Pesti Srácok

XXI. Század Intézet: összehangolt lejárató kampányt folytatott a baloldal

XXI. Század Intézet: összehangolt lejárató kampányt folytatott a baloldal

A 2022-es választásokra létrejött hatpárti összefogásnak nem volt pozitív mondanivalója, ám a kormánypártokkal szemben kialakított negatív kampányukat nyelvileg, tematikailag és időben is összehangolták – olvasható a XXI. Század Intézet legfrissebb elemzésében.

A leggyakrabban előforduló ismétlődő kifejezések és szókapcsolatok arra utalnak, hogy a baloldal egymás között egyeztetve, illetve egymással versenyezve folytatott lejárató kampányt Orbán Viktorral és a kormánypártokkal szemben – mutat rá közös elemzésében Nagy Ervin és Pogrányi Lovas Miklós. Az elemzők leszögezik:

A miniszterelnök-jelöltek tisztában voltak azzal, hogy mindezek mellett fontos a politikus egyedi karaktere, ezért igyekeztek kreatívan használni a nyelvet, illetve nagyotmondási verseny is kialakult közöttük.

PestiSracok facebook image

– fogalmaznak az elemzésben.

A negatív, a fenyegető-jellegű és lejárató kampány nem bizonyult hatékonynak

Az elemzés összefoglalója megállapítja, hogy hiába ismételgették folyamatosan ugyanazokat a kifejezéseket, szókapcsolatokat és mondatokat miniszterelnök-jelöltek a '22-es kampány során, nem tudták eltántorítani a Fidesz-szavazókat, illetve pozitív mondanivaló hiányában nem sikerült megszólítani a bizonytalanokat.

– írják. A nyelvhasználatban tetten érhető negatív kampány hatástalan maradt, a lejáratás pedig hitelességi problémák miatt kontraproduktívvá vált: az ellenzéki szavazókat megosztotta, a bizonytalanokat elriasztotta, a jobboldalt mozgósította – állapítja meg az elemzés, amelynek teljes szövege itt érhető el.

Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!