Pesti Srácok

Péterfalvi Attila szerint adatvédelmi szempontból nincs gond a védettségi igazolvánnyal

Péterfalvi Attila szerint adatvédelmi szempontból nincs gond a védettségi igazolvánnyal

Nem tartja alkotmányos szempontból aggályosnak a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) elnöke, hogy a védettségi igazolvány bemutatásához kötik számos szolgáltatás igénybevételének lehetőségét – nyilatkozta Péterfalvi Attila az ATV-nek. A HVG által megkérdezett jogász, Karsai Dániel is úgy véli, hogy nem diszkriminatív védettségi igazolványhoz kötni bizonyos jogok gyakorlását.

A koronavírus-fertőzés elleni védettséget az igazolvány bemutatásával kell igazolni, amit a helyiség üzemeltetője vagy a szolgáltatás nyújtója ellenőriz. Aki ezt nem teszi meg, százezer forinttól egymillió forintig terjedő bírsággal sújtható, de egy évre be is zárathatják a helyét.

– hangsúlyozta Péterfalvi Attila, majd hozzátette azt is, hogy amikor valaki bankkártyával fizet, természetesen megjelennek az adatai, de azokat nem kapcsolják össze – és nem rögzítik – a védettségi igazolvány adataival. Péterfalvi emlékeztetett: a hatóság a munkáltatók részéről sem találta aggályosnak a munkavállalók védettségi igazolványának ellenőrzését, mivel az ő feladatuk biztosítani az egészséget nem veszélyeztető, biztonságos munkavégzés követelményeit.

PestiSracok facebook image

Korábban a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) is állást foglalt a kérdésben. Szerintük azzal, hogy az állampolgárokat a vakcinaigazolvány megléte alapján szelektáló szabályokat léptet életbe, a kormány „alaptörvény-ellenes, diszkriminatív szabályozást” vezet be. A HVG-nek nyilatkozó alkotmány- és emberi jogokkal foglalkozó ügyvéd, Karsai Dániel szerint önmagában attól, hogy a koronavírus elleni oltás nem kötelező, még nem diszkriminatív védettségi igazolványhoz kötni bizonyos jogok gyakorlását.

Forrás: ATV; HVG; Fotó: MTI/Balogh Zoltán

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!