Áldatlan állapotok uralkodnak Németországban a folyamatosan beáramló kokain miatt. Csak a tavalyi évben 35 tonna, Kolumbiából, Ecuadorból és Mexikóból származó, kokaint foglaltak le a német hatóságok Hamburg kikötőjében. A vám- és pénzügyőrség, valamint a rendőrség felderítése szerint a drogkartellek célzottan megkeresnek kikötői munkásokat, hogy segítsenek nekik az áru bejuttatásában. Hatalmas összegeket kínálnak fel, amely a dolgozók fizetésének a sokszorosa.
Az eddig békés Ecuador is a kartellek markába került. A bűnügyi statisztikájuk szerint minden órában megölnek egy embert az országban. Nemrég Guayaquil kikötőváros tévéstúdióját rohanta le az egyik kartell és élő műsorban szedtek túszokat. Daniel Noboa elnök ezért harcot hirdetett a kartellek ellen: komoly letartóztatási hullámban gyűjtötte be a bandatagokat és új törvényekkel fékezi meg a bűnszervezeteket. A kartellek elérték, hogy Dél-Amerika az elmúlt tíz évben megduplázta a kokaintermelését. A legtöbb drog Kolumbiából, Peruból és Bolíviából jön, ám már Chile és Ecuador is felkerült a kartellek térképére. A csempészútvonalak behálózzák egész Dél-és Közép-Amerikát. Eduardo Guerrero mexikói biztonságpolitikai szakértő szerint a kartellek modernebb fegyverekkel és technikával rendelkeznek, mint a legtöbb helyi rendőrség.
A kartellek beépültek a rendőrségbe, a hadseregbe, a politikába, és a legtöbb állam egyszerűen kapitulált. Tudják, hogy milyen nagy a baj, de nincs semmilyen állami stratégia
– véli a szakértő.
Nancy Faeser német belügyminiszter vasárnap útra kelt, hogy meglátogassa a térség országainak belügyminisztereit és megpróbáljanak kigondolni egy egységes, hatékony fellépést a csempészet megfékezésére. A németországi, jórészt közel-keleti maffiacsoportok már többször is nyílt utcán csaptak össze a területekért, hogy ki hol terítheti a drogokat. Már német, belga és holland ügyészeket, bírókat és újságírókat is megfenyegettek a kartellek és a helyi maffiacsoportok. Belgiumban és Hollandiában még kínzókamrákat is találtak a hatóságok.
Mexikóban, amelyik a legfontosabb csempészútvonal az USA felé, évente nagyjából 30 ezren vesztik életüket a kartellek közti leszámolásokban. A hatóságok többször találtak olyan komoly alagutakat, amelyekben kisvasút szállította a drogot a mexikói oldalról át Texasba. Ám mini-tengeralattjárókat és repülőgépeket is használnak a bandák.
Kétséges, hogy a belügyminiszter asszony ígéreteken és megnyugtató szavakon kívül mást is kap, hiszen még az FBI vagy a DEA (Drug Enforcement Administration), az Egyesült Államok drogellenes ügynöksége sem tudott az elmúlt évtizedekben megbirkózni a kartellekkel. Részsikerek voltak, mint például a hírhedt Pablo Escobar szervezetének felszámolása, ám az űrt szinte azonnal betöltötte egy másik szervezet.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS