Pesti Srácok

Románia minden megyéjében indít jelöltet az RMDSZ a parlamenti választásokra

Románia minden megyéjében indít jelöltet az RMDSZ a parlamenti választásokra

Ma éjfélig tart a jelöltállítás határideje a december 6-án esedékes romániai parlamenti választásokra. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) az ország mind a negyvenegy megyéjében és a bukaresti, valamint a külföldi választókerületben is iktatta parlamenti jelöltlistáit, összesen ötszázhatvannyolc képviselő- és szenátorjelölttel belföldön, és öt jelölttel külföldön.

A magyar szövetség harmincnégy megyében teljes listát, nyolc megyében és külföldön részleges listát iktatott. Az RMDSZ két, befutónak számító helyet átengedett az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) és a Magyar Polgári Párt (MPP) összefogásával létrejött Erdélyi Magyar Szövetségnek (EMSZ). Az RMDSZ-szel együttműködő ifjúsági szervezeteket tömörítő Magyar Ifjúsági Értekezlet (MIÉRT) elnökét egy billegő – az RMDSZ által olykor megszerzett, máskor elveszített Bihar megyei harmadik – képviselői helyen indítják. A rivális magyar pártokkal kötött megállapodás után Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke kifejezte reményét, hogy az összefogás mozgósítani fogja a magyar közösséget.

– hangoztatta. Az RMDSZ október 7-én több, mint százötvenezer támogató aláírást iktatott a bukaresti központi választási bizottságnál (BEC), így Románia minden megyéjében és a külföldi választókerületben is indíthat jelölteket a december 6-i parlamenti választáson.

PestiSracok facebook image

Románia 2016-ban visszatért a szavazatarányos, megyei pártlistás választási rendszerhez, amelyben azok a – szórványban, vagy külföldön összegyűlt – töredékszavazatok sem vesznek el, amelyek nem gyümölcsöznek helyben mandátumot.

– tudatta közösségi oldalán az RMDSZ elnöke.

Forrás: MTI; Fotó: MTI/Biró István

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!