Lavrov: az ukrajnai válságot a Nyugat hosszú távú fenyegetései okozták

A riói BRICS-csúcstalálkozó után Szergej Lavrov orosz külügyminiszter átfogó nyilatkozatot tett az ukrajnai helyzetről, a NATO belső feszültségeiről és az ENSZ Biztonsági Tanácsának reformjáról. Lavrov kiemelte a BRICS-országok növekvő egyetértését az ukrajnai konfliktus okait illetően, és bírálta a nyugati dominanciát a nemzetközi szervezetekben.
Az ukrajnai válságot a Nyugat hosszú távú fenyegetései okozták országunk biztonságára nézve, beleértve a NATO keleti irányú terjeszkedését, amelynek nyilvánvaló célja Ukrajna beolvasztása és a NATO hadigépezetének közvetlenül a határainkon történő telepítése - jelentette ki hétfőn Rióban az orosz külügyminiszter. Az ENSZ Biztonsági Tanácsával kapcsolatban Lavrov kifejtette, hogy a jelenlegi helyelosztás igazságtalan és a Nyugat javára torzít.
A Nyugat érdemtelenül aránytalan számú helyet foglal el, ami nincs összhangban a mai globális erőviszonyokkal
A NATO-n belüli problémákra is kitért az orosz diplomácia vezetője:
Egyre nőnek a különbségek, és egyfajta közelgő lázadás kockázata áll fenn a hajón, mivel egyre több ország szeretne a saját nemzeti érdekei alapján irányítani, és nem hagyja, hogy megmondják neki, mit tegyen.
A BRICS jövőjéről szólva Lavrov optimista hangot ütött meg:
Nem látok fenyegetést tevékenységünk eróziójára. Épp ellenkezőleg, csak most kezdtük el kiaknázni a potenciálunkat.
Szergej Lavrov a Magyar Nemzetnek adott hétfői interjújában is kitért az ukrajnai helyzetre:
Fenntartható rendezés nem lehetséges a konfliktus kiváltó okainak elhárítása nélkül. Mindenekelőtt meg kell szüntetni Oroszországot a NATO bővítésével és Ukrajnának a NATO-ba történő bevonásával kapcsolatban érintő biztonsági fenyegetéseket. Legalább ilyen fontos az emberi jogok tiszteletben tartásának biztosítása azokon a területeken, amelyek a kijevi rezsim ellenőrzése alatt maradnak, mivel 2014 után az mindent elpusztít, ami Oroszországhoz, az oroszokhoz és az orosz ajkú emberekhez kapcsolódik – az orosz nyelvet, kultúrát, hagyományokat, a kanonikus ortodoxiát és az orosz nyelvű médiát.