
Szergej Lavrov, az Orosz Föderáció külügyminisztere afrikai körúton van, hogy „régi-új” szövetségesekkel tárgyaljon a fekete kontinensen. Egyrészt felújítja a biztonsági együttműködést a térségben, másrészt Kína mintájára fontos ásványi anyagok bányászati jogai iránt érdeklődik. Afrika több országa már a hidegháború alatt is Oroszországra, illetve akkor még a Szovjetunióra építette külgazdasági kapcsolatait.
Georg Spöttle írása
Egy fontos üzenetet is vitt magával a politikus: az Afrikában és a Közel-Keleten kialakult gabonahiányért az USA, Nyugat-Európa és Ukrajna felelősek. A szankciók, a fegyverszállítások és a tengeri aknák telepítése ukrán részről lehetetlenné tette az Azovi- és a Fekete-tengeri kikötők használatát.
Oroszország egyik legfontosabb partnere Egyiptom, hiszen az arab–izraeli háborúk alatt a Szovjetuniótól vásárolták fegyverzetüket és orosz mérnökök segítették az Asszuáni-gát építését, amelyet Nyikita Hruscsov avatott fel Nasszer elnökkel. Egyiptom, amelyik a kontinens egyik legnagyobb országa, Gamal Abden-Nasszer szocialista forradalma óta fontos stratégiai és gazdasági partnere Moszkvának. Mivel Egyiptom több mint 90 százaléka sivatag, így nagyban függ az orosz és ukrán gabonától. Hadifelszerelésének jelentős hányada is orosz gyárakból származik.
Hasonló a helyzet az évtizedes polgárháború sújtotta, majd kettészakadt Etiópiával is. Hailé Szelasszié császárt 1975-ben meggyilkolták a kommunista felkelők és Mengisztu Hailé Mariam kikiáltotta az Etióp Népi Demokratikus Köztársaságot. Addisz-Abeba új kormánya szorosan együttműködött a Szovjetunióval és így Moszkvának komoly befolyása lett Dzsibutitól és Szomáliától északra a Vörös-tenger partvidékén. A térség brit és francia befolyásoltsága ezzel megtört. Oroszország a volt gyarmatosítókkal ellentétben politikai és gazdasági partnerként kezelte az afrikai államokat és ezzel megalapozta a hosszútávú együttműködést. A gépjármű- és fegyverexport komoly gazdasági siker volt a hetvenes és nyolcvanas években.
Az újrarajzolódó politikai és gazdasági világrend ismét fontossá tette Afrikát. Ezt talán Kína ismerte fel elsőként, és több országgal kötött halászati és bányászati jogokat. A kínai techóriások főleg a ritkaföldfémek iránt érdeklődnek, amelyek nélkülözhetetlenek a számítógépek és mobiltelefonok gyártásához. Értelemszerű, hogy Oroszország nem akar lemaradni, hiszen saját iparának – például az új típusú, intelligens cirkálórakéták és drónok fejlesztéséhez – szintén szüksége van ezekre a nyersanyagokra. A Vörös-tenger és az Indiai-óceán kikötői stratégiai előnyt jelentenek minden olyan országnak, amelyek hadihajói ezekben kiköthetnek, tankolhatnak vagy akár állandó támaszpontot bérelhetnek. Oroszország szövetsége pedig ezzel egyidőben biztonsági garanciát is nyújt ezeknek az államoknak. Erre a legjobb példa Szíria volt az elmúlt időkben.
Oroszország uralja az afrikai fegyverpiac 50 százalékát, ezen felül privát biztonsági cégei stabilizálnak országokat, mint például Mali, ahol akut problémát jelentenek a dzsihádista lázadók. Moszkva kulturális téren is terjeszkedik: az afrikai iskolákban orosz nyelvtanárok dolgoznak és felkészítik a diákokat egy későbbi orosz egyetemen való képzésre. Orosz nyelvű rádióadók teszik szimpatikussá a messzi országot a fekete kontinensen. Oroszország szponzorál sporteseményeket és csapatokat, ezzel megnyerve a lakosság szívét. Kongóban még sosem járt ilyen magas rangú orosz politikus, mint Szergej Lavrov, még a szovjet időkben sem. Kongói kollégája, Jean-Claude Gakosso már a repülőgép lépcsőjénél üdvözölte Moszkva miniszterét. A fő témák itt is az élelmezés, a bányászat és a fegyvereladás voltak. Demokráciaexport és LMBTQ-jogok szóba sem kerülnek, és pont ezért örülnek jobban Lavrovnak, mint egy nyugati külügyminiszternek, aki az afrikaiak számára szürreális témákat teregetne a tárgyalóasztalra.
Afrika másképpen működik és Moszkva ezt régóta érti. Lavrov Ugandában Yoweri Museveni elnökkel tárgyal, aki 1986 óta tölti be az elnöki posztot. A 77 éves politikus most fiának akarja átadni a hatalmat. Egy nyugati politikus már jogállamiságról és demokratikus választásokról duruzsolna a találkozón. Lavrov nem ezt fogja tenni; szövetséget köt, olyat, amely Oroszország érdekeit szolgálja. Museveni egy öreg róka a politikában: két diktátort győzött le katonailag, a hírhedt Idi Amin Dadát és Milton Obotét. A volt brit gyarmati országban még elég erős London és Washington befolyása, ám az elnök nyilván már fia érdekeit tartja szem előtt és jól jön egy új, erős szövetséges. Afrika geopolitikai térképének újrarajzolása megkezdődött.
Vezető kép: Az orosz külügyminisztérium által közreadott képen Yoweri Museveni ugandai elnök (j) Szergej Lavrov orosz külügyminisztert fogadja Entebbében 2022. július 26-án. Fotó: MTI/EPA/Orosz külügyminisztérium
A Nagy Testvér figyel téged
2022-07-27 at 13:12
Zakharova: Josep! A média úgy védi mentális egészségét, hogy Lavrovot részesíti előnyben önnel szemben!
13:15
Az orosz külügyminisztérium hivatalos képviselője, Maria Zakharova ma, július 27-én kifejtette Josep Borrell uniós diplomácia vezetőjének, hogy a nyugati média miért nem az ő nyilatkozatait, hanem Szergej Lavrov orosz külügyminiszteréét preferálja.
Telegram csatornájában a diplomata Borrellt idézte: „Lavrov Afrikába megy, hogy elmondja, az európai szankciók a felelősek a problémáért, és az egész nyugati sajtó ezt ismétli… Én azért megyek Afrikába, hogy az ellenkezőjét mondjam, … és senki sem veszi fel (ez az információ a TÖMEGMÉDIÁBAN található)”.
– “Josep, a nyugati sajtó csak a mentális egészségét védi azzal, hogy Lavrovot preferálja önnel szemben. Azok vagyunk, amit megeszünk, beleértve az információkat is.
Vaughn moderátor, a vezetőválasztás előtti vita közben, Nagy-Britanniában elájult, Liz Truss újabb abszurd kijelentése után . Nem biztonságos hülyeségeket hallgatni. És még inkább, hogy idézzem őket”
Jegyezte meg Zakharova.
Ahogy az EADaily beszámolt arról hogy a nyugati médiának Borrell megjegyezte, “van bizonyos hajlam az ellenségre hallgatni”.
https://eadaily.com/ru/news/2022/07/27/zaharova-zhozep-smi-beregut-svoe-mentalnoe-zdorove-predpochitaya-lavrova-vam
Nahát
2022-07-26 at 22:42
Amíg Amerika az ukrajnai fegyvereladásaival van elfoglalva, a világ közben elslisszol a befolyása alól. Két szék közt a pad alá fognak esni.
1 Enaki
2022-07-26 at 21:47
Az Orosz a maga mòdjàn egy okos nemzet,aki a nagykapu mellett a kicsit is megtalàlja.Larov jò helyen kereskedik,akàr import /itt az afrikai nyersanyagokra gondolok/avagy export tekintetèben. Az előd àllam a volt Szovjetùniò is nagyban kereskedett az afrikaiakkal. Van a tàrgyalàsnak lètjogosultsàga.Afrika elhelyezkedèsènèl fogva mezőgazdasàgilag szegèny orszàg,az Orosz segìtsèg jòl jön. Kölcsönösen jòl jàrnak egymàssal.
márko
2022-07-26 at 20:47
Szergej Lavrov diplomáciai utazástól GUTAÜTÉST kap az USA + a G6 minden tagországa
/
Antony Blinken + az USA diplomácia minden tagja , AZONNAL elkezdi GYOMROZNI ezeket az afrikai országokat
/
azonnal elkezdődik a háttéri ZSAROLÁS ( visszavonnak minden támogatást, találnak háttéri szervezeteket + politikusokat
/
Egyiptom is itt NEM marad mint KIVÉTEL ( bőven lesz támogatva az ellenzék , Abdul Fatah el Sziszinek meg lesz a baja
100%
2022-07-26 at 19:47
” az Afrikában és a Közel-Keleten kialakult gabonahiányért az USA, Nyugat-Európa és Ukrajna felelősek.”
%
Azt a kutyafáját
2022-07-26 at 19:44
Fekete Kutya
2022-07-26 at 17:53
Mi az, hogy “milye”???
Talán mije.
Gáspár Anette
2022-07-26 at 19:41
Ismét eszembe juttatták a NEI-t, ahol a szovjet baráti országok
diákjait készítették fel az egyetemre Dél-Amerikától, Kubától, Közel-Kelettől, Vietnámtól Afrikáig.
Érdemes utánabányásznia Mezőnek, Borvendégnek.
csakafidesz
2022-07-26 at 19:11
Afrikát mindenki nyersanyagbányának tekinti. Kelet Európát mindenki olcsó kulik országának tekinti akik egy marék mogyoróért egész nap nekik dolgoznak.
hufi
2022-07-26 at 18:54
Egy diplomáciai találkozót előkészítenek, a témának, a kultúrának, fejlettségi fokának megfelelően, majd írásban rögzítik, így kialakul a protokoll.
Úgyhogy egy találkozó komoly háttérmunkával jár, nem beszélve a nyelvi különbségekről, az eltérő mentalitásról.
Lavrov úrnak sok sikert kívánok, az afrikaiaknak meg őszinte bizalmat.
Bejla
2022-07-26 at 18:38
tipiqs lekezelő n1gger kézfogás (vízszintesen, a n1gga keze felül)
Hörömpölő
2022-07-26 at 18:15
Azt ment közölni hogy a jövőben az ukrán gabona az orosz gabona lesz és velük kell mejd megállapodni
PG
2022-07-26 at 18:14
Lavrov jó külügyminiszter. Nagyon jól képviseli a hazáját!
Fekete Kutya
2022-07-26 at 17:53
Van és lesz pénze az oroszoknak az energiából, bárhol befektethetnek kifogva a szelet az amcsik vitorláiból, sőt összefoghatnak a kínaiakkal ez ügyben!
Amerikának milye van ami az afrikaiknak kell,a fejlett elektronika nem hiszem hogy annyira kellene nekik?Szerintem az élelmiszer lesz a nyerő ajánlat!Ebben jobban állnak az oroszok
Hesslerezredes
2022-07-26 at 17:42
Az oroszok még Szovjetunióként megértették az afganisztáni lecke alapján, hogy a direkt terjeszkedés nem pálya.
És ez még az ukrán háború ellenére is igaz.
Az amerikaiak meg nem értették meg sem Korea, sem Vietnam, sem Irak, sem Afganisztán leckéjét.
Valójában soha semmiből nem tanultak.
Ostoba jenki gőg.
Orientál
2022-07-26 at 17:19
Lavrov Miniszter Úr sok sikert a munkádhoz.