A jemeni síita húszi milícia ismét támadásokat indított olyan kereskedelmi hajók ellen, amelyekben Izraelnek résztulajdona van. Jahja Szarí dandártábornok egy sajtótájékoztatón elmondta, hogy haditengerészetük csapást mért a Swan Atlantic és az MSC Clara hajókra. A hajók elleni támadások a Báb el-Mandeb-szorosban történnek, amely „a siralom kapuja” magyarul. A jemeni húszik szolidaritást vállaltak a palesztinokkal, és a háború kitörése óta több rakétát és drónt lőttek ki Izraelre is.
Az Egyesült Államok most egy 10 országból álló katonai koalíciót akar létrehozni, hogy a húszik támadásától megvédjék a kereskedelmi hajózási útvonalakat. Nagy-Britannia, Franciaország, Spanyolország, a Seychelle-szigetek, Bahrein, Norvégia, Hollandia, Kanada és Olaszország már jelezték, hogy részt vesznek a közös járőrözésben. Németország még tárgyal róla a parlamentben. Eközben több hajózási társaság inkább megkerüli az afrikai kontinenst és ezzel sokkal hosszabb szállítást vállal, mintsem, hogy kitegye legénységét és hajóját a veszélynek.
Irán és Oroszország több szektorban fűzi egyre szorosabbra gazdasági kapcsolatait. Az elmúlt nyolc hónapban 18 százalékkal nőtt a két ország kereskedelme. Az év első nyolc hónapjában 3,748 millió tonna áruforgalmat bonyolítottak le 1,756 milliárd dollár értékben. Nagyban növelték a tengeri kereskedelmet is a Kaszpi-tengeren. Távlati célul az évi 10 milliárd dolláros áruforgalmat tűzték ki.
Az iráni–pakisztáni határ közelében, Beludzsisztán tartományban 11 rendőrt gyilkolt meg a Dzsáis-ul-Adl terrorszervezet, amikor rajtaütött egy rendőrőrsön. A szervezet az elmúlt években több robbantásos támadást is végrehajtott Irán déli részén, de nem idegen tőlük az emberrablás sem. Irán most megnöveli a határvédelmét és drónokat, valamint rakétákat telepít a veszélyeztetett határszakaszokra.
Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter megérkezett Izraelbe és tárgyalásokat folytat Benjámín Netanjáhúval és Joáv Galant izraeli védelmi miniszterrel. A politikus el akarja érni, hogy Jeruzsálem több humanitárius segélyt engedjen be a Gázai övezetbe és kímélje a civil lakosságot. Joáv Galant szerint a háború nemsokára egy új fázisába lép és a civil lakosság visszatérhet a Gázai övezet északi részére. Lengyelországban folynak a tárgyalások Katar és Izrael között egy újabb tűzszünetről és fogolycseréről. Katar az összekötő kapocs, mivel állandó kapcsolatban áll a Hamász felső vezetőivel. Még 129 túsz van a Hamász és az Iszlám Dzsihád kezén, ám ők még a tárgyalások megkezdését is egy azonnali tűzszünethez kötik.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS