Pesti Srácok

Magyarország ellen elindul a jogállamisági mechanizmus, Donáth Anna pedig már megszorításokat vizionál

null

Facebook-bejegyzésében adta hírül a Momentum EP-képviselője, Donáth Anna, hogy az Európai Bizottság bejelentette: elindítják hazánkkal szemben a jogállamisági mechanizmust, amiről a magyar kormánynak levelet küldenek. Saját posztját kommentelve pedig azzal riogat, hogy nem elég, hogy a "nyakunkon a válság", az EU-s pénzeket is elvehetik tőlünk a kormány miatt, ami megszorításokhoz fog vezetni.

– írja Facebook-bejegyzésében a Momentum elnöke. Donáth Anna a posztja alá is kommentelt annak érdekében, hogy ne csak a száraz tényeket közölje, de riogasson is egy kicsit. Mint fogalmazott:

PestiSracok facebook image

Majd egyből jönnek a jóslatok és a már jól ismert baloldali narratíva arról, hogy a választások után megszorítások lesznek.

Az MTI híre szerint az Európai Bizottság hivatalos értesítést küldött Magyarországnak arról, hogy elindítja az európai uniós források folyósítását a jogállamisághoz kötő úgynevezett feltételességi mechanizmust – jelentette be Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kedden, Strasbourgban, az Európai Parlament (EP) plenáris ülésén. Az EP-frakciók vezetői az uniós politikai prioritások végrehajtásáról kérdezték a bizottság elnökét. Von der Leyen a baloldali-liberális politikusok magyar és lengyel jogállamiságról feltett kérdéseire válaszolva elmondta, hogy az Európai Unió Bíróságának ítélete – amelyben a bírák elutasították a Magyarország és Lengyelország által a jogállamiságra vonatkozó feltételrendszerről szóló rendelet ellen benyújtott kereseteket – megerősítette: "a bizottság megközelítése helyes ebben a témában". Hozzátette: a magyar kormánynak adtak esélyt arra, hogy a bizottság aggályaira válaszoljon, ezeket a válaszokat a testület elemezte.

– szögezte le. Ursula von der Leyen azt mondta, hogy "Magyarországon a korrupció a legnagyobb probléma". Hozzátette, hogy a bizottság tárgyal a magyar kormánnyal a koronavírus-járvány okozta gazdasági károk helyreállítását célzó alaphoz kapcsolódó terv elfogadásáról és a források folyósításáról, de a folyamatot ezidáig nem sikerült lezárniuk.

– emelte ki a brüsszeli uniós végrehajtó testület elnöke.

Lengyelországgal kapcsolatban Ursula von der Leyen elmondta, hogy ott a legnagyobb aggályt a jogállamiság terén az igazságszolgáltatás függetlensége jelenti, amit az úgynevezett 7-es cikk szerinti eljárásban – a jogállamiságra jelentett rendszerszintű veszély kockázatát elemezve – vizsgálnak. A helyreállítási alap forrásairól Lengyelországgal kapcsolatban azt mondta, hogy a vita egyelőre lezáratlan.

Forrás: Facebook; Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Ajánljuk még