Szíria moszkvai nagykövetségén, már felhúzták az új nemzeti lobogót. Ez annak a jele, hogy Moszkva nem utasította ki a szír diplomatákat, azok nem kértek menedékjogot, hanem már az új, még alakulófélben lévő államot képviselik. Jelzésértékű az is, hogy a hírek szerint Vlagyimir Putyin nem fogadta személyesen Bashar al-Aszad volt elnököt. Oroszország nagykövetségét nem támadták meg a Haiat Tahris as-Sham harcosai és a két orosz katonai támaszpont is marad Szíriában.
Elképzelhetőnek tartom, hogy a háttérben, talán egy katari katonai bázison alkut kötött az USA, Oroszország, Izrael, Irán, Törökország és a szír lázadók. Ennek lényege, hogy az Irán elleni gazdasági szankciókból visszavesz a nyugat és talán a nukleáris egyezményhez is visszatérhet, amennyiben elengedik Aszad kezét, a lázadók nem támadják meg az orosz érdekeltségeket és a katonai támaszpontokat, cserébe a Kreml elismeri az új szír államot. Az USA és Izrael ezzel nyernek egy újabb szövetségest a Közel-Keleten, az iráni Forradalmi Gárda nem lesz ott a zsidó állam közvetlen szomszédságában és az USA érvényesítheti geopolitikai/geostratégiai érdekeit Szíriában. Törökország az észak-szíriai kurdok lefegyverzésében érdekelt. Ebben segíthet nekik egy törökbarát szír kormány. A deal legkomolyabb része viszont az lehet, hogy Oroszország megtarthatja a Donbaszt. A vesztes Aszad exelnök, pedig megtarthatja dollár milliárdjait és moszkvai luxusingatlanjait.
Ez csak egy „Schrödinger macskája”-féle gondolatkísérlet, de furcsa volt a gyorsaság, ahogy a lázadók elfoglalták egész Szíriát és sem Oroszország, sem Irán, sem az Arab-liga országai nem fogták pártját Aszadnak. A következő hetek eseményei fogják igazolni vagy cáfolni a tézist. Veszélyes ígéretet tettek a lázadók. Azt ígérték, hogy kiadnak egy listát a szír büntetés-végrehajtás alkalmazottainak nevével. Ez viszont volt elítélteket vagy családtagjaikat bosszúra sarkalhat és véres leszámolások lehetnek Szíria-szerte.
Egy videófelvételen, amely már bejárta világhálót, pár lázadó azt mondta, hogy Damaszkusz csak a kezdet volt, most jöhet Gáza és Jeruzsálem. A német kormány nemzetbiztonsági tanácsadói is óvatosságra intenek a Haiat Tahrirral kapcsolatban, mivel Abu Mohammed al-Dzsulani al-Kaida és Iszlám Állam tagsága, valamint az a tény, hogy a milícia nagyon jó kapcsolatokat ápol a tálibokkal aggodalomra ad okot.
Friedrich Merz CDU-elnök hivatalos látogatáson járt Kijevben és találkozott Zelenszkij ukrán elnökkel. A német politikus is képes lenne a háború komoly eszkalációját beindítani, mivel megígérte, hogyha februárban megnyeri a választást, akkor kancellárként nagy hatótávolságú „Taurus” cirkálórakétákat fog adni Kijevnek, amellyel Oroszország ellen indíthatnak támadást. Csak remélni tudjuk, hogy addigra Donald Trump béketerve és a békepárti kormányok közvetítése hatására addigra véget ér az orosz-ukrán háború.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS