és éket akarnak verni Fehéroroszország és Oroszország közé. A színes forradalom forgatókönyvét akarják megvalósítani, amelyet Minszk már jól ismer a szomszédságából.

– mondta Mihail Murasko orosz egészségügyi miniszter. Alekszandr Novak orosz energiaügyi miniszter pedig közölte: az orosz cégek javasolták, hogy 2021-ben is a jelenlegi árképzés alapján szállítsanak kőolajat Fehéroroszországba. Az árképzésről folytatott vita miatt az év elején szinte teljesen leálltak a Fehéroroszországba irányuló szállítmányok. A vitát később rendezték.

Oroszország továbbra is Fehéroroszország legközelebbi szövetségese, annak ellenére, hogy Lukasenka azzal vádolta meg az őrizetbe vett orosz zsoldosokat, hogy az augusztus 9-i elnökválasztás előtt destabilizálni akarták Fehéroroszországot. Az Európai Unió, amely szerint az elnökválasztás nem volt "sem tiszta, sem tisztességes", elítélte a minszki tiltakozók elleni erőszakos hatósági fellépést.

Forrás: MTI

Ajánljuk még