"Elavult" orosz haditechnika: a legfejlettebb AI által vezérelt drónokkal támadják Ukrajnát (állítólag)

Nem akármilyen eszközökkel rohamozzák az oroszok Ukrajnát. A mesterséges intelligencia alapú gép csúcstechnológiás navigációs rendszert alkalmazva képes valós időben kiválasztani a célpontokat (állítólag). Érdekes történet ez, az ukránok most azzal dicsekszenek, hogy elkapták az orosz csúcstechnikát, ami szerintük nincs is, mert mosógépből nehéz mesterséges intelligenciát kiszerelni, vagy rémisztgetik a nyugati szövetségeseiket, hogy itt az orosz csodafegyver és még több segítség kell?
Hiába mondja el sokszor az ember, hogy az "oroszoknak már csak a rozsdás szovjet harci gépei maradtak a hangárjaikban", attól még nem lesz igaz.
Pláne úgy nem, hogy az Interesting Engineering arról számolt be, még 2025 júniusában az ukrán légvédelem egységei elfogtak egy kezdetben szokványos Shahed-136-os drónnak tűnő repülőgépet a Szumi régió felett. Csakhogy kiderült, az nem Shahed volt, hanem az egyik legfejlettebb vadászgép, az orosz MS001, amely egy autonóm, pilóta nélküli légi jármű.
A szerkezet (állítólag) a mesterséges intelligencia segítségével hajtja végre a küldetést, csúcstechnológiás navigációs rendszert alkalmazva, mellyel a célpontokat képes valós időben kiválasztani.
Vlagyiszlav Klocskov ukrán vezérőrnagy a LinkedInen arról írt, hogy a drón megjelenése mérföldkő a modern hadviselésben, az eszköz ugyanis már nem koordinátákat hordoz, hanem gondolkodik, és úgy választ célpontot.
Az eszköz tulajdonképpen parancsok nélkül működik, minderre pedig azért képes, mert a rendszerét az Nvidia Jetson Orin szuperszámítógépe által működtetett, apró méretű mesterségesintelligencia-modul futtatja, ami másodpercenként 67 billió műveletre képes. Ezáltal képes továbbá:
- valós időben hőkamerás felvételeket készíteni,
- felismerni tárgyakat,
- elemezni a telemetriát,
- feldolgozni a fedélzeti adatokat.
Ez a számítási előny lehetővé teszi az MS001 számára, hogy önállóan érzékelje, rangsorolja és megtámadja a célpontokat, még akkor is, ha GPS-zavarás vagy elektronikus hadviselés nehezíti a körülményeket. Az eszközt úgy tervezték, hogy összehangolt drónrajokban tudjon repülni, dinamikusan módosítva a repülési útvonalon, megosztva az adatokat más egységekkel, így kompenzálva több drón egyszerre történő elvesztését.
Pedig milyen érdekes, az ukrán hírszerzés nem is olyan rég még azt állította, Oroszország kénytelen elavult, szabadban tárolt és ezért rossz állapotú T-62-es harckocsijait is a frontra vezényelni, mert annyira nincs már fegyvere tartalékban.
Hiába na, mindenki tévedhet. Az ukránok különösen.