Pesti Srácok

Megdöbbentek a németek: a szélsőjobboldali AfD nyerte a sonnebergi járási választást

Megdöbbentek a németek: a szélsőjobboldali AfD nyerte a sonnebergi járási választást

A szélsőjobboldali Alternatíva Németországnak (AfD) nyerte a sonnebergi járási időközi választást – írja a Reuters. Ez áttörést jelent a párt életében, ilyen szinten ugyanis még nem nyertek választást a mindössze tíz éves történetük során.

A párt sikerének értékét növeli, hogy az 56 ezer lakosú járásban valamennyi párt összefogott az AfD ellen. Az első fordulóban a konzervatív jelölt 47,2 százalékot szerzett, a mostani másodikban az AfD-s Robert Sesselmann 52,8 százalékkal nyert. Sonneberg Türingiában, az egykori Német Demokratikus Köztársaság területén fekszik, itt pedig hagyományosan jól szerepel a szélsőjobboldal. Felmérések szerint az AfD jövőre három tartományi választást is nyerhet. A Reuters úgy fogalmaz: a párt ugyanakkor az országos politikában is mind erőteljesebb, a felmérések szerint a választópolgárok 19 százaléka szavazna rájuk, ha most lennének a választások, ez pedig a második helyet jelentené a konzervatív CDU/CSU mögött. Ilyen jól még soha nem álltak; a koalícióval szembeni elégedetlenséget jelzi, hogy a szociáldemokraták 17, a zöldek 15, a szabad demokraták 6 százalékon állnak két évvel a szövetségi választások előtt. Az AfD a tervek szerint kancellárjelöltet is állít 2025-ben.

Az AfD egy évtizede euróellenes pártként alakult, népszerűsége a 2015-ös migránsválság után ugrott meg, majd 2017-ben bejutott a parlamentbe, hivatalos ellenzékké vált.

Forrás: Reuters, 444.hu; Fotó: Martin Schutt/dpa Picture-Alliance via AFP

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

Boros Lajos, az "erkölcsi nulla", a "tégla" – Így lett a KISZ dalnokából a Hanglemezgyár cenzora

A Hálózat 2020 június 14.
Boros Lajos, a ma is népszerű "Lali király" a Danubius Rádiónál, Bochkor Gábor társaként lett igazán ismert. A hetvenes években még politikai csasztuskákat énekelt, olyan gyengén, hogy azt még az akkori sajtó is kritizálta. A KISZ egyik kedvence eredetileg mérnök volt, de olyan jól helyezkedett, hogy 1973-ban már ő is kimehetett a berlini VIT-fesztiválra. Egy másik rendszerkedvenc duó szerint Boros feljegyzéseket írt róluk, ők ezért nem mehettek a következő VIT-re, Kubába, holott Fidel Castro öccse is rajongott értük. Ők egyszerűen "téglának" nevezték Borost. Tény, hogy Boros jól helyezkedett, mert a Hanglemezgyárnál folytatta, ahol Bors Jenő és Erdős Péter befolyásos munkatársa lett. Galla Miklós szerint Boros "erkölcsi nulla" volt, és szándékosan gyereklemezként adta ki az albumukat. A ma már kevéssé ismert, de akkor nagyon népszerű Névtelen Nulla szerint nekik is Boros tartott be, legnagyobb sikereik idején nem adta ki a lemezüket, és később is C kategóriásak lettek. Boros Lajos ismeretlen története.

Háromgyermekes postáskisasszonnyal, a pártklub kalandos múltú sztárjával bukott le Jakab Péter

Exkluzív 2021 november 24.
Háromgyermekes édesanya Molnár Enikő, Jakab Péter kabinetfőnöke, akivel lebukott a Jobbik elnöke – tudta meg a PestiSrácok.hu. Hétfőn a Bors hozott hozott nyilvánosságra egy videofelvételt, amelyen az látható, hogy Jakab egy budapesti lakásnál várja a nőt, majd széttárt karokkal rohan elé, másnap reggel pedig nagy körültekintéssel, együtt is távoztak a lakásból. Az azóta megjelent cikkek szerint Jakab autója többször is ennél a lakásnál parkolt és olyan fotó is nyilvánosságra került, amelyen a Jobbik elnöke egy bőrönddel érkezik a lakáshoz. Kedden pedig arról írt a Bors, hogy bár Molnár Enikő letagadta, hogy Jakab ezúttal is nála töltötte az éjszakát, később úgy menekítették ki a politikust a lakásból. Jakab Péter persze tagad és perrel fenyeget mindenkit, azt próbálja elhitetni, hogy csak munkakapcsolat fűzi a kabinetfőnökéhez, és egész éjszakákon át csak dolgoznak.