A Bild németországi napilap tegnap címlapon hozta le, hogy a NATO-nak már konkrét tervei vannak egy ukrajnai invázióról. Jens Stoltenberg a szervezet főtitkára pedig azt nyilatkozta, hogy Kijevnek magának kell eldönteni, hogy a nyugati fegyverekkel indít-e támadást oroszországi stratégiai célpontok ellen. A mondatok nyitott fülekre találtak, mivel az ukrán csapatok hétfőn HIMARS rakétákkal támadták Luganszkot. A város már évek óta békében élt messze a frontvonaltól és a háborús nyomokat is eltüntették. Az amerikai rakéták egy lakóövezetet találtak el.
A balti államok is naponta mantrázzák, hogy készek csapatokat küldeni Ukrajnába ezzel felülve a „macroni vonatra”. Kétség sem fér hozzá, hogy Brüsszel is azért lelkesedik az EU-s sorkötelezettség bevezetése miatt, mert így azonnal többszázezer katonát lehetne kiképezni egy Oroszország elleni háborúra. A NATO nyilván rendelkezik tervekkel, de nagy valószínűséggel egy ilyen háborúhoz hiányzik az emberi erőforrás. Ezért akarják gyorsan átbokszolni a törvényt. Macron hétfőn Németországban tartott előadást fiataloknak és azzal rémisztgette őket, hogy Vlagyimir Putyin Ukrajna után el akarja foglalni Németországot és Franciaországot. Ugyan az a „bullshit” megy mint amilyennek az iraki megszállást is szentesítették: „Szaddám Husszeinnek biológiai fegyverei vannak, mozgó laboratóriumokban gyártják a lépfenét, atomot dúsít, köze van szeptember 11-hez, meg akarja támadni Izraelt,… A végén kiderült, hogy mindez hazugság volt. A jól bevált recepttel próbálkoznak megint.
Az ukrajnai orosz célpontok elleni bármilyen amerikai támadás automatikusan világháborút váltana ki – figyelmeztetett Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök. A tisztviselő, aki jelenleg az orosz Biztonsági Tanács elnöke, azt követően tette ezt a megjegyzést, hogy Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter azt állította, Washington ilyen csapással fenyegetőzött, ha Oroszország atomfegyvereket vetne be Ukrajnában. Az X-en (korábban Twitter) vasárnap közzétett bejegyzésében Medvegyev azt írta, hogy Sikorszki „úgy tűnik, úgy döntött, hogy megijeszti saját gazdáit”. Megjegyezte, hogy Washington – Varsóval ellentétben – eddig tartózkodott attól, hogy nyilvánosan ilyen fenyegetéseket tegyen, „mert ők óvatosabbak”, mint a lengyelek.
Közben a harcok szüntelenül folytatódnak. A moszkvai védelmi tárca szerint az orosz hadsereg két újabb települést foglalt el; az egyiket Harkiv, a másikat Donyeck megyében.
Tűzpárbaj tört ki egyiptomi és izraeli katonák között Rafahnál, egy egyiptomi katona meghalt – tudatta hétfő délután az izraeli hadsereg (IDF). Az IDF megerősítette, hogy egy egyiptomi katona életét vesztette és több egyiptomi katona megsebesült a tűzharcban, ami válsághoz vezethet Egyiptom és Izrael között. Az IDF azt állítja, hogy az egyiptomi katonák nyitottak tüzet elsőként. A hadsereg vizsgálja az esetet, és közölték, hogy „párbeszéd folyik Egyiptommal.”
Egyiptomi tisztviselők ezzel szemben az al-Arabi nevű katari hírcsatornának azt mondták, hogy a lövöldözés izraeli oldalról indult. Az IDF harcosai a rafahi átkelőnél kitűzték az izraeli zászlót, s ez a lépés jelentősen hozzájárult az országok közötti feszültséghez.
Algéria kérésére összeül ma az ENSZ biztonsági tanácsa, hogy kivizsgálja az izraeli légicsapást egy Rafah városában (Gázai-övezet) található menekülttábor ellen. A sátortáborra mért légicsapásban 45 fő, jórészt nők és gyermekek vesztették életüket. Az izraeli hadsereg egy fatális véletlenről beszél és vizsgálatot indított a felelősök ellen.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS