Pesti Srácok

Drogkutató Intézet: Bebetonozza a szerhasználatot a fővárosi drogstratégia

Drogkutató Intézet: Bebetonozza a szerhasználatot a fővárosi drogstratégia

Az elfogadott drogstratégia nemcsak, hogy szembemegy a Nemzeti Drogellenes Stratégia irányaival, de szakmai alapon is megkérdőjelezhető hangsúlyokat tartalmaz– írja a Drogkutató Kutató Intézet (DKI). A kábítószerhasználatot megváltoztathatatlan ténynek ismeri el, elfogadja és ezzel rögzíti a mindennapok valóságába. Elemzésünkben a két legsúlyosabb iránytévesztésre mutatunk rá.

A DKI elemzése szerint a fővárosi drogstratégia pártolja, de legalábbis elkerülhetetlen valóságnak beállítva nem próbálja meg kezelni a szerfogyasztást. A ma irányadó drogpolitikának fő irányaival is élesen szembemegy. Mind a prevenció elsődlegessége, mind a teljes felépülésközpontú kezelés aránytalanul kis súllyal jelenik meg, a zéró toleranciát pedig egyenesen elveti.

Az elemzés szerint a stratégiában megjelenő drogbevizsgáló szolgáltatás illetve a „biztonságos”, azaz felügyelt kábítószerhasználatot biztosító belövő szobák a jelenlegi jogszabályok szerint megvalósíthatatlanok. A jogi helyzet a kábítószer fogyasztással, tartással, termeléssel, kereskedelemmel kapcsolatban is egyértelmű.

A Drogkutató Intézet ismerteti, másik elvi gond az ártalomcsökkentés túlhangsúlyozásával, illetve annak teljesen téves értelmezésével van. Az ártalomcsökkentés természetesen megjelenik a Nemzeti Drogellenes Stratégiában is, elsősorban a súlyosan függő intravénás szerhasználók és a börtönökben alkalmazott kezelési programok kapcsán. A téves értelmezés abban áll, hogy a fővárosi stratégia nem ezen szerhasználókat tekinti az ártalomcsökkentés célcsoportjának, hanem azokat a (jellemzően) fiatalokat, akik egy-egy buliban alkalomszerűen vagy esetleg először használnak kábítószert. Nekik pedig nem drogbevizsgálásra, hanem prevencióra van szükségük, és nem a buliban szombat éjjel, hanem jóval előtte, hogy amikor a kínálás megtörténik releváns információk birtokában tudjanak dönteni és nemet mondani a drogra.

PestiSracok facebook image

A tanulmány megállapíthatja, hogy a fővárosi drogstratégia jogilag erősen megkérdőjelezhető javaslatokat tartalmaz, forrásmegjelölés nélkül az abban szereplő intézkedések eleve halálra vannak ítélve, és súlyos szakmai félreértelmezésen valamint aránytalan hangsúlyeltolódáson alapul.

A teljes írás

ITT

érhető el.

Forrás: DKI, Fotó: Hatlaczki Balázs/PS

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!