Berlin nem kér a német vállalatokat sújtó uniós költségvetési tervből

Berlin nemet mond az Európai Bizottság elnökének, Ursula von der Leyennek a költségvetési tervére, amely hatalmas terhet róna az európai vállalatokra. A német kormány ezzel jelezte, hogy nem fognak olyan költségvetési tervezetet támogatni, amely Németország vállalatainak megadóztatására irányul. Berlin az adók helyett az uniós kiadások hatékonyabbá tételét sürgeti.
Berlinben nem gyönyörködtek az Európai Bizottság "alkotásában", ugyanis a német kormány már egy nappal azután, hogy Ursula von der Leyen Brüsszelben bemutatta az uniós költségvetési tervet, egyértelműen jelezte, hogy ellenzi a javaslatot - írja a Politico.

Fotó: LIESA JOHANNSSEN/REUTERS
Stefan Kornelius, Friedrich Merz kancellár kormányszóvivője a költségvetési tervezetről úgy fogalmazott:
Az uniós költségvetés átfogó növelése elfogadhatatlan egy olyan időszakban, amikor minden tagállam jelentős erőfeszítéseket tesz nemzeti költségvetésének konszolidálására. Ezért nem tudjuk elfogadni a Bizottság javaslatát.
Berlin nem kívánja magát gazdaságilag tönkretenni
A Bizottság 1,816 billió eurós központi uniós költségvetést javasolt a 2028-tól kezdődő hétéves időszakra. Ez az összeg pedig jelentős növekedést jelentene az EU kiadási oldalán a 2021 óta futó jelenlegi költségvetéshez képest.
A Bizottság többek között három új adót terjesztett elő, amelyek az elektromos hulladékot, a dohánytermékeket és a nagy forgalmú vállalatokat célozzák meg, annak érdekében, hogy az EU képes legyen visszafizetni a Covid-19 után fennmaradó magas adósságát, amely a becslések szerint évi 25-30 milliárd euróba kerül.
Mi sem támogatjuk az EU-bizottság által javasolt további vállalati adókat
- mondta Kornelius Berlinben.
"Fenn kell tartanunk a Bizottság reformszemléletét és a költségvetés új prioritásokra való összpontosítását. Ez az irányvonal a helyes ahhoz, hogy Európa erős legyen a jövőre nézve" - tette hozzá.
Merz többször hangsúlyozta, hogy Berlin szempontjából az uniós kiadásoknak hatékonyabbá kell válniuk ahelyett, hogy a teljes kasszát növelnék.
„Át kell szerveznünk az európai költségvetés prioritásait” - mondta Merz a múlt hónapban. „A többletfeladatokat nem lehet mindig többletkiadásokhoz kötni... és ez az a nehéz feladat, amellyel most szembe kell néznünk”.
A költségvetéshez 2027-ig az összes uniós ország és az Európai Parlament jóváhagyására van szükség.
Lars Klingbeil német pénzügyminiszter csütörtökön Dél-Afrikában, a G20-ak csúcstalálkozóján azt mondta:
Abszolút arányosnak kell maradnunk, ha a pénzügyekről van szó, és én úgy látom, hogy ez nem így van. Azt is látjuk, hogy például a dohányadó kérdésében olyan javaslatok születnek, amelyeket nemzeti szinten nem tudunk támogatni ... Azt akarjuk, hogy Németországban és Európában beruházások történjenek, és ez a társasági adó, amelyet most az Európai Bizottság ebben a formában javasol, rossz jelzést küld.