Pesti Srácok

Zelenszkij magyarázkodik: szerinte még mindig szeretik őt az ukránok, Trumpot pedig átverték az oroszok

Zelenszkij magyarázkodik: szerinte még mindig szeretik őt az ukránok, Trumpot pedig átverték az oroszok

Donald Trump amerikai elnök orosz dezinformáció áldozatává vált - jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán államfő szerdán Kijevben újságírók előtt, reagálva az Egyesült Államok vezetőjének arra a kijelentésére, amely szerint csupán négy százalékos a támogatottsága az ukrán lakosság körében.

Zelenszkij megjegyezte, hogy a Kijevi Nemzetközi Szociológiai Intézet (KMISZ) felmérése szerint jelenleg 57 százalékos a bizalom iránta az ukránok körében. "Ha valaki le akar engem váltani, akkor ez most nem fog működni. Ami a négy százalékot illeti, láttuk ezt a dezinformációt, tisztában vagyunk azzal, hogy Oroszországból származik, és erre bizonyítékaink is vannak" - mondta az elnök.

A KMISZ február 4-9-én készült felmérése szerint az ukránok 57 százaléka bízik Zelenszkij elnökben, míg 37 százaléka nem - idézte a szociológiai intézet által nyilvánosságra hozott közvélemény-kutatás eredményét szerdán az Ukrajinszka Pravda hírportál. A KMISZ azt is hozzátette, hogy Zelenszkij bizalmi mutatói némileg javultak a legutóbbi, 2024 decemberében végzett felméréshez képest, amikor csupán 52 százalék bízott benne, míg a megkérdezettek 39 százaléka fejezte ki bizalmatlanságát.

Az ukrán államfő kifejtette véleményét, miszerint Trump csapata és az Egyesült államok jelenlegi politikája segített kilépni Vlagyimir Putyin orosz elnöknek és Oroszországnak az Ukrajna ellen indított háborúja miatt kialakult sokéves elszigeteltségéből. Nehezményezte, hogy "ez senkit sem bosszant". Szavai szerint meglepte, hogy az Oroszország "három éve tartó teljes körű inváziója után" az Egyesült Államok képviselői "konfliktusnak" nevezik a háborút, és "lojálisak a megszállókhoz". Az ilyen lépéseket - mint fogalmazott - "az orosz megszálló műveletek tompításának" tekinti, de hozzátette, nem ez az első alkalom, hogy ilyen politikával kell szembesülnie Ukrajna partnerei részéről.

PestiSracok facebook image

Az ukrán elnök fontosnak nevezte, hogy Keith Kellogg, Donald Trump ukrajnai és oroszországi különmegbízottja - aki szerdán érkezett látogatásra az ukrán fővárosba - megnézze Kijevet és más városokat, hogy megértse a helyzetet.

Szerinte az is fontos, hogy beszéljen az ukrán emberekkel, és megtudja, bíznak-e őbenne, bíznak-e Putyinban, és mit gondolnak Trump legutóbbi kijelentéseiről, mert szerinte fontos az Ukrajnában élők véleménye. Megjegyezte, hogy kész a frontra is elkísérni Kelloggot, aki ott találkozhat ukrán katonákkal, valamint a hírszerzés és az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) képviselőivel is.

Zelenszkij az Interfax-Ukrajina hírügynökség jelentése szerint a sajtótájékoztatón köszönetét fejezte ki az Egyesült Államoknak az országának nyújtott segítségért, de egyben azt állította, hogy nem igaz az az információ, amely szerint az Egyesült Államok nyújtotta volna Ukrajnának a támogatás teljes összegének 90 százalékát. "A háború eddig 320 milliárd dollárba került. Ebből 120 milliárdot mi, Ukrajna lakossága, a mi adófizetőink fedeztek. Kétszáz milliárdot kaptunk fegyvercsomagok formájában az Egyesült Államoktól és az európai szövetségesektől. Összességében az Egyesült Államok mintegy 67 milliárd dollár értékű fegyvertámogatást és 31,5 milliárdnyi közvetlen pénzügyi támogatást adott hozzá az ukrán állami költségvetéshez" - részletezte.

Az Ukrajinszka Pravda beszámolója szerint Zelenszkij hangsúlyozta, hogy ukrán számítás szerint valótlanok azok az információk, amelyek szerint az Egyesült Államok 500 milliárd dollár segélyt nyújtott volna Ukrajnának. Ennek az összegnek az ásványi anyagokban vagy más erőforrásokban való visszaadására vonatkozó követeléseket pedig az államfő komolytalanoknak nevezte.

- tette hozzá.

Elárulta, hogy a ritkaföldfémekről szóló megállapodástervezet amerikai változata - amelyet egy hete kapott meg Kijev Washingtontól - nem tartalmaz biztonsági garanciákat Ukrajna számára. A dokumentumban csak az egyértelmű, hogy Ukrajnának az abban felsorolt ásványok 50 százalékát kellene átadnia az Egyesült Államoknak" - mondta. Azt is megjegyezte, hogy Scott Bessent amerikai pénzügyminiszterrel folytatott megbeszélésen kifejtette álláspontját, miszerint a dokumentum nincs készen, és olyan rendelkezéseket tartalmaz, amelyek túlmutatnak az elnöki jogkörön, Ukrajna alkotmányán és a jogszabályokon.

- idézte Zelenszkijt az UNIAN hírügynökség.

Az elnök azt mondta, hogy a hazai hadiipari termelés az ukrán hadsereg szükségleteinek 30 százalékát fedezi. "Noha ez nem elég, mégis több, mint amennyit az egyes európai országok ma külön-külön termelnek" - emelte ki. Biztosított afelől, hogy Ukrajna tovább fogja növelni a haditechnikai eszközök hazai előállítását, elsősorban drónok és elektronikus hadviselési rendszerek gyártását.

Kiemelte, hogy az ukrán hadsereg "kellően stabil, valamint jelenleg a legkitartóbb és legerősebb Európában".

- jegyezte meg az ukrán államfő.

Fotó: MTI/AP/Alex Babenko

Ajánljuk még

Jobba Gabi színésznő tragikus élete és öngyilkossága – Kik „vették el tőle a levegőt”?

Magyar ugar 2021 január 9.
Jobba Gabi hatalmas csillaga volt a Kádár-rendszernek, Aczél egyik kedvenc írója, Gyurkó László is támogatta, valamint az az Erdős Péter, akinek az egyik kedvese volt. Mégis öngyilkos lett, tragikusan fiatalon, mindössze harminchat évesen. „Nincs több erőm ezzel a lelki nyomorúsággal élni és nem akarok tovább senkinek a terhére lenni” – írta utolsó levelében, míg Gyurkó arra célzott, valakik tönkretették, elvették tőle a levegőt. Mi történhetett? Tóth Eszter Zsófia történész tragikus életének és halálának járt utána.

Háromgyermekes postáskisasszonnyal, a pártklub kalandos múltú sztárjával bukott le Jakab Péter

Exkluzív 2021 november 24.
Háromgyermekes édesanya Molnár Enikő, Jakab Péter kabinetfőnöke, akivel lebukott a Jobbik elnöke – tudta meg a PestiSrácok.hu. Hétfőn a Bors hozott hozott nyilvánosságra egy videofelvételt, amelyen az látható, hogy Jakab egy budapesti lakásnál várja a nőt, majd széttárt karokkal rohan elé, másnap reggel pedig nagy körültekintéssel, együtt is távoztak a lakásból. Az azóta megjelent cikkek szerint Jakab autója többször is ennél a lakásnál parkolt és olyan fotó is nyilvánosságra került, amelyen a Jobbik elnöke egy bőrönddel érkezik a lakáshoz. Kedden pedig arról írt a Bors, hogy bár Molnár Enikő letagadta, hogy Jakab ezúttal is nála töltötte az éjszakát, később úgy menekítették ki a politikust a lakásból. Jakab Péter persze tagad és perrel fenyeget mindenkit, azt próbálja elhitetni, hogy csak munkakapcsolat fűzi a kabinetfőnökéhez, és egész éjszakákon át csak dolgoznak.