Reméljük lassan ők is megértik – Orbán világossá tette Brüsszel számára, hogy béketárgyalásokra van szükség

Bár Washington most már egyértelműen kiállt a békepárti politika mellett, Brüsszel látszólag még mindig nem fogta fel, hogy mi a helyzet és tovább pumpálnák a háborús erőfeszítéseket. A közelgő EU-csúcs előtt Orbán Viktor levelet küldött António Costának, amelyben arra szólította fel Európa Tanácsának elnökét, hogy inkább Donald Trump politikáját kövesse, és kezdjen béketárgyalásokba az oroszokkal.
Az Európai Unió vezetése láthatóan képtelen elfogadni, hogy minden eddiginél közelebb került a tűzszünet és a béke lehetősége az orosz-ukrán háborúban – a következő, jövő csütörtöki csúcstalálkozón egy új, 20 milliárd eurós alap létrehozásáról kívánnak dönteni, amelyből többek között légvédelmi eszközöket és rakétákat kapna Kijev – írja a Mandiner.
A Financial Times viszont kiszivárogtatott egy levelet, amit Orbán Viktor írt António Costának, az EU Tanácsának elnökének. Ebben a magyar miniszterelnök azt javasolja, hogy az EU inkább Donald Trump és az Egyesült Államok politikáját kövesse, azaz fegyverszállítások helyett üljön le tárgyalni az oroszokkal. Ez az álláspont természetesen nem meglepő: ahogyan a kormányfő politikai igazgatója, Orbán Balázs rávilágított, Magyarország az egyetlen európai ország, amely három éve szakadatlanul a béke pártján áll, a béke pedig folyamatosan közeledik Trump elnökválasztáson aratott hatalmas sikere óta.
Orbán Viktor azt is jelezte Costának, hogy az Ukrajnával kapcsolatos megközelítésben akkora különbségek vannak a tagországok között, hogy azt nem lehet másfajta kommunikációval vagy tervezetmódosítással orvosolni. Mivel a kérdésben egyhangú döntésre van szükség, Magyarország támogatása nélkül biztosan nem valósul meg a 20 milliárd eurós fegyverkezési alap.

A csúcstalálkozón ott lesz Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is, akit alaposan helyretett péntek esti közös sajtótájékoztatójukon Trump. Az amerikai elnök többek között azt mondta:
Nagyon túlértékelte a helyzetét, mi a békére törekszünk, nincs olyanra szükségünk, aki aláír egy megállapodást egy nagyhatalommal, majd nem köt békét, mert bátornak érzi magát. Vagy lezárjuk most ezt az egész háborút, vagy hagyjuk, hogy harcoljanak, rendezzék le maguk között és meglátjuk, mi történik.
Forrás: Mandiner; Fotó: MTI/Máthé Zoltán