Pesti Srácok

Itt a bukaresti cég ostobaságának következménye: leáll a vízellátás több Parajd környéki településen, halpusztulásra is lehet számítani

null

Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának elnöke számolt be a Maszol.ro megkeresésére arról az ismételt katasztrófa közeli helyzetről Parajdon és környékén, amelyet a bányavállalat tudatosan, vagy rosszindulatú hanyagságból idézhetett elő. Akármelyik is történt, már meg is van a következménye a bukaresti székhelyű cég tevékenységének. Ugyanis Raed Arafat román belügyi államtitkár közölte, hogy a magas sótartalom miatt le kell állítani a vízellátást több Kis-Küküllő menti településen, sőt, a térségben már halpusztulásra is számítanak.

Az ügy lényege, amelyet a román vízügyi hatóságok folyamatos mérései is megerősítenek, hogy rendkívül magas a sótartalom a Kis-küküllő, valamint a Korond-pataka vizében. A vízügy megállapítása szerint a vízhozam stabil – enyhe csökkenéssel –, ugyanakkor rendkívül magas a sótartalom a Salrom által kijelölt kivitelező által a patakmederben végzett munkálatok és az elbontott küszöb miatt.

– írja a Maszol.ro, kiemelve, a munkálatokat a Pavel Bejan által működtetett Partener Inudstrial Construct SRL végzi a bányavállalat számára.

PestiSracok facebook image

Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának elnöke a helyzetet úgy összegezte,

A vízügyesek által épített küszöböknek köszönhetően a mérések is kimutatták a csökkenő sótartalmat. Ennek ellenére a Salrom kivitelezője szerdán elbontotta mind a kettőt és rögtön megnőtt a sótartalom a Kis-Küküllőben.

– mondta.

– hangsúlyozta.

Bíró Barna Botond: "szomorú és dühös vagyok."

Bíró Barna Botond a Facebookon megosztott videójában úgy fogalmazott, az Országos Sóipari Társaság (Salrom) által megbízott kivitelező beavatkozása odavezetett, hogy "innen, Parajdról mérgezzük a Kis-Küküllő vizét".

A tanácselnök hangsúlyozta: a külföldi szakemberek javaslatára épített vízhozamcsökkentő gátaknak épp az volt a célja, hogy kevesebb édesvíz jusson be a bányába, majd onnan, immár sós vízként a Kis-Küküllőbe.

A vízhozamcsökkentő gátak emelése után mért értékek a víz sótartalmának csökkenését mutatták, majd a kivitelező beavatkozása után a korábbinak tízszeresére emelkedtek. Ehhez hozzájárult az is, hogy cég a patakot a munkálatok ideje alatt olyan helyre terelte, ahol a meder nem volt szigetelve.

A kialakult helyzet miatt szerdán késő este összeült a Maros megyei katasztrófavédelmi bizottság, és elrendelte, hogy a bözödújfalusi víztárolóból kiengedett vízzel hígítsák a Kis-Küküllő vízét.

Bíró Barna Botond kijelentette, hogy "nem tudunk így haladni", és a feladatkörök tisztázását kérte a parajdi bányakatasztrófa kezelésében. Továbbá - a sóipari társaság és a vízügyi hatóság vezetőire utalva - kifogásolta, hogy azoknak kell a helyzetből való kiutat megtalálni, "akik felelősek a katasztrófának a kialakulásában, akik a problémát okozták".

A tanácselnök három lehetőséget lát a parajdi helyzet megfelelő kezelésére: ezek egyike a munkálatokban érintett sóipari társaság és vízügyi hatóság vezetőinek menesztése és új vezetők kinevezése, a második: tárcaközi bizottság létrehozása, melyet kormányhatározattal döntési joggal ruháznak fel, harmadik: rendkívüli állapot kihirdetése Parajdon, amikor katonai hatáskörökkel összpontosítják a felelősséget egyetlen helyre.

Úgy fogalmazott, "nagyon szomorú és dühös",mivel azt látja, hogy nincs előrehaladás.

- mondta Biró Barna Botond.

Az állami tulajdonban lévő Országos Sóipari Társaság (Salrom) működtette parajdi sóbányába májusban tört be ismét a felette folyó Korond-patak vize. Az áradat néhány nap alatt teljesen elöntötte a bánya valamennyi részét, a légúti betegségek kezelésére és látogatók fogadására kialakított turisztikai szintet és a legújabb, Telegdy-bányát is. A parajdi sóbánya Székelyföld egyik leglátogatottabb turisztikai látványossága, amelyet évente százezrek keresnek fel, és amelytől nemcsak az ott dolgozó bányászok, hanem a településen és a környékén létrejött több száz vendéglátóhely üzemeltetőinek és alkalmazottainak a megélhetése is függ.

Súlyosbodik a helyzet Parajdon: több település vízellátását is leállítják

Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes az esettel kapcsolatban bejelentette: a csütörtöki kormányülésen a parajdi helyzet súlyosbodásában érintett állami vállalatok vezetőinek menesztését kéri.

Raed Arafat bukaresti sajtótájékoztatóján elmondta: szerdán nőni kezdett a Kis-Küküllő vízének sótartalma, ezért Dicsőszentmártonban, Vámosgálfalván és Szászbogácson, valamint a hozzájuk tartozó falvakban csütörtökön leáll a vízellátás.

Az országos katasztrófavédelmi hatóság (DSU) vezetője a News.ro tájékoztatása szerint azt is közölte, hogy a lakosságot mobiltelefonon, Ro-Alert üzenetben figyelmeztetik a vízellátás teljes leállására. Kérik őket: tartalékoljanak vizet, ne fogyasszák a folyó vizét és az ebben elpusztult halakat, mivel a megnövekedett sótartalom miatt halpusztulásra is számítanak.

Az érintett települések lakosainak az ivóvízhez hasonlóan csütörtöktől 30 ezer literes tartályokkal háztartási vizet is biztosítanak - mondta.

Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes, pénzügyminiszter a Maszol hírportálnak úgy nyilatkozott: a csütörtöki kormányülésen a parajdi katasztrófában érintett két állami vállalat, a sóipari társaság (Salrom) és a vízügyi hatóság vezetőjének a menesztését kéri Catalin Predoiu ideiglenes kormányfőtől.Az RMDSZ politikusa szerint a két állami vállalat vezetőjét terheli a felelősség a helyzet súlyosbodása miatt, a köztük lévő állandó konfliktus megnehezíti a munkát.

A miniszterelnök-helyettes arról is beszámolt, hogy visszaállították a kivitelező által lebontott vízhozamlassító gátakat, és ennek eredményeképpen a patak fenti szakaszán csökkent a sókoncentráció. "Bízunk abban, hogy nem lesz természeti katasztrófa ebből az emberi butaságból"- fogalmazott a Maszolnak Tánczos Barna.

Forrás: maszol.ro; /MTI/Facebook; Vezetőkép: MTI

Ajánljuk még