Pesti Srácok

Így emelték meg Magyarország leghosszabb hídját

null

Látványos videót tett közzé a Sonline.hu Somogy megyei hírportál arról, hogyan emelték meg a szakemberek Magyarország leghosszabb hídját, a Kőröshegyi völgyhidat. Erre azért volt szükség, mert a hidat tartó saruk közül hármat, amelyek elhasználódtak, cserélni kell. A völgyhíd az M7-es autópálya része, 1872 méter hosszú, legmagasabb pontja a terepszinttől 88 méter, pedig szélessége 23,8 méter. Mozgatása épp ezért rendkívüli feladat. A karbantartási munka szeptember másodikától összesen 2 hétig tart. Ez idő alatt 20-25 kilométeres szakaszon kerülni kell.

A Kőröshegyi völgyhíd idén 17 éves. Az úgynevezett saruk, amelyekből összesen 38 van a közel 2 kilométer hosszú hídszerkezetben olyan speciális elemek, amelyek gyakorlatilag tartják a hidat. Lehetővé teszik a hídszerkezet szabályozott mozgását, ezzel biztosítják a stabilitását.

Ahhoz, hogy három elhasználódott sarut kicseréljenek, az egész hídszerkezetet fel kellett emelni, ami nagy precizitást igénylő munkafolyamat. A teljes beavatkozás két hétig fog tartani. Szeptember másodikától erre a két hétre teljes egészében le kellett zárni a Kőröshegyi völgyhidat.

A híd felemeléséről a Sonline.hu videóját ITT lehet megnézni.

PestiSracok facebook image

A gyorsforgalmi úthálózatot kezelő koncessziós cég közölte, hogy a munkát úgy tervezték be, hogy azzal a legkisebb fennakadásokat okozzák. Ezért várták meg az iskolakezdést. Összesen 20-25 kilométeren kell a 7-es főutat használni az M7-es helyett a hátralévő időben:

  • a Budapest felől érkezőknek Zamárdi felső/Siófok nyugat csomópontban kell elhagyniuk a pályát, és Balatonszárszónál tudnak rá visszatérni, míg
  • az országhatár felől közlekedőknek Balatonszárszó csomópontban kell elhagyniuk az M7-est és Zamárdi felső/Siófok nyugatnál lehet visszatérniük.

Az MKIF közleménye szerint az évenkénti hídvizsgálatokból és a félévente tartott hídszemlékből, valamint a tavaszi próbaemelésekből derült ki a három, egyenként közel tíz tonna tömegű saru hibája. Megjegyezték ugyanakkor, hogy a híd biztonságos, jó állapotban van, valamint közölték azt is, hogy a saruk cseréjével egy időben négy helyen a teljes keresztmetszetben felújítják a dilatációs elemek korrózió elleni bevonatait is.

Forrás: Sonline.hu, Vezető kép: MTI/Vasvári Csaba

Ajánljuk még