Pesti Srácok

Sok minden változik az életünkben az új esztendőben

Sok minden változik az életünkben az új esztendőben

Az új év általában változásokat is hoz az életünkben és a jogszabályokban is. A Ripost összegyűjtötte, mik a legfontosabb változások a mai naptól. Pozitív és negatív is akad közte bőven. A legtöbb pozitív változás a családokat érinti.

Januártól nem kell nyelvvizsga a diplomához. Az egyetemek döntik el, milyen feltételekhez kötik a diploma megszerzését. Ezenkívül a jövőben a bizonyítványt és a kreditigazolásokat is elérhetik majd a hallgatók digitálisan. A tanév hossza 12 hónapra nő, a félévek hosszát viszont öt hónapban maximálják.

15 százalékkal nő a nyugdíj.

Szja mentességet élveznek mától azok az édesanyák, aki 30 éves korukig megszülik első gyermeküket.

PestiSracok facebook image

25 százalékkal nő a nevelőszülők juttatása. A nevelési díjat és a gyermek után járó ellátmányt -, így azt a jövőben egy jogcímen, nevelési ellátmányként kapják majd a ráadásul emelt összeget.

Befagyasztották a mai naptól a rendszerhasználati díjat, így az áramszámla ezen része nem emelkedhet.

Ami viszont rossz hír, hogy emelkedik az autópálya matrica ára. A havi matricáért 8900 forintot, a a tíz napig használható heti matricáért pedig 5500 forintot kell fizetni mától.

Az autósok viszont ugyanakkor egy pozitív változásnak meg örülhetnek: mától nem kell magunknál tartani a jogosítványt és a forgalmi engedélyt.

És végül, de nem utolsó sorban változik az ügyeleti rendszer: Budapest kivételével este 10 óra után az Országos Mentőszolgálat látja majd el körzetenként a háziorvosi és a házi gyermekorvosi ügyeletet, míg a fogorvosi ügyelet marad önkormányzati kézben.

Vezető kép: pixabay

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!