Miközben Kína azon igyekszik, hogy újrapozicionálja világban betöltött vezető szerepét, kihangsúlyozva a koronavírus-járvány elleni küzdelemben betöltött humanitárius erőfeszítéseit, Peking felfedte a hivatalos kommunikáció mögött megbújó valódi szándékait – írja a Fox News a hétfői beszámolójában. A cikk magasrangú forrásokra hivatkozva arról ír, hogy miután Kína telekürtölte a világot az Olaszországnak felajánlott védekező eszközökről, maszkokról és tesztekről, csendesen visszakozott, majd eladta a mediterrán országnak a súlyos hiánycikknek számító orvosi eszközöket. Mint hozzáteszik, ami még felháborítóbb, hogy az úgynevezett személyi védőfelszereléseket (PPE) Kína úgy adta el a szorult helyzetben lévő Olaszországnak, hogy kiderült ugyanarról a készletről van szó, amelyet korábban éppen Olaszország adományozott Kínának, mielőtt még a koronavírus tombolni kezdett az országban, mintegy 16 ezer ember halálát okozva. A összefoglaló szerint Kína abban is bűnös, hogy rossz minőségű védekezőeszközökkel árasztotta el a világpiacot, ráadásul azzal, hogy információkat hallgatott el a koronavírus terjedésének természetéről, nagyban hozzájárult ahhoz, hogy Európát és az Egyesült Államokat ennyire felkészületlenül érte a járvány.
Terjedelmes cikkben, magasrangú forrásokra hivatkozva közölt cikket hétfőn a Fox News, amelyben Kína felelősségét vetették fel és visszás kereskedelmi magatartását firtatták a koronavírus-járvánnyal kapcsolatban.
Mielőtt elterjedt volna a vírus Európában, az olaszok tonnaszámra küldték a kínaiaknak a PPE védőfelszerelést, hogy megvédhessék vele a lakosságot. Kína később visszaküldte az olasz PPE-ket Olaszországnak – nem az összeset, de már pénzt kért értük.
-állította a Trump-adminisztráció egy magasrangú vezetője a Spektator-nak.
A cikk szerint az, hogy Peking valójában hasznot húzott az olaszok nagylelkűségéből, csak egyike Kína bűneinek, amelyet a koronavírus elleni globális küzdelemben elkövetett. Ilyen bűne például az is, hogy rengeteg felszerelés és teszt, amelyet Kína más országoknak emelt áron adott el, használhatatlannak bizonyult. Mint példaként említik, Spanyolországnak vissza kellett küldenie mintegy 50 ezer gyorstesztet Kínának, miután bebizonyosodott, hogy használhatatlanok. Az elmúlt héten Hollandia szintén visszautasított kínai gyártmányú koronavírus teszteket és védekező felszerelést, selejtesnek titulálva azokat, egyúttal megkérdőjelezte a Kína által a világnak eladott felszerelések minőségét. Törökország, Grúzia és Csehország szintén kijelentették, hogy a Kínából vásárolt eszközök kevéssé használhatóak. Ennek ellenére Kína ahelyett, hogy elismerte volna a kritikát, inkább megrendelőit hibáztatta. Az Európában és az Egyesült Államokban az igazolt koronavírusos megbetegedések és elhalálozásának növekedésével párhuzamosan megjelenő kritikák a rossz minőségű kínai termékek miatt, azt is kiemelik, hogy az egyes országok milyen drámai mértékben függenek a kínai importtól.
Nagyon visszatetsző, amikor Kína azt állítja ők az egyetlenek, akik segítséget nyújtanak Olaszországnak, vagy a fejlődő világnak, miközben valójában ők fertőztek meg mindannyiunkat.
– jelentette ki a cikkben idézett magasrangú diplomata, aki hozzátette Kína részéről magától értetődőnek kellene lennie a segítségnyújtásnak, hiszen az ő egyedüli felelősségük, hogy a vírus terjedni kezdett és az is, hogy a világot felkészületlenül érte a járvány. A tisztviselő szerint Kína azzal, hogy késleltette és elhallgatta a valós információkat még rosszabb helyzetet idézett elő.
A beszámolóban felidézik Mike Pence amerikai alelnök kijelentését is, amely szerint egyértelmű hogyha Kína őszintébben nyilatkozott volna a koronavírus-járványról, a világ felkészültebben fogadhatta volna a gyilkos vírust, amely így több, mint egymillió embert fertőzhetett meg és 70 ezer ember halálát okozhatta már világszerte.
Nem kérdéses, hogy Kína őszintétlenségének egyenes következménye volt a világ felkészületlensége.
– állította Pence.
A cikkben úgy fogalmaznak, valójában miközben Kína saját határain belül visszaszorította a vírus terjedését, közel félmillió ember utazott úgy az Egyesült Államokba, hogy potenciálisan vírushordozó lehetett.
Kína hamis információi megnehezítik a vírus terjedésére adott megfelelő válaszokat világszerte
-állítja az idézett tisztségviselő.
Egy hónappal maradtunk le a védekezésben, mivel Kína nem osztotta meg a szükséges információkat. Nehéz a világnak elfogadni, hogy még azok az információk is, amelyeket most megosztottak járványügyi szempontból nem helytállóak. Úgy védekezünk, mintha hátra lenne kötve a kezünk
-tette hozzá.
Forrás: Fox News; vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS