Pesti Srácok

Kreml: Moldova a ruszofóbia és a Romániába való beolvadás felé sodródik

Kreml: Moldova a ruszofóbia és a Romániába való beolvadás felé sodródik

Moldova a ruszofóbia, szuverenitásának feladása és a Romániába való beolvadás felé sodródik – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője pénteken, újságíróknak. Peszkov arra reagált, hogy Dorin Recean moldovai miniszterelnök csütörtökön a TV8-nak nyilatkozva közölte: néhány orosz politikusnak, köztük Vlagyimir Putyin elnöknek megtiltották a belépést Moldovába.

– mondta a szóvivő.

PestiSracok facebook image

– tette hozzá. Hangot adott azon álláspontjának, miszerint a moldovai hatóságok intézkedései "nincsenek különösebben összhangban a társadalomban uralkodó érzelmekkel", és hogy ezért is vannak tüntetések Moldovában.

Dmitrij Medvegyev, az orosz biztonsági tanács elnökhelyettese a Telegram-csatornáján pénteken Putyin tilalmi listára vételéről azt írta: Oroszország nem látja értelmét tárgyalni a jelenlegi moldovai hatóságokkal.

– írta. Hangsúlyozta, hogy "a receanoknak és a sanduknak" tiszteletben kell tartaniuk a (szakadár) Dnyeszter-menti Moldáv Köztársaság szuverenitását, hozzátéve, hogy most senki nem készül Moldovába, "de lehet, hogy valamikor később igen".

Peszkov megértéséről biztosította Medvegyevet azon állításával kapcsolatban, miszerint Moldova mint ország tulajdonképpen megszűnik létezni. Kitérve arra, hogy az országban nemrégiben hivatalosan románra nevezték át a korábban moldovaiként emlegetett nyelvet, a Kreml szóvivője kijelentette:

Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője pénteken a Pervij Kanal tévécsatornán "szörnyű döntésnek" minősítette, hogy a moldovai kormány megtiltotta az Oroszország és a posztszovjet térség több más országa által a nácizmus felett aratott győzelem jelképének tekintett Szent György-szalag viselését. A szóvivő szerint a szalagot nem lehet "elválasztani a győzelem, a Nagy Honvédő Háború és a második világháború történetétől". A RIA Novosztyi orosz hírügynökség szerint a tilalomról szóló határozatot tavaly év elején fogadta el a moldovai parlament, majd Maia Sandu elnök. A jelkép viseléséért, felmutatásáért vagy terjesztéséért magánszemélyekre 4500–9000 lej (250–500 dollár) bírságot szabhatnak ki. Idén áprilisban a moldovai alkotmánybíróság egy ellenzéki beadványra válaszul úgy döntött, hogy a Szent György-szalag viselésének tilalma jogszerű, ám büntetést csak abban az esetben lehet kiszabni, ha a bűnüldöző szervek bebizonyítják, hogy a jelképet bűnös célra használták.

A moldovai hatóságok április 17-én megtiltották Rusztam Minnihanovnak, az oroszországi Tatárföld vezetőjének az országba való belépést. Két nappal később a moldovai külügyminisztérium kiutasított egy orosz diplomatát, két másiktól pedig elvette a repülőtérre szóló különleges belépőjét, az indoklás szerint azért, mert Minnihanov érkezése után megsértették "a chisinaui repülőtéren érvényes magatartási szabályokat". Kedden Moldova moszkvai nagykövetévek az orosz külügyminisztériumban közölték, hogy az általa vezetett misszió egyik alkalmazottját nemkívánatos személynek nyilvánították. Több, meg nem nevezett moldovai tisztviselőt eltiltottak az oroszországi belépéstől "rendszeres oroszellenes kijelentések és Chisinaunak az EU szankciós listáihoz való csatlakozása" miatt. A Kommerszant című orosz gazdasági lap úgy értesült, hogy a tiltólistára felkerült Ana Revenco moldovai belügyminiszter, valamint Oazu Nantoi, Olesa Stamati és Lilian Carp parlamenti képviselők.

Forrás: MTI; Fotó: MTI

Ajánljuk még

Varga Judit a PS-nek: bizonyos politikusoknak életveszélyes lenne, ha az Európai Bizottság zöld lámpát adna Magyarországnak (Videó)

Exkluzív 2023 november 16.
Európa nyugati fele a progresszív, nyitott határokat hirdető bevándorláspolitikának köszönhetően a 25. órába lépett. Most már a valóság ott üvölt és dörömböl minden választópolgár ajtaján, fogalmazott lapunknak adott interjújában Varga Judit. Az Országgyűlés Európai Ügyek Bizottságának elnöke kiemelte, egyértelmű ok-okozati összefüggés áll fenn a nyugati modern antiszemitizmus megjelenése és az illegális bevándorlás között. Hozzátette, néhány évvel ezelőtt nagyon hevesen támadták Magyarországot azért, mert itt állítólag antiszemitizmus van, holott ez a legbiztonságosabb hely zsidó honfitársaink számára ma Európában. Varga Judit úgy fogalmazott a migránsok kötelező elosztása kapcsán, amennyiben Magyarország pert veszítene ebben az ügyeben, akkor kényszerítő bírságot rónának ki hazánkra, mintegy 16 ezer eurót naponta. Persze a 22 ezer eurón felül, amit a be nem fogadott migránsokért kellene fizetni fejenként. A bizottsági elnök az EP-választással kapcsolatban úgy fogalmazott, készül a feladatra, a Fidesz hivatalos EP-listája majd január/február környékén lesz hivatalos. Varga Judit kiemelte, egyre kellemetlenebb az Európai Bizottság számára is, hogy a még mindig a maradéktalanul teljesített magyar igazságügyi reformokat bírálják. Úgy fogalmazott, bizonyos politikusoknak életveszélyes lenne, ha az Európai Bizottság zöld lámpát adna Magyarországnak ezekben az ügyekben. Részletek a videóban.