Pesti Srácok

Ursula von der Leyen közös uniós gázbeszerzést ígért

Ursula von der Leyen közös uniós gázbeszerzést ígért

Az energiát illetően sikerült elérni az összes fontos magyar nemzeti célt – jelentette ki Orbán Viktor a kétnapos prágai uniós csúcs után. A miniszterelnök leszögezte, hogy a soron következő, immár nyolcadik uniós szankciós csomag sem érinti Magyarország gázellátását, a paksi atomerőmű üzemeltetését, de még a paksi bővítést sem. A hírek szerint a tagállamok vezetői felszólították az Európai Bizottságot, hogy mihamarabb dolgozzon ki tervet az energiaárak csökkentésére.

Péntek délelőtt a prágai várba érkeztek az uniós országok vezetői. A kétnapos rendkívüli uniós csúcstalálkozó fő témája az ukrajnai háború és az energiaválság volt. Ahogyan arról mi is beszámoltunk, Orbán Viktor péntek délután a közösségi oldalára feltöltött videóban foglalta össze a csúcson történteket. A miniszterelnök úgy fogalmazott: a magyar álláspont szerint a legfontosabb a béke és az eszkaláció elkerülése.

– hangsúlyozta. Orbán Viktor bejelentette, hogy az Oroszország ellen tervezett újabb uniós szankciók esetében Magyarország érvényesíteni tudta az érdekeit.

– fejtette ki a kormányfő.

Közös gázbeszerzést javasolnak

A lengyel miniszterelnök a csúcs után azt is közölte: a tagállamok állam- és kormányfői felszólították az Európai Bizottságot, hogy mihamarabb dolgozzon ki tervet az energiaárak csökkentésére. Az Európai Bizottság elnöke prágai sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy le kell választani az áram árát a gázéról, és közös uniós gázbeszerzést ígért – igaz, már csak a következő fűtési szezonra.

– fogalmazott Ursula von der Leyen.

A prágai csúcs végén zárónyilatkozatot nem adtak ki. Egy uniós tisztviselő azt mondta, most elsősorban a közös pontokat keresték a tagállamok vezetői. Konkrét döntés – például a gázársapka ügyében – október végén, a brüsszeli EU-csúcson lehetséges.

Forrás: hiradó.hu; Fotó: MTI/EPA/Ritzau/Mads Claus Rasmussen

PestiSracok facebook image

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!