Valószínűleg George Orwell is meglepődne, ha látná, hogy a német demokráciában megvalósult a gondolatrendőrség, amiről ő a fikció szintjén írt az 1984 című könyvében. A jogállamiság őrzői már mindenütt nácikat látnak, ha még nem is a spájzban, de az osztálytermekben mindenképpen. A német kisváros, Ribnitz-Damgarten gimnazistái éppen kémia órán voltak, amikor három rendőr lépett be a tanterembe és őrizetbe vettek egy 16 éves lányt – gyűlöletbeszédért. Az eljárást egy TikTok-poszt miatt indították, amire a gimnázium igazgatója hívta fel a hatóságok figyelmét. Konkrétabban: az intézményvezető jelentette fel és hívta ki a rendőrséget a tinire, aki egy TikTok-videóban arról beszélt, hogy Németország a hazája, nem pedig csak egy hely a térképen, ahol él… Ez szúrt szemet az igazgatónak és kötelességének érezte jelezni a hatóságoknak aggodalmát.
A rendőrségen a nyomozók megnézték a pár másodperces TikTok-videót, melyben Miriam azt mondja: ”Németország a hazám és nem csak egy hely a térképen.” Semmi rasszizmus vagy tiltott önkényuralmi jelkép nem szerepelt a felvételen, mégis komoly problémát okozott a hazaszeretetét megvalló lány számára. Miriam édesanyja – aki remegve ült a kihallgatáson -, persze igencsak felháborodott a rendőrségi eljáráson, majd azt nyilatkozta a sajtónak, hogy a Kelet-Német STASI-nak voltak hasonló akciói. (A Stasi a történelem egyik legsikeresebb hírszerző szolgálata volt: szinte elképzelhetetlenül részletes aktákat és nyilvántartásokat vezettek nagy mennyiségű lakosságról, és félelem és nyugtalanság légkörét teremtették meg, amelyet aztán elkezdtek kihasználni – a szerk.)
Marcel Opitz a helyi rendőrség szóvivője is megszólalt az ügyben. „Február 27-én, 09.45 órakor érkezett egy hívás a helyi rendőrőrsre, amelyben a gimnázium igazgatója arról értesítette kollégáimat, hogy egy alkotmányellenes bűncselekményt akar bejelenteni. Szerinte egy 16 éves diáklány gyűlöletbeszédet terjeszt a közösségi médiában. A járőrök behozták az érintett személyt majd édesanyja jelenlétében meghallgatták, megnézték a kérdéses videót és megállapították, hogy nem történt bűncselekmény.” Miriam édesanyja elmondta a „Junge Freiheit” napilapnak, hogy az egyik rendőr arra kérte a lányát, többet ne tegyen ki hasonló posztokat.
Ez a szólásszabadság elnyomása. A legdurvább, hogy ezután egy tanárnő is beszélt a lányommal és megkérdezte, hogy az AfD-re akar-e szavazni, mivel az ő férje török származású, az AfD pedig “ki akar toloncolni minden külföldit az országból”. Felhívtam az igazgatót, akinek elmondtam: ha gondok vannak a lányommal, akkor elsőként engem kellene értesítenie. Erre azt felelte, hogy ezt ő nem teheti meg, mert a tanárok számára az az előírás, hogy a rendőrséget kell hívniuk.
A napilap megkérdezte az ügyről az iskolaigazgatót is, ám Zimmermann nem akart nyilatkozni az esetről. Viszont az AfD most a tartományi parlament elé viszi Miriam ügyét, mivel a párt oktatáspolitikáért felelős szóvivője, Enrico Schult szerint az iskolákban diákok pártpreferenciáját mérik fel ezáltal. A politikus ki akarja deríteni, hogy az iskolák kaptak-e erről szóló utasítást az oktatási minisztériumtól. Ha igen, akkor annak kell, hogy politikai következménye legyen – mondta. Hozzátette:
Egy iskolaigazgatónak első körben a diákkal kellene beszélnie, ha valami problémás dolgot tapasztal, ezután a szülőkkel, és semmiképpen nem azonnal értesíteni a rendőrséget
– vélekedett Schult.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS