Az iszlámábádi kormány bejelentette, hogy hadserege rakétákkal és drónokkal több csapást mért az Iráni Iszlám Köztársaságra. Ahogy a kormányszóvivő fogalmazott, „terrorista célpontok ellen”. A perzsa állam két nappal ezelőtt a pakisztáni Szisztán-Balucsisztán tartományban megbújó radikális szunnita terrorcsoportra mért csapást. Pakisztán hazahívta nagykövetét Teheránból és az éppen otthon tartózkodó iráni nagykövet nem térhet vissza posztjára Iszlámábádba, mert a pakisztáni kormány nemkívánatos személynek nyilvánította. A két ország viszonya eddig is feszült volt, bár az elmúlt időszak hozott némi enyhülést, és kedden Davosban a két külügyminiszter személyes tárgyalásokat folytatott.
A Bab al-Mandab térségében sem lett jobb a helyzet az USA és Nagy-Britannia ismét légicsapásokkal és cirkálórakétákkal támadták a húszi hadsereg állásait Jemenben. A Pentagon szerint hatvan célpontot iktattak ki. Válaszul a húszik egy amerikai konténerhajóra nyitottak tüzet, de csak anyagi kár keletkezett washingtoni források szerint. Az Izrael és a Hamász palesztin terrorszervezet között dúló gázai háború kezdete óta a húszik Izraelhez köthető hajók ellen hajtanak végre támadásokat. A nagyobb hajózási társaságok igyekeznek elkerülni a vörös-tengeri kereskedelmi útvonalat, amelyen keresztül a globális kereskedelem nagyjából 10 százalékát bonyolítják le. A brit-amerikai erők a múlt hét óta több célzott csapást hajtottak végre a húszik katonai létesítményei ellen. Az Irán által támogatott húszik azóta bejelentették: nem hagynak fel a támadásokkal, melyeket Izrael Gázai övezet ellen vívott háborújával és a palesztinok iránti szolidaritással indokoltak.
A vörös-tengeri helyzet kezd hatással lenni az iparra. Már német cégek is kezdenek nyersanyag- és alkatrészhiánnyal küzdeni, mivel ezek nagy része a Szuezi-csatornán át érkezik Európába. A helyzet a német ipari kamara szerint még nem válságos, de drágulásokra is kell számítani, mivel sok hajózási cég már inkább megkerüli az afrikai kontinenst és ez többletköltségekkel jár.
Dánia csütörtökön bejelentette, csatlakozik az Egyesült Államok vezette, a jemeni húszik ellen alakult koalícióhoz, melynek célja, hogy megakadályozza a lázadóknak a Vörös-tenger térségén áthaladó hajók ellen elkövetett támadásait. A tervek szerint Koppenhága – amely korábban már egy fregatt-tal is támogatta az amerikai-brit erőket – egy vezérkari tisztet küld a térségbe, aki részt vesz a műveletek megtervezésében.
A döntést bejelentő Troels Lund Poulsen védelmi miniszter leszögezte: tevőlegesen is részt fognak venni a koalícióban, és politikai felelősséget vállalnak annak érdekében, hogy véget vessenek a régióban kialakult feszültségnek. A koalícióban az Egyesült Államok és Nagy-Britannia mellett Hollandia, Kanada, Ausztrália és Bahrein vesz részt.
A Bundestag (a német parlament) elutasította a Taurus nagy hatótávolságú cirkálórakéták Ukrajnába történő szállításáról szóló, a CDU/CSU-frakció által előkészített határozatot – jelentette a DPA hírügynökség. A beszámoló szerint a szövetségi kormányt a rakéták Kijevbe szállítására közvetlenül felszólító állásfoglalást szerda este a szavazatok többségével elutasították.
A Szabad Demokrata Párt frakciója természetesen a Taurus rakéták szállítását támogatja […] azonban nem tartom kielégítőnek, hogy ma, a katonáink aggodalmai közepette tartjuk ezeket a vitákat
– mondta Nils Gruender FDP-képviselő.
Korábban a kormányzó Zöldek és az FDP, valamint az ellenzéki CDU/CSU pártok több képviselője is a Taurus rakéták Kijevbe szállítására szólított fel. Közben egyes német politikusok még az orosz terület elleni csapásokra is nyíltan felszólítottak.
Kijev már régóta kérte Berlintől, hogy szállítsa ezeket a rakétákat, de Olaf Scholz német kancellár visszafogottan reagált az ilyen kérésekre, és végül október elején úgy döntött, hogy egy ideig nem teszi ezt meg. Ismételten kijelentette, hogy minden fegyverszállítmányról tárgyalnak a “partnerekkel”, beleértve az tengerentúliakat is, és megjegyezte, hogy Ukrajna légvédelmi rendszerekkel és tüzérségi lőszerekkel való ellátása továbbra is Németország prioritása.
A német fegyveres erők számára 10 évvel ezelőtt mintegy 600 Taurus rakétát szereztek be. Ezek a rakéták hasonlónak számítanak a brit Storm Shadow rakétákhoz, amelyeket már az angolszászok leszállítottak Ukrajnának. Ezek a német-svéd rakéták azonban valamivel nagyobb, akár 500 km-es hatótávolsággal rendelkeznek. Oroszország többször is hangsúlyozta, hogy a Kijevbe irányuló nyugati fegyverszállítások és az ukrán katonák kiképzése csak meghosszabbítja a konfliktust, és nem változtat a harctéri helyzeten – szemlézte az oroszhirek.hu weboldal.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS