Súlyos, majdhogynem rendszerszintű gazdálkodási hiányosságok jellemezték az egészségügy elmúlt éveit, a legtöbb kórházban közbeszerzési anomáliákra derült fény – állapította meg az Állami Számvevőszék. A közpénzek elköltését ellenőrző szervezet kiemeli: az intézmények gazdálkodását megfelelő pénzügyi szaktudással bíró személyekre vagy szervezetekre kell bízni.
Az egészségügy szakmai reformja csak akkor lehet sikeres, ha a kormányzat előbb rendet tesz az intézmények gazdálkodásában – ez a következtetés szűrhető le abból a friss összefoglalóból, amelyet az Állami Számvevőszék (ÁSZ) készített az egészségügyi intézmények helyzetéről, az elmúlt években elvégzett ellenőrzései alapján.
„A korábbi és a mostani vizsgálatok is megmutatták, hogy az egészségügy gazdálkodását súlyos, majdhogynem rendszerszintű szabálytalanságok jellemzik” – mondta a számvevőszék felügyeleti vezetője. Salamon Ildikó szerint az oktatási intézményekhez és a közcégekhez hasonlóan, a kórházak pénzügyi irányítását is megfelelő szakemberekre vagy akár szervezeti egységekre kellene bízni. Egyik lehetséges megoldásnak tartja az oktatásban már bevezetett kancellári rendszert.
A számvevőszék súlyos megállapításokat tett a Magyar Orvosi Kamara, az Országos Mentőszolgálat, illetve húsz kórház gazdálkodására vonatkozóan. Bőven akadtak gondok a közbeszerzésekkel, valamint kiderült, hogy a kórházak állami konszolidációja után sem szüntették meg a pénzügyi hiány okát és újratermelődését. Az ÁSZ ezért nemrégiben újra átvizsgálta négy nagy kórház pénzügyeit, és szinte mindenütt folyamatos közbeszerzési szabálysértéseket találtak, illetve az intézmények tartozása folyamatosan nőtt. A legtöbb tanulságot a pszichiátriai ellátórendszer 2006–2011 közötti működését, valamint az akkori átalakítás következményeit elemző tanulmány hozta. A változtatásokat mindenféle hatástanulmány nélkül rendelte el az akkori kormányzat, pontos nyilvántartások hiányában pedig azt sem lehetett tudni, valójában hány pszichiátriai beteg volt az országban.
Még a tavasszal a parlament elé kerülhet az a javaslat, amely a kancellári rendszert vezetné be az egészségügyben – nyilatkozta nemrég a Magyar Időknek Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyi államtitkár, aki közölte, hogy a kancellárok hangolnák össze a háttértevékenységeket, és ők dönthetnének a gazdasági kérdésekben is. Az egyes kancelláriákhoz tartozó kórházaknak azonos szolgáltatásokat kellene nyújtaniuk, a helyi, intézményi érdekek fölé helyezve a betegek érdekeit.
forrás: magyaridok.hu, kép: indafoto.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS