Pesti Srácok

Szijjártó Péter: súlyos kérdéseket vet fel az Európai Bizottság elnökének fordulata a tűzszünet ügyében

null

Miközben az Európai Bizottság elnöke tavaly elítélte a magyar békemissziót, most már a támogatásáról biztosította az ukrajnai tűzszüneti kezdeményezést, ami felveti a kérdést, hogy ha előbb helyezkednek erre az álláspontra, akkor hány ember halála lett volna elkerülhető - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Budapesten.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető arról számolt be egy újpesti lakossági fórum keretében rendezett pódiumbeszélgetésen, hogy a magyar kormány már az ukrajnai háború kitörésekor azt az álláspontot képviselte, hogy azonnali tűzszünetre és béketárgyalásokra van szükség.

Kiemelte ezzel kapcsolatban, hogy a magyar miniszterelnök tavalyi békemisszióját követően az Európai Bizottság elnöke "azt mondta, hogy szó sem lehet tűzszünetről, szó sem lehet béketárgyalásokról, mert az az oroszok érdekeit képviseli", az e heti amerikai-ukrán tárgyalások után viszont már üdvözölte, s jó ötletnek nevezte a fegyvernyugvási kezdeményezést.

Ezt a fordulatot "politikailag megmosolyogtatónak" nevezte, amely szerinte jól rámutat Ursula von der Leyen "teljes komolytalanságára", ugyanakkor leszögezte, hogy igen súlyos dologról van szó.

PestiSracok facebook image

"Hogyha három évvel ezelőtt ugyanezen álláspontot képviselték volna, akkor sok százezerrel kevesebb embernek kellett volna meghalnia, sok millió emberrel kevesebbnek kellett volna elmenekülnie, és sok tízmilliárd euróval kevesebb kár jött volna létre" - sorolta.

- fogalmazott.

Szijjártó Péter aláhúzta, hogy ez nagyon komoly felelősségi kérdéseket is felvet. "Az európai politikusok döntő többsége szerintem látja, tudja, vagy érzi legalább, hogy az elmúlt három év politikai stratégiája totális kudarc, és szerintem jelenleg időnyerésben vannak. Aki időt nyer, életet nyer, próbálják elodázni azt a pillanatot, amikor be kell ismerni, hogy itt három év kudarcos politikája mekkora károkat okozott az európai embereknek" - mondta.

- tette hozzá.

Majd jó példaként hozta fel az Oroszország elleni szankciókat, amelyek eredeti céljaként azt határozták meg, hogy térdre kényszerítsék Moszkvát és véget vessenek a háborúnak.

- hangsúlyozta.

"Azonban három év alatt sikerült az európai versenyképességet a bányászbéka ülepe alá két emelettel lesüllyeszteni" - folytatta.

- húzta alá.

Illetve az EU képmutatására is kitért, kiemelve, hogy miközben Magyarországot élesen bírálták, amiért a kormány együttműködik az energetika terén Oroszországgal, számos másik tagország is vásárol orosz energiahordozókat.

Ajánljuk még